VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marie Jůdová se pro knihovnu narodila

Česká Bělá – Už více než 25 let. Tak dlouho vede knihovnu v České Bělé na Havlíčkobrodsku Marie Jůdová.

4.4.2015
SDÍLEJ:

Být knihovníkem je poslání. Marie Jůdová je knihovnicí v České Bělé již více než 25 let. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Přesné datum založení knihovny v České Bělé není známo. V kronice školy je záznam z roku 1919 o otevření knihovny, tehdy čtenářské besedy, v najaté místnosti v čísle 44 (u Fichtnerů). V Pamětní knize městečka České Bělá, je uvedeno, že v roce 1922 měla knihovna již 200 svazků. Marie Jůdová se stala knihovnicí od července roku 1989. V té době měla knihovna asi 9 500 titulů. O Marii Jůdové se dá říci, že se pro práci knihovníka narodila.

Ideální knihovník

„Vždycky jsem ráda četla. Přála jsem si studovat na knihovnické škole. Nakonec se mi to přání splnilo. Stala jsem se knihovnicí. Není to pro mě jen práce. Jsem ráda, že mohu dělat něco, co mě baví a těší. Takové štěstí každý nemá," říká paní Marie. Knihovna sídlí v obecní budově, kde přes chodbu je úřad městyse. Většinu čtenářů, kterých je v současné době necelých 150, tvoří střední a starší generace, především ženy. „Občas k nám přijdou maminky, děti, ale obecně mladí moc nečtou. Skladbě čtenářů odpovídá i výběr titulů.

Nejoblíbenější jsou ženské romány a detektivky," vysvětluje paní Marie. Ona sama prý čte nejraději naučnou literaturu, která se zabývá například psychologií nebo zdravým životním stylem. Jak má vypadat takový správný knihovník?

Viditelně musí mít nejen hluboké znalosti o literatuře, ale také velkou trpělivost, laskavost a schopnost jednat s lidmi. To vše paní Marii rozhodně nechybí. Není nic výjimečného, že do knihovny přijde čtenář, který má na papírku napsaný titul, který by si chtěl přečíst. Ale název neodpovídá skutečnosti. Pak je někdy velkým uměním pro knihovníka knihu doslova vypátrat, aby čtenář odešel spokojený.
V budově městyse Česká Bělá je knihovna od roku 1991. Má dětské oddělení, sklad výměnných fondů i místo pro dva počítače, které může zdarma využívat veřejnost. Přesto, jak si posteskne Marie Jůdová, knihovna „bojuje" s místem. „Knih je pořád víc. Místa ubývá, ale nerada bych, aby se knihovna musela některých titulů zbavovat. Protože vždy se najde někdo, kdo má o ně zájem," říká paní Marie.
Velkou rekonstrukcí prošla knihovna v roce 1999. Zvětšila se půjčovní plocha a díky grantu Ministerstva kultury ČR bylo možno zakoupit počítač s jehličkovou tiskárnou. V roce 2000 byl spuštěn automatizovaný výpůjční systém. Z dalšího grantu byl zakoupen druhý počítač a barevná tiskárna pro tisk z internetu. Podařilo se vytvořit dobře fungující počítačovou síť.

Od roku 1999 má knihovna veřejnou internetovou stanici, od května 2002 byla připojena digitální telekomunikační sítí. Zájemci si zde mohou zapůjčit i videokazety ze života městečka. V pravidelných intervalech pořádá knihovna v České Bělé i různé zajímavé besedy pro veřejnost.

Ideální knihovna, jak praví samotné motto webových stránek knihovny v České Bělé, se stará o lidi. Je provázaná s životem v obci tak, že se pro něj stává nepostradatelnou. „Ideální" knihovna je taková knihovna, které si lidé ani pořádně nevšimnou, protože je pořád na svém místě a vždycky má to, co potřebují.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Zdeněk Svěrák v zajetí fanoušků

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Na ledečském hradě se natáčela nová pohádka, bude mít čertovské téma

Ledeč nad Sázavou – Ledečským hradem se několik dní proháněli filmaři. Natáčela se zde pohádka Čertí Brko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení