VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé okno je velkým objevem

Havlíčkův Brod – Z nevelkého okna, které před několika dny objevili dělníci při odvlhčovacích a odvodňovacích pracích ve stěně fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie, měli archeologové z havlíčkobrodského Muzea Vysočiny nesmírnou radost.

12.9.2014
SDÍLEJ:

Právě toto malé okno je nejstarším objeveným stavebním prvkem v Havlíčkově Brodě.Foto: Muzeum Vysočiny

Považují ho totiž za nejstarší dochovanou stavební památku v Havlíčkově Brodě a současně i za další věrohodný důkaz toho, že na tomto místě v Brodě již na počátku 14. století působil řád německých rytířů.

„Dělníci odkryli pod úrovní současné zahrady a pod vchodem ve východní části fary ostění gotického okénka, které s největší pravděpodobností mířilo do dřívějšího přízemí fary. Okénko je vysoké čtyřicet centimetrů a široké pětadvacet centimetrů," uvedl archeolog Aleš Knápek. Ten společně s kolegou Pavlem Rousem provedl v místě nálezu archeologický průzkum. „Existence okénka potvrzuje, že fara stála v Brodě v době, kdy zde působili, a to na pozvání Smila z Lichtenburka, duchovní bratři řádu německých rytířů. Smil se totiž zúčastnil ke konci 13. století křížové výpravy proti pohanským Prusům a v jejím průběhu se s rytíři řádu seznámil. Pozval řád na své panství a udělil mu majetky, a to nejen v Brodě, ale také v Pohledu, Krucemburku či na Humpolecku," pokračoval Knápek.

Objevené gotické okénko není jediným hmatatelným důkazem přítomnosti řádu německých rytířů v Brodě. „Havlíčkobrodský děkan Pavel Hroznata Adamec nám poskytl fotografii, která byla pořízena v osmdesátých letech minulého století při opravě fasády v jihovýchodní části fary. Je na ní jasně patrné kamenné ostění gotického portálu, které je dnes skryto pod omítkou. Myslíme si, že jde o okno původní řádové kaple v objektu řádového domu. Kromě toho je ve zdi kostela vsazen i 175 centimetrů vysoký náhrobní kámen s atributy, které řád německých rytířů používal. A to například na svých mincích, takzvaných brakteátech, v Polsku. Ta podobnost pravděpodobně není náhodná," zdůraznil Knápek.

Ten připomněl, že konec působení řádu v Brodě spadá do doby husitských válek a obléhání města vojsky Jana Žižky z Trocnova. O početnější řádovou komendu ale podle jeho slov nešlo. „Myslím si, že v Brodě působili tak tři čtyři duchovní. A to i vzhledem k tomu, že v Drobovicích u Čáslavi existovala jedna z velkých komend Řádu německých rytířů na území českomoravské bailie," řekl Knápek.

O cenném historickém objevu již havlíčkobrodští archeologové informovali královéhradeckou diecézi. Podrobně nález popíší i ve Sborníku Havlíčkobrodska, který vyjde na přelomu roku. „Myslíme si, že bude zajímat i vědce, kteří se zabývají historií Řádu německých rytířů," podotkl Knápek. Ten jako zajímavost uvedl, že spodní část ostění okénka je užší, než jeho část horní. „Vypadá to, že okénko tesal nepříliš zručný řemeslník," uvedl Knápek.

Kromě okénka byly u fary objeveny i kosterní pozůstatky. Jejich přítomnost ale archeology nepřekvapila. U kostela a fary byl totiž po dlouhá léta hřbitov. Našly se tam i větší fragmenty renesanční keramiky.

Gotické okénko objevili dělníci havlíčkobrodské firmy Janák – zemní práce. „Hned mi bylo jasné, že jde o důležitý nález. Proto jsem okamžitě volal do muzea," řekl majitel firmy Aleš Janák. „Po skončení archeologického průzkumu jsme okénko zasypali čistým štěrkem. Žádné úpravy jsme na něm neprováděli. Zůstane tak, jak je a uchováno bude pro další generace," dodal Janák. Ten poznamenal, že při stavebních pracích v areálu fary se do řady výkopů tlačila spodní voda. „Je to samozřejmě jen domněnka, ale myslím si, že by tam někde mohly být i pozůstatky středověké studny," zamyslel se Janák.

K cennému historickému objevu se vyjádřil i havlíčkobrodský radní Libor Honzárek. „Archeologické nálezy objevené při letošních probíhajících stavebních pracích v blízkosti kostela Nanebevzetí Panny Marie, farního úřadu a v rámci nynější rekonstrukce ulice Boženy Němcové nám pomáhají skládat mozaiku poznání o nejstarších dějinách města. Konečný cíl je však ještě daleko, přesto jsem rád, že místní archeologové se zápalem sobě vlastním nám pomáhají postupně poodkrývat tajemnou roušku historie. Pochvalu si zaslouží i stavební společnosti, které v této archeologicky hodnotné a pro poznání historického vývoje Brodu cenné lokalitě pracují a pro vlastní výzkum mají pochopení," řekl Honzárek.

Autor: Jaromír Kulhánek

12.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační foto

Lidé vyběhali Pavlovu novou učebnu. Za pár dní

Plánuje se budova pro krajské úředníky. Za 400 milionů

Jihlava – Nový pavilon, který ponese označení E. Na místě, kde v minulosti stála kasárna Otokara Jaroše, tedy v těsné blízkosti současného vedení Kraje Vysočina. Taková je vize Krajského úřadu Kraje Vysočina v následujících letech. Chce se totiž pustit do stavby nové administrativní budovy pro úředníky. Během let totiž jejich počet vzrostl natolik, že už se do stávajících prostor nevejdou.

Na Pelhřimovsku jsou výnosy obilí slušné. Dokáží to i na dožínkách

Vysočina – Pelhřimovští zemědělci se chystají na dvanáctý Agrární a potravinářský den neboli Pelhřimovské dožínky, které se konají v sobotu 2. září od třinácti hodin na tamním Masarykově náměstí. Na rozdíl od jiných vysočinských měst tady mají bohatou tradici.

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení