VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na oslavách 150 let založení sboru Doubravan dodatečně ulpěla kaňka

Chotěboř – Podmíněný trest odnětí svobody s dvouletou podmínkou a pokutou 50 tisíc korun si před několika dny od havlíčkobrodského okresního soudu odnesl Jozef Pikla, bývalý jednatel společnosti Tepelná a realitní služba Chotěboř a stále ještě předseda Smíšeného pěveckého sboru Doubravan.

27.3.2013
SDÍLEJ:

Na oslavě jubilea. Sladký dort, který při loňském koncertu k 150. výročí svého založení chotěbořský Doubravan obdržel od havlíčkobrodského Jasoně, před několika dny dodatečně zhořkl. Vinu na tom nese Jozef Pikla (na snímku vpravo). Foto: Ivo Havlík

Sedmačtyřicetiletý Pikla podle obžaloby vloni v říjnu převzal od Milana Dubského ze společnosti DUKO Hlinsko pětatřicetitisícový úplatek; údajně na režii koncertů k 150. výročí založení zpěváckého spolku. „Právě pro Doubravan jsem se loni snažil získat řadu sponzorských darů," řekl Pikla soudu na svoji obranu.

S Dubským jednal v rámci zakázky na rekonstrukci kotlů, kterou Duko Hlinsko realizovalo pro Tepelnou a realitní službu Chotěboř.

Bez obalu

Podle Dubského si Pikla o peníze řekl rovnou a bez obalu. Nešlo však o regulérní sponzorství. „Na růžek papíru napsal: třicet pět tisíc pro mě," tvrdil Dubský v roli svědka při soudním líčení.

Samospráva města zprvu prohlásila, že počká na rozsudek, ale nakonec obviněného, který byl ve vyšetřovací vazbě, pro ztrátu důvěry propustila dříve, než soud nad ním začal.  Udělala tak mimo jiné pod tlakem občanského sdružení Blaho občanů Chotěboř, které připomenulo, že „na hodnotách vycházejících z čestnosti a morálky, otevřenosti a úcty by měl stát chod celého Městského úřadu Chotěboř a jemu podřízených institucí. Již z toho důvodu by měla být striktně odmítnuta jakákoliv forma korupce v jakémkoliv rozsahu."
„V minulosti jsem oslovil hodně fyzických a právnických osob s tím, aby našemu sboru nějak přispěly. Loni jsme měli výročí, a tak jsem peníze sháněl s největším úsilím. Proto jsem při jednáních oslovil i Milana Dubského a naznačil mu, že bych si představoval částku okolo 30 tisíc," neskrýval Pikla svoji aktivitu.

Z firmy DUKO si však dar neodnesl. V poslední chvíli vytušil, že něco nehraje. Když nervózní Dubský tisíce položil na stůl a spěšně se rozloučil, Pikla peníze ukryl ve firemní kuchyňce a odešel s prázdnou kapsou. Po zadržení kriminalisty, kteří na něj po dohodě s Dubským připravili léčku, nabral vodu do úst. Označené peníze policisté hledali dvě hodiny.

Jako svědkyně u okresního soudu v Havlíčkově Brodě vypovídala i Renáta Piklová, sbormistryně Doubravanu. Potvrdila, že její manžel sponzorské dary sháněl. O konkrétních částkách a dárcích však přehled neměla.

Leč, ani účetní Doubravanu netušila, že spolková pokladna bude plnější o 35 tisíc korun. Vzhledem k naprosté oddanosti celé Piklovy rodiny pro sborový zpěv můžeme odsouzenému věřit, že by si pro sebe z účetně neevidované částky neponechal ani haléř. Nicméně nelze tolerovat jeho pokus zneužít postavení ředitele městského podniku k zisku finančního daru pro ochotnické zpěváky způsobem, který je v hrubém rozporu s právně-ekonomickými předpisy o sponzorování kulturních, sportovních a společenských aktivit.

Dosud neodstoupil

Nejstarší dosud činný spolek v Chotěboři byl založen v roce 1862. Již o rok později si nechal požehnat prapor. Slavnosti se zúčastnilo několik tisíc lidí. Roli kmotry spolkové zástavy převzala česká národní buditelka Marie Riegrová, přítomen byl její otec František Palacký a manžel František Ladislav Rieger, nechyběl představitel starého šlechtického rodu Ludvík Dobrzanský. Jednu skladbu Doubravanu do vínku tehdy zaslal s osobním věnováním Bedřich Smetana.

Je škoda, že sbor s tak bohatou historií a vysokou interpretační úrovní, kterou pěvci a pěvkyně dosáhli pod taktovkou sbormistryně Renáty Piklové, se nyní – vinou nezodpovědnosti svého předsedy – máchá v trapné ostudě. Jozef Pikla by měl z čela Doubravanu odejít, což podle webových stránek spolku zatím neučinil.

Doubravan se nečekaným úderem březnového blesku z jinak čistého nebe ocitl v krizi. Jeho příznivci však věří, že bude zpívat dál a stín, který na něj nyní padl, brzy překročí. 

Ivo Havlík

Autor: Redakce

27.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení