VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Havlíčkobrodsku vznikají kilometry nových pěších tras

Havlíčkobrodsko – Desítky kilometrů nových turistických tras v těchto dnech vyznačují dobrovolníci z Klubu českých turistů. Nové trasy zavedou milovníky pěší chůze třeba na dvacetikilometrovou túru kolem Černého rybníka do Úsobí. Zde byla cesta již téměř nepoužívaná a vlivem času zarostla. Díky spolupráci s Městysem Úsobí se na ni teď opět dostanou turisté.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Na vymezení nových turistických tras a péči o ty stávající přispěl Klubu českých turistů Kraj Vysočina částkou 220 tisíc korun. Ta pokryje výdaje značkařů, kteří trasy značí ve svém volném čase. Nevede je k tomu vidina zisku, ale radost ze zpřístupnění krás české krajiny i ostatním.

„Značení pěších turistických tras děláme s pocitem a touhou ukázat lidem přírodní, kulturní nebo historické skvosty naší země,“ říká předseda ZO Havlíčkův Brod Vladimír Maršík.

Nové trasy se objeví hlavně kolem Úsobí. „Z map zjistíte, že mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavskem je velice málo turistických tras. O napravení tohoto stavu jsme uvažovali několik let, bylo potřeba projít různé varianty cest a hlavně mít podporu vlastníků pozemků, což se nám podařilo,“ vysvětluje Maršík.

Nová modře značená turistická značka povede od Černého rybníka, nadejde dálnici a pokračuje obcí Kosovy. „Cestou jsou nádherné výhledy do krajiny. Je možnost vidět vrch Melechov, Lipnici nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Herálec, Orlovské lesy, zříceninu hradu Orlík a mnoho dalších osad a lesních komplexů,“ přiblížil půvaby nové stezky Maršík.

Cesta pokračuje okolo zbytků kaple strážných andělů a dojde do Městyse Úsobí, kde návštěvníky přivítá nově opravený kostel sv. Petra a Pavla, zrenovovaný zámek a poutní místo sv. Anny. Dále trasa prochází okolo Pejchalova mlýna a rybníku Paletáč, na Dočkalův mlýn, sestoupí do údolí Úsobského potoka a pokračuje přes Poděbaby a Papšíkov do Havlíčkova Brodu. Značkáři při jejím značení nachodili 23 a půl kilometru. „Musíme poděkovat i Městysu Úsobí za zprůchodnění zarostlé a téměř nepoužívané cesty,“ zmínil Maršík.

Další trasa povede z Radňova přes Květinov a Krásnou horu až do Okrouhlice. Poslední zavede turisty ve směru od Humpolce, přes Herálec do Radňova.

Modrá trasa od Černého rybníku do Úsobí byla vyznačena již z kraje tohoto týdne. Pokračovat se bude dnes na trase Úsobí – Radňov. Všechny trasy chce Klub českých turistů vyznačit do začátku prázdnin. Do svých řad by rád přijal i další zájemce o značení. „Naši značkaři nejsou přestárlí jedinci a díky tomu zatím konec značení pěších tras nehrozí. Je ale třeba mít stále nové značkaře, kteří tuto práci budou vykonávat a pocitem hrdosti k této zemi,“ dodal Maršík.

Český systém značení turistických tras je natolik unikátní, že se stal vzorem i pro ostatní země.

Autor: Veronika Hošková

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Další kámen zmizelých tentokrát významné osobnosti prvorepublikové sociální demokracie Josefu Šantovi položili členové olomoucké sociální demokracie.

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Golčův Jeníkov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 20. září pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení