VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hřbitovech jsou stovky neudržovaných hrobů

Havlíčkobrodsko – Více než dvě stovky dlouhodobě neudržovaných hrobů jsou v současné době na hřbitově ve Světlé nad Sázavou. Zastupitelé proto diskutovali o tom, co s nimi.

14.7.2013
SDÍLEJ:

HrobFoto: Milan Báča

„Péči o tři hroby významných občanů Světlé nad Sázavou převezme město. O tři další hroby budou pečovat pozůstalí, kteří se k nim na základě naší zveřejněné výzvy přihlásili, a pět hrobových míst si pronajmou noví majitelé,“ uvedl starosta města Jan Tourek. Ten dodal, že zbývající opuštěná hrobová místa budou postupně zrekultivována, upravena a zatravněna. 

„Necháme také vypracovat   odbornou studii, na jejímž základě dojde k novému rozčlenění hrobových míst hřbitova. Tato studie už bude vycházet z platných nových norem,“ pokračoval Tourek.

Postupných úprav se ve Světlé nad Sázavou dočká i hojně využívaná vsypová loučka, která je lokalizována, a to stejně jako židovský hřbitov, za hřbitovem v Komenského ulici.
Stejnou problematikou se shodou okolností nedávno zabývalo i zastupitelstvo v Havlíčkově Brodě. To řešilo, co s více než čtrnácti sty neudržovanými hroby na hřbitově u kostela sv. Vojtěcha. Nakonec se zastupitelé dohodli, že volná hrobová místa nabídnou veřejnosti k odprodeji.

„Zastupitelstvo projednalo a schválilo zásady prodeje hrobových míst na tomto hřbitově,“ řekl místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl a dodal, že k současnému užívání některého z hrobů nebo hrobek na hřbitově u kostela svatého Vojtěcha se prozatím přihlásilo na tři sta padesát osob. „Budou s nimi sepsány nové smlouvy. Noví zájemci o uvolněná hrobová místa si pak mohou podat příslušnou žádost na technických službách,“ pokračoval Jůzl.

Ten upozornil, že pokud součástí volného hrobového místa bude nějaké příslušenství, například kámen, kříž, kovaná ohrádka a podobně, bude si ho muset zájemce nejprve odkoupit. A to za cenu stanovenou úředním odhadem. „O prodeji a následném užívání hrobového místa pak rozhodne zastupitelstvo,“ vysvětlil nutný administrativní postup Jůzl.

Zahájení prodeje volných hrobů ale v žádném případě neznamená, že by se na hřbitově u kostela sv. Vojtěcha znovu začalo s pohřbíváním zemřelých do země.
Hroby a hrobky budou sloužit pouze k pietnímu ukládání uren.

Autor: Jaromír Kulhánek

14.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení