VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Havlíčkobrodsku vznikají kilometry nových pěších tras

Havlíčkobrodsko – Desítky kilometrů nových turistických tras v těchto dnech vyznačují dobrovolníci z Klubu českých turistů. Nové trasy zavedou milovníky pěší chůze třeba na dvacetikilometrovou túru kolem Černého rybníka do Úsobí. Zde byla cesta již téměř nepoužívaná a vlivem času zarostla. Díky spolupráci s Městysem Úsobí se na ni teď opět dostanou turisté.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Na vymezení nových turistických tras a péči o ty stávající přispěl Klubu českých turistů Kraj Vysočina částkou 220 tisíc korun. Ta pokryje výdaje značkařů, kteří trasy značí ve svém volném čase. Nevede je k tomu vidina zisku, ale radost ze zpřístupnění krás české krajiny i ostatním.

„Značení pěších turistických tras děláme s pocitem a touhou ukázat lidem přírodní, kulturní nebo historické skvosty naší země,“ říká předseda ZO Havlíčkův Brod Vladimír Maršík.

Nové trasy se objeví hlavně kolem Úsobí. „Z map zjistíte, že mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavskem je velice málo turistických tras. O napravení tohoto stavu jsme uvažovali několik let, bylo potřeba projít různé varianty cest a hlavně mít podporu vlastníků pozemků, což se nám podařilo,“ vysvětluje Maršík.

Nová modře značená turistická značka povede od Černého rybníka, nadejde dálnici a pokračuje obcí Kosovy. „Cestou jsou nádherné výhledy do krajiny. Je možnost vidět vrch Melechov, Lipnici nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Herálec, Orlovské lesy, zříceninu hradu Orlík a mnoho dalších osad a lesních komplexů,“ přiblížil půvaby nové stezky Maršík.

Cesta pokračuje okolo zbytků kaple strážných andělů a dojde do Městyse Úsobí, kde návštěvníky přivítá nově opravený kostel sv. Petra a Pavla, zrenovovaný zámek a poutní místo sv. Anny. Dále trasa prochází okolo Pejchalova mlýna a rybníku Paletáč, na Dočkalův mlýn, sestoupí do údolí Úsobského potoka a pokračuje přes Poděbaby a Papšíkov do Havlíčkova Brodu. Značkáři při jejím značení nachodili 23 a půl kilometru. „Musíme poděkovat i Městysu Úsobí za zprůchodnění zarostlé a téměř nepoužívané cesty,“ zmínil Maršík.

Další trasa povede z Radňova přes Květinov a Krásnou horu až do Okrouhlice. Poslední zavede turisty ve směru od Humpolce, přes Herálec do Radňova.

Modrá trasa od Černého rybníku do Úsobí byla vyznačena již z kraje tohoto týdne. Pokračovat se bude dnes na trase Úsobí – Radňov. Všechny trasy chce Klub českých turistů vyznačit do začátku prázdnin. Do svých řad by rád přijal i další zájemce o značení. „Naši značkaři nejsou přestárlí jedinci a díky tomu zatím konec značení pěších tras nehrozí. Je ale třeba mít stále nové značkaře, kteří tuto práci budou vykonávat a pocitem hrdosti k této zemi,“ dodal Maršík.

Český systém značení turistických tras je natolik unikátní, že se stal vzorem i pro ostatní země.

Autor: Veronika Hošková

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polský soubor Bystrzacy zaujal originálními barevnými vyšívanými kroji v ceně tisícovek zlotých.

Světlá patřila celé dva dny folkloru a pestrým krojům

Historická vojenská auta v areálu Radarka u Koněšína.
38

VIDEO: Vojenská auta zdolávají terén

OBRAZEM: V zámecké zahradě roste okolo sedmdesáti druhů pivoněk

Vysočina - Soukromé zámecké zahrady Thamary Kinsky ve Žďáře nad Sázavou se po roce opět otevřely veřejnosti. Tentokrát si příchozí mohli užívat i bohatý doprovodný program.

Společnost ACO podpořila kampaň na očkování dětí v rozvojových zemích

Přibyslav – Do projektu UNICEFF se v sobotu zapojila přibyslavská společnost ACO Industries k. s. v rámci prvního ročníku půlmaratonu ACO Přibyslavský běh 2017. Ve vstupní hale základní školy v Přibyslavi si mohli zájemci zakoupit ručně šitou látkovou panenku a přispět tak na kampaň hnutí UNICEFF s názvem Adoptuj panenku, zachráníš dítě.

Alternativní výuku dětí mohou lidé podpořit na Startovači

Chotěboř – Nabídku klasického školního a předškolního vzdělávání dnes rozšiřují také alternativní školy a školky. K nim patří i dětský klub Šalamounkův Dvoreček a Svobodná škola Chotěboř. Obě fungují od září v pronajatých prostorách místní obchodní akademie. Odtud se snad již brzy přesunou do krásné lokality u řeky Doubravy.

Překvapuje mě, jak ten čas letí, říká oslavenkyně Martina Sáblíková

Žďár nad Sázavou – Během své kariéry se Martina Sáblíková vypracovala v legendu světového rychlobruslení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies