VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MAS Havlíčkův kraj rozdělila dosud na dotacích žadatelům desítky milionů korun

Přibyslav: Celkem pětadvacet milionů korun rozdělila za čtyři roky žadatelům Místní akční skupina (MAS) Havlíčkův kraj.

20.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

Podpořila tak 36 různých projektů z oblasti zemědělství, školství nebo společenského života. Dalších, téměř pět milionů, hodlá rozdělit i v letošním roce.

MAS Havlíčkův kraj vznikla v rámci programu Leader za finanční podpory Státního zemědělského intervenčního fondu a Programu rozvoje venkova. Tvoří ho jak zástupci státní správy a samosprávy, tak i dobrovolné spolky a sdružení.  Pro členy je podstatné, že prostřednictvím skupiny mohou získat dotace na svoje projekty.

„Takzvané Masky mají  budoucnost. Dva roky nedostane Česká republika žádné dotace z Evropské unie, ale možnost získat dotace prostřednictvím MASek a programu Leader zůstává," zdůraznila  za vedení skupiny Havlíčkův kraj Olga Kodysová.

Porodna krav i nový lesopark

Od roku 2008 podle Kodysové rozdělil Havlíčkův kraj 25 milionů korun a podpořil tak 36 různých projektů z oblasti zemědělství, lesnictví a veřejného života.

„Za ty nejvýznamnější považujeme například stavbu porodny krav v Krucemburku či manipulačních ploch pro potřeby zemědělského družstva ve Slavíkově. Dále budování lesoparku Kopanina ve Ždírci nad Doubravou nebo rekonstrukci objektu hasičárny v Podmoklanech," upřesnila Kodysová.

„Nám pomohl Havlíčkův kraj například při rekonstrukci objektu mateřské školy v Tyršově ulici," doplnil informace místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Pro uchazeče o dotaci prostřednictvím Havlíčkova kraje bylo podle Kodysové v minulosti velkým pozitivem, že úspěšnost při žádosti o finanční podporu byla téměř stoprocentní.

Přibudou vlastní projekty

„Počet žadatelů o dotace nepřesahoval prakticky nikdy finanční možnosti skupiny, což se ale do budoucna zřejmě změní. Pro letošní rok se chystáme rozdělit asi 4,5 milionů korun, už teď o ně projevilo zájem asi 25 žadatelů," podotkla Kodysová s tím, že MAS nehodlá do budoucna nijak zpřísňovat, s ohledem na zvýšený zájem o finanční podporu projektů, podmínky žádostí o dotace.  Bodovací kritéria jsou přesně stanovena a skupina je nemůže libovolně měnit.  Jak informovala Kodysová, skupina není jen „rozdělovnou financí" na podporu aktivit vycházejících z měst, obcí a spolků, nýbrž chystá i některé projekty vlastní.

Tím je například projekt pod názvem Hřbitovy, naše kamenná historie. Na tomto projektu spolupracuje MAS Havlíčkův kraj s dalšími skupinami Brána Brněnska a Boskovicko PLUS.

„Boskovicko vymyslelo speciální systém, jenž umožní v městech a obcích na hřbitovech přesnou a podrobnou evidenci hrobových míst, která bude k dispozici i na internetu. V rámci projektu budou digitalizována hřbitovní místa, bude vytvořena digitální i fyzická mapa hřbitova, počítačová evidence hrobových míst, smluv a plateb nájmu. To nejen v rámci Havlíčkova kraje, ale do budoucna i v rozsahu celé republiky," zdůraznila Kodysová. Projekt bude stát téměř dva miliony korun, přitom významnou část výdajů pokryjí dotace z Programu rozvoje venkova.

„Území naší MAS zahrnuje 55 samosprávných obcí, z nichž 38 obcí  leží v okrese Žďár nad Sázavou a 17 obcí v okrese Havlíčkův Brod. Území na severu sousedí s Pardubickým krajem. Pojítkem mezi jednotlivými obcemi je členství ve Svazku obcí Podoubraví, Svazku obcí Přibyslavsko, Subregionu Velké Dářko, či členství v Lesním družstvu obcí Přibyslav. Celková plocha území je 569 kilometrů čtverečních," upřesnila  Kodysová.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení