VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měnová reforma podrazila i živnostníky

Havlíčkův Brod – Měnová reforma na jaře roku 1953 zasáhla nejen nadité peněženky movitějších vrstev národa, ale také tzv. střední stav, především živnostníky.

31.5.2013
SDÍLEJ:

Měnová reforma. Výměna peněz ve značně nevýhodném kurzu se 1. června 1953 dotkla nejen lidí s úsporami a kapitálem, ale také drobných živnostníků. Ilustrační foto.Foto: Ivo Havlík

„Vzpomínám na svého otce, měl tehdy pětatřicet let, byl vyučeným pekařem a cukrářem a živila ho obě řemesla. Už v předjaří 1953 vrabci na střeše štěbetali, že se budou měnit peníze a měna ztratí na hodnotě. Táta zrovna měl poněkud větší provozní prostředky a váhal, zda je v předzvěsti tohoto vývoje nemá utratit za cukrářské a pekařské suroviny. Mohl si udělat větší zásobu mouky, droždí a cukru, nakoupit dřevo a uhlí pro vytápění pekařské pece. Leč uvěřil přísahání, že žádná reforma nebude, že to je pouze fáma, kterou šíří třídní nepřátelé s cílem poškodit dělnicko-rolnickou vládu a ohrozit budování socialismu v Československu. Uklidnil ho projev tehdejšího prezidenta republiky Antonína Zápotockého, ale když vzápětí byla reforma vyhlášena, do naší pekárny jakoby udeřil blesk, otec vběhl celý od mouky nepřezutý do pokoje, pustil rádio a nemohl uvěřit svým uším," vzpomíná na měnovou událost z přelomu května a června 1953 Ivo Havlík z Přibyslavi.

Podle jeho slov rodina byla levicově orientována, žila z vlastní práce, nikoli z kapitálu, a rána byla tak tvrdá, že se z ní již nevzpamatovala. Pod tlakem ekonomických okolností živitel rodiny práci soukromého pekaře a cukráře opustil a začal se živit jako topič v kotelně.

„Táta měl svoje řemeslo rád, považoval se za poctivého pekařského a cukrářského dělníka, chodil spát už před večerem, aby o půlnoci vstával a lidé si ráno mohli přijít pro teplý chleba. Na jedné straně oceňoval, že měnovou reformou byl ukončen poválečný přídělový systém, přestalo se prodávat na lístky, které v cukrářském a pekařském obchodě maminku jako prodavačku hodně obtěžovaly, musela je od zákazníků vybírat, odstřihávat a lepit na souhrnné papíry, byla s tím spojena velká byrokracie. Ale výměnu peněz ve značně nevýhodném kurzu otec po právu považoval za poslední hřebík do rakve poctivých živnostníků," uzavírá svoji vzpomínku Havlík.

Autor: Jaromír Kulhánek

31.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bludiště ze slámy z autorské dílny sochaře a malíře Michala Olšiaka je nově postavené na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou.
23

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Vysočina - V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkovi s rodinami. Celkově panovala jako vždy uvolněná přátelská atmosféra, umocněna kvalitními výkony při zápasech a také operativním občerstvováním během náročných bojů.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Havlíčkův Brod - Třináctý ročník žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě už potřetí navštívil Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media. Studenti letní školy s ním měli možnost diskutovat o počátcích sociálních sítí u nás v Česku a také o jejich vlivu na současné mezilidské vztahy.

Odložené tašce zloděj neodolal

Havlíčkův Brod – Návštěva jednoho z klubů v brodské Žižkově ulici se jednomu z hostů pěkně prodražila. V neděli mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno tu přišel o tašku se všemi věcmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení