VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum získalo unikátní soubor historických mincí

Havlíčkův Brod – Jde o jeden z největších novodobých pokladů nalezených na území Vysočiny.

17.12.2015
SDÍLEJ:

Letos v září byl nedaleko Humpolce nalezen unikátní poklad v podobě tři sta čtyřiceti jedné zlatých a stříbrných mincí.Foto: Deník/Libor Plíhal

Tvrdí to ředitel havlíčkobrodského krajského Muzea Vysočiny Jiří Jedlička.

Letos v září byl nedaleko Humpolce nalezen unikátní poklad v podobě 341 zlatých 
a stříbrných mincí, ražených na přelomu a v první polovině 17. století. Poklad je o to unikátnější, že ho nálezce odevzdal do muzea.

„Poklad nalezl zcela náhodou muž z Prahy, který venčil svého psa. Mince byly uloženy v keramické nádobě na okraji malého lesa pod keřem, kde teče potůček," uvedl Jedlič
ka s tím, že nálezce chce zůstat v anonymitě.

„Poklad byl předán našemu muzeu, přičemž jsme vše ihned konzultovali 
s odborníky Národního muzea v Praze a na místě nálezu jsme provedli archeologickou sondáž. Hodnota mincí zatím nebyla vyčíslena," pokračoval Jedlička.

Poklad si nyní může kdokoliv prohlédnout, jelikož je umístěn v havlíčkobrodském muzeu – za neprůstřelným sklem v rámci poslední zastávky putovní výstavy Poklady Vysočiny.

„Mince budou u nás v muzeu do 17. ledna, poté je odvezeme do Prahy, kde bude vyčíslena jejich historická hodnota, včetně ceny kovu. Stejně tak v těchto dnech na Kraji Vysočina probíhá správní řízení o tom, jakou odměnu dostane nálezce, která mu po právu samozřejmě patří," vysvětlil Jedlička.

Mince z celé Evropy

V rámci dohledání pokladu 
a archeologické sondáže byla nalezena nedaleko původního místa nálezu ještě jedna výborně zachovaná zlatá mince, ražená v Norimberku. „Nalezený poklad je unikátní nejen v tom, že ho nálezce odevzdal, ale i samotnou variabilitou míst, odkud mince pocházejí," řekl historik havlíčkobrodského muzea Aleš Knápek. Ten podotkl, že kromě mincí domácích, tedy z habsburských zemí, je zde zastoupeno i možností různých knížectví a měst německých, třeba Augsburg, nebo mince z Polska.

„Západní Evropu pak zastupují mince z území dnešní Francie, Nizozemí a Belgie. Nechybí ani oblast Itálie, jako je Toskánsko, a samozřejmě Benátská republika. Nejexotičtější ražby pak patří Osmanským sultánům," nechal se slyšet Knápek. Podle prvotních odhadů byl poklad do země uložen před rokem 1645.

„Důvody a okolnosti jeho uložení jsou cílem interdisciplinárního zkoumání. Celý soubor bude podroben důkladné numismatické analýze a její výsledky budou srovnány s regionálními historickými prameny," uvedl Jedlička.

Předběžně si můžeme představit, že jej zde uložil například některý z humpoleckých soukeníků, neboť tento produkt byl vzhledem ke spotřebě armád téměř strategický,
a z regionu se již v 16. století hojně vyvážel.

„Ukládat takové bohatství v domácnosti bylo velmi nebezpečné, neboť četné procházející vojenské jednotky v této době neváhaly domy měšťanů rabovat a je samotné trýznit, aby peníze vydali," konstatoval další havlíčkobrodský historik Michal Kamp.

Podle Jedličky dokonce muzeum ve spolupráci s Krajskou knihovnou Vysočiny chce připravit tematickou soutěž pro děti a dospělé. „Smyslem bude vymyslet možné alternativy či příběhy o tom, kdo a proč v lese poklad uschoval. Podrobnosti o soutěži lidé naleznou v muzeu, v knihovně a také na webových stránkách obou organizací," řekl Jedlička.

Kromě pokladu mohou lidé v havlíčkobrodském muzeu vidět až do 28. února putovní výstavu Poklady Vysočiny. Rozsáhlou expozici, která je kolektivním dílem všech muzeí a galerií zřizovaných Krajem Vysočina. Tu hostí havlíčkobrodské muzeum a všechny výstavní prostory tamní galerie. Vedle uměleckých děl, která putovala po kraji, také brodská verze výstavy představuje řadu prací vybraných autorů se vztahem k regionu.

Příchozí se tak mohou těšit například na nově získaná díla Milana Košaře, Jaroslava Panušky, Jitky Chrištofové a Jana Moravce, ale najdou i ukázky z tvorby například Mikoláše Axmanna, Michala Ranného, Bohuslava a Daniela Reynkových, Jaroslava Šerých či Jana Zrzavého.

Součástí putovní výstavy je i Evangelická Postila. „Ta se dochovala pouze v deseti exemplářích v celé České republice, přičemž jedna z nich je uložena u nás v muzeu. Postila je i již zdigitalizována a kdokoliv si ji může prohlédnout na stránkách www.manuscriptorium.cz," vysvětlil Jedlička.

Výstava kromě jiného také umožňuje lidem nahlédnout do muzejního a galerijního zákulisí, tedy přiblíží každodenní práci muzejníků a galeristů.

„Lidé mohou vidět i exponáty z živé přírody, vzácné nerosty, dochované předměty lidové kultury, cenná výtvarná díla starého umění a další zajímavé archeologické nálezy," uzavřel Jedlička.

Autor: Filip Brož

17.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení