VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Přibyslav ztratilo významnou osobnost, odešla Eva Bechyňová

Přibyslav – O významnou osobnost přišlo nedávno město Přibyslav. Posledního dubna 2017 zemřela vynikající učitelka hudby, „dobrá duše" přibyslavského amatérského divadla a první držitelka ceny města Přibyslav Eva Bechyňová.

2.6.2017
SDÍLEJ:

Eva Bechyňová získala jako první v roce 2014 cenu města Přibyslav.Foto: Deník / Saadouni Štěpánka

Eva Bechyňová se narodila 18. října 1928 v Horním Studenci, kde vyrůstala, chodila do školy, a kde prožívala i první krůčky „na prknech, co znamenají svět". Od dětství ji přitahovala vůně líčidel a barevnost jevištních světel. Nestala se sice profesionální herečkou ani režisérkou, vystudovala pedagogickou školu, aby z ní mohla být paní učitelka, ale ochotnickému divadlu zůstala věrná. Kvůli svým politickým postojům, které se zásadně neslučovaly s tehdejším režimem, zakusila i vězení. V Přibyslavi sice pracovala jako dělnice v tkalcovnách, ale divadlo neopustila. Začala sama od roku 1958 opět režírovat. Pod jejím vedením nastudoval soubor nejednu zajímavou hru (Romeo, Julie a tma; Princezna se zlatou hvězdou; Chudák manžel). Ovšem pro její politické postoje jí byla tato činnost brzy zakázána.

V roce 1969 se nakrátko k práci v ochotnickém divadle vrátila. Spolupracovala s Jiřinou Šillerovou na inscenaci pohádky Sůl nad zlato, kterou tehdy nastudovali členové nově vznikajícího dětského divadelního souboru při školní družině. Ale v době normalizace, počátkem 70. let minulého století, jí byla tato spolupráce opět znemožněna. Ovšem práce v pěveckém sboru jí zakázána nebyla. Dokonce se jí přes všechny potíže podařilo opět vyučovat. Sice ne na klasické škole, ale na ZUŠ v Havlíčkově Brodě, kde vyučovala zpěv a klavír. Zároveň studovala a úspěšně dokončila Státní konzervatoř v Praze, aby získala odpovídající vzdělání.

Teprve v první polovině 80. let minulého století, kdy docházelo k pozvolnému uvolňování politické situace, byla vedením města a tehdejším Okresním kulturním střediskem v Havlíčkově Brodě požádána, zda by se nepokusila znovu obnovit činnost přibyslavského ochotnického souboru.

Jako učitelka zpěvu vychovala celou řadu dobrých hudebníků a zpěváků, kteří se úspěšně uplatňují na operní profesionální scéně (Monika Brychtová, Jana Wallingerová, Ondřej Štefáček a mnoho dalších). Jako porotce působila na mnoha regionálních i celostátních pěveckých a divadelních přehlídkách a soutěžích. Spolupracovala s režisérkou Lídou Honzovou z Havlíčkova Brodu a s dirigentem a sbormistrem pěveckého sboru Gaudeamus MUDr. Milanem Bohanesem ze Světlé nad Sázavou. V roce 1997 – 2000 se spolupodílela na provedení velmi zdařilých oper a operet (V Studni, Cikánský baron, Polská krev), které mohli zhlédnout diváci nejen východočeského regionu.

Roku 2007 získala zlatý odznak J. K. Tyla za celoživotní věrnost ochotnickému divadlu a dlouholetý osobní přínos jeho budování na Havlíčkobrodsku. Třebaže již nerežírovala dlouhou dobu, velice aktivně spolupracovala na dalších inscenacích divadelního souboru, který v současnosti nese název Furiant. Před třemi lety, v roce 2014, byla Evě Bechyňové po zásluze udělena cena města Přibyslav.

Autor: Štěpánka Saadouni

2.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení