VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město předalo sportovní a kulturní ceny za loňský rok

Havlíčkův Brod – Havlíčkobrodská radnice již po sedmé v řadě ocenila nejlepší sportovní a kulturní osobnosti města za uplynulý rok.

22.3.2015
SDÍLEJ:

Ceny se předávaly hned v několika kategoriích. Mezi oceněnými nechyběly legendy brodského sportu či mladí a úspěšní umělci. Foto: Libor Blažek

 Slavnostní večer s vyhlášením výsledků proběhl ve středu v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě.

Ceny se předávaly hned v několika kategoriích a radnice vyhlásila i tři mimořádná ocenění a jednu cenu in memoriam. Tu získali bratři Jiří a Daniel Reynkovi.

„Pro Havlíčkův Brod je to mimořádná událost. Velmi si vážíme nejen všech oceněných, ale i nominovaných za to, co děláte a jaký přínos to má pro město. Letos se role pomyslných hodnotících či komise ujaly jednotlivé odborné výbory havlíčkobrodské radnice," zahájil slavnostní předávání cen místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl.

Ten dodal, že nominace do jednotlivých soutěžních kategorií probíhaly z řad spoluobčanů či samotných sportovních oddílů nebo zájmových kroužků. „Pevně věřím, že získaná ocenění nebudou poslední, ale naopak se stanou velkou motivací do dalších činností a úspěchů, ať už na poli sportu či kultury," podotkl Jůzl.

Sport

Jako první na řadu přišly sportovní ceny města, a to hned ve čtyřech kategoriích. Nejlepší dobrovolný cvičitel nebo trenér, nejlepší sportovec města do osmnácti let, nejlepší sportovec města a nejlepší sportovní kolektiv.

Cenu za nejlepšího dobrovolného cvičitele nebo trenéra si odnesl dlouholetý trenér brodského volejbalu Zdeněk Prodělal. „Volejbalu se věnuji takřka od mládí. Kromě toho působím i jako trenér u hasičského sportu," řekl Prodělal.

Ten dodal, že v současné době trénuje v Brodě první ligu ženského volejbalu včetně mladších žákyň až po juniory.

Nejlepším sportovcem města do osmnácti let se stala Jana Suchomelová, která své největší úspěchy za loňský rok zaznamenala na šachovém poli.

Pamětní list společně s plaketou a finančním ohodnocením převzala z rukou místostarosty Havlíčkova Brodu Libora Honzárka. „Šachy hraji již od šesti let. Všechen svůj volný čas věnuji výhradně tréninku a turnajům.

Šachy jsou zkrátka celý můj život a chtěla bych se jednou stát nejlepší ženou v šachách v České republice," uvedla Suchomelová.

Z bitevního šachového pole se pozornost přesunula na nejlepšího sportovce Havlíčkova Brodu. Cenu si zaslouženě odnesl softballista Karel Kadečka.

Ten na slavnostním předávání bohužel nebyl přítomen, jelikož v současné době hraje se svým týmem na Novém Zélandu. Cenu si tak převzal jeho bratr. Kadečka se softballu věnuje již od devadesátých let, kdy začínal jako žák.

V té době byl v týmu nejmladší, přičemž v současné době se role obrátila. V zahraničí ve svém týmu patří naopak mezi nejstarší hráče a zároveň plní roli kapitána týmu.

Poslední vyhlašovanou sportovní kategorií byla cena za nejlepší sportovní kolektiv, kterou si odneslo družstvo brodských seniorů v zápase řecko – římském. Ti z rukou místostarostky Havlíčkova Brodu Ivany Mojžýškové obdrželi pamětní list, plaketu a finanční ohodnocení ve výši dvacet tisíc korun.

Tři mimořádná ocenění za dlouhodobé aktivity v oblasti tělovýchovy obdržela Jaroslava Kohoutová z Klubu českých turistů, Josef Tůma, který se více než šedesát let věnuje brodské atletice a Ervín Bacík, legenda brodského basketbalu.

„Je pro mě velkou ctí tuto cenu přebírat. Patřím již mezi pamětníky a zakladatele brodské atletiky," konstatoval Tůma. Ten připomněl všem přítomným radním, že v Havlíčkově Brodě je stále velmi nevyhovující stav atletické dráhy. „Moc bych si přál, aby naše město po vzoru jiných mělo vlastní tartanovou dráhu," svěřil se Tůma.

Kultura

„Sportovní ceny máme za sebou a před námi jsou ceny kulturní. Letos se soutěžilo ve třech kategoriích, mladý umělec do osmnácti let, kulturní přínos městu a významný dlouhodobý kulturní přínos," zahájila druhou část večera moderátorka a mluvčí brodské radnice Alena Doležalová.

V kategorii mladý umělec do osmnácti let se sešlo celkem šest nominovaných. Vítězem se stal Cai Yang, neboli Honzík, který již sedm let hraje na klarinet. „Hudba pro mě moc znamená, nejen že mě baví, ale zároveň mě velmi naplňuje. Nejčastěji hraji sólo nebo v triu. Výjimkou není ani účast v orchestru," svěřil se Honzík s tím, že pro radost si rád zahraje i filmové písně.

Od hudby se slavnostní večer přenesl do historie, konkrétně do baroka. Cenu za kulturní přínos městu v minulém roce obdržel historik Aleš Veselý. Ten vloni uspořádal velmi úspěšnou výstavu Baroko na Havlíčkobrodsku a vydal i stejnojmennou knihu.

Havlíčkobrodský nakladatel Petr Novotný naopak zvítězil v poslední kategorii, tedy významný dlouhodobý kulturní přínos městu. „Nakladatelem jsem již od roku 1996, přičemž jsem začínal s pohádkami. Stejně tak naše nakladatelství úzce spolupracovalo s bratry Reynkovými," podotkl Novotný.

Ten pokračoval, že v minulém roce obdržela jejich kniha od spisovatele Pavla Čecha cenu Magnesia Litera a sklízí úspěchy i v zahraničí. „Za dobu našeho fungování jsme vydali více než sto knih. V současné době se dokonce chystáme na několik zahraničních knižních veletrhů," uvedl Novotný. Ten rovněž převzal významné ocenění in memoriam pro bratry Reynkovy.

„Byli to výjimeční a neobyčejní lidé. Znali jsme se více než čtvrt století a naše nakladatelství nese nesmazatelně jejich otisk," uzavřel nakladatel Novotný.

Autor: Filip Brož

22.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení