VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum v Přibyslavi vydalo knihu o samaritánství

Přibyslav – Přes 350 stran formátu A 4 má výpravná publikace s názvem Sanitats – und Rettungsdienst bei den Feuerwehren / Sanitní a záchranářská služba u hasičů.

21.10.2013
SDÍLEJ:

Nová kniha. Na přibyslavském zámku publikaci o samaritánství drží v ruce Detmar Farekopf z Německa, předseda komise pro historii a muzejnictví světové organizace CTIF, a předsedající pracovní skupiny Ingo Valentin z Rakouska (v uniformě).Foto: Ivo Havlík

Bytelná kniha s váhou rovných dvou kilogramů obsahuje objevné studie v němčině a češtině o dnes již napůl zapomenutém fenoménu hasičského hnutí. Vyšla u příležitosti 21. rozhovorů Mezinárodní pracovní skupiny pro historii hasičů a požární ochrany při CTIF (světová organizace hasičů a záchranářů založená v Paříži v roce 1900), které se minulý týden za účasti 77 dějepisců hasičského hnutí ze 14 evropských zemí konaly v Přibyslavi.

Obsáhlé dílo s množstvím archivních ilustrací redakčně připravil odborný pracovník ústředního hasičského muzea v Přibyslavi Stanislav Bárta spolu s historiky především z Německa a Rakouska.

„Od vzniku prvních hasičských sborů bylo jejich hlavní náplní nejen hašení požárů, ale také samaritánství, pomoc bližním, kteří při požárech nebo katastrofách utrpěli zranění," píše Vasil Pekar a dokládá, že za samaritánství se v té době v přeneseném slova smyslu považovalo milosrdenství. Pojem byl odvozen z Bible, kde v Lukášově evangeliu Ježíš vypovídá podobenství o Samaritánovi.

„Samaritáni byli ve své podstatě ranhojiči, kteří od dob křižáckých válek tvořili nezbytný doprovod při všech válečných taženích a vyskytovali se i v řádech Maltézských rytířů a Johanitů, které v Čechách později rovněž působily," dodává Pekar.

Nahradí hasiči Červený kříž?

Tento historik hasičského hnutí a starosta České hasičské jednoty ve své stati Cesta od samaritánů k záchranářům – Počátky samaritánské činnosti v Čechách připomíná zásluhy MUDr. Karla Růžičky z Křižanova v okrese Žďár nad Sázavou, který v roce 1893 sestavil tzv. Českou lékárnu hasičskou.

„Samaritánské čety v modernější podobě mají své místo i v současnosti, vždyť zatímco sbory dobrovolných hasičů jsou ve více než osmi tisících obcích, skupiny Červeného kříže – až na čestné výjimky, jakou na Vysočině například je Uhelná Příbram v okrese Havlíčkův Brod – na vesnicích většinou zanikly. Budeme usilovat o to, aby dobrovolní hasiči byli ještě lépe připraveni poskytovat první předlékařskou pomoc při silničních nehodách, požárech, záplavách, větrných smrštích a jiných neštěstích. Je zde prostor zejména pro ženy, které nyní více než dříve rozšiřují řady našich hasičských sborů," řekl Deníku Karel Richter, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, nejpočetnějšího občanského společenství v zemi.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

21.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení