VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízejí postiženým práci, ti ji ale často nechtějí

Havlíčkův Brod – Do Jižní i Severní Ameriky, do arabského světa, ale i do Číny a zemí bývalého Sovětského svazu. Všude tam putují korálky z havlíčkobrodské chráněné dílny, která je součástí firmy Medium International z Mostu.

1.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Firma MEDIUM International je členem Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených České republiky. „Naše chráněná dílna se zabývá zpracováním bižuterních korálků pro akciovou společnost Preciosa Ornella," upřesnil provozovatel havlíčkobrodské chráněné dílny Josef Aleš.

Šance na práci

Celkem pracuje ve firmě MEDIUM International 35 zdravotně postižených zaměstnanců, mezi nimi například i Miroslava Tůmová ze Světlé nad Sázavou.
„Pracuji tady už od podzimu loňského roku. Byla jsem dlouhou dobu v evidenci úřadu práce. Protože mám částečný invalidní důchod, nechtěl mě nikdo zaměstnat, zvlášť u nás ve Světlé, kde po krachu skláren nebyla práce ani pro zdravé," svěřila se paní Miroslava.

Chráněná dílna firmy MEDIUM International v Havlíčkově Brodě má poměrně dlouhou historii.

Vznikla původně v Leštině u Světlé, ale prostory časem přestávaly stačit, naštěstí se Josefu Alešovi podařilo získat loni na podzim nové prostory v bývalých havlíčkobrodských kasárnách.

Zkušenost 
z vlastní rodiny

„Proč zrovna chráněná dílna? Řekněme, že to byla zkušenost z vlastní rodiny, když jsem zjistil, že člověk se sníženou pracovní schopností, který ani nemusí pobírat žádný invalidní důchod, je na trhu práce absolutně odepsaný a šance dostává opravdu jen těžko," prozradil Josef Aleš, jak se mu vlastně v hlavě zrodila myšlenka otevřít chráněnou dílnu.

Jak zdůraznil, pro zdravotně postižené je zaměstnání v chráněné dílně prakticky jedinou možností seberealizace a pracovní rehabilitace.
Nejen pracovní prostředí, ale především organizace práce v chráněné dílně však musí být důkladně přizpůsobena individuálním potřebám všech handicapovaných zaměstnanců.

Hlavní náplní práce chráněné dílny je výroba polotovaru z bižuterie pro další zpracování,které odebírá společnost Preciosa.
Polotovary z bižuterie se vyrábí na jednoúčelových strojích souběžně s ručním zpracováním.

Korálky počítají na kilometry a tuny

Kilometry korálkových nití nakonec dělnice vážou do snopků o přesně určené váze. „Za měsíc zpracujeme v dílně na strojích asi dvě tuny korálků, na kolovrátcích je to za měsíc 500 kilo. Naše korálky se vyvážejí prakticky do celého světa. Slouží ve finále buď ke zdobení oděvů, nebo výrobě různé bižuterie," upřesnil Josef Aleš.

Zaměstnanci chráněné dílny pracují ve dvousměnném provozu.

Za směnu jeden zaměstnanec navlékne podle šikovnosti a schopnosti patnáct až dvacet kilogramů korálků. Jak zdůraznil Josef Aleš, provozovat chráněnou dílnu není žádný med a rozhodně to nevede ke zbohatnutí.

„Našimi hlavními problémy jsou finance a výběr vhodných zaměstnanců," zdůraznil Josef Aleš s tím, že ho mrzí, jaká negativní publicita se někdy chráněným dílnám dostává.

„Provozovatelé chráněných dílen jsou považováni téměř za loupežníky, kteří postižené zaměstnance odírají. Přitom když chcete otevřít chráněnou dílnu, musíte mít kapitál do začátku, splňovat všechny podmínky, hygieniky počínaje, hasiči konče. Neustále jste závislí na dotacích od státu. Dotace se každý rok snižují o tisíce korun, zpožďují se o několik měsíců. Přitom zaměstnanci svoje mzdy dostat musejí pravidelně a včas. Nemluvě o tom, že i chráněná dílna musí plnit dodavatelské limity. Samozřejmě, že existují i zaměstnavatelé, kteří chtějí na zdravotně postižených lidech vydělat, ale bohužel ti seriozní na to doplácejí," povzdechl si Josef Aleš.

Uchazeči o práci často nestojí

Rovněž domněnka, že zdravotně postižení lidé se o práci v chráněné dílně perou, je podle jeho zkušeností mýtus.
„Pravidelně z úřadu práce dostáváme seznam několika desítek vhodných uchazečů, ale zaměstnáme nakonec maximálně dva až tři. Důvody jsou různé. Samozřejmě ne všichni mohou tuhle práci dělat. Zaměstnávali jsme bez problémů i vozíčkáře,ale lidé s nemocemi páteře tuhle práci těžko zvládnou. Ovšem daleko horší je, že mnoha nezaměstnaným se zhoršenou pracovní schopností se ve skutečnosti pracovat nechce. Někteří mi rovnou řeknou do očí, že za tak malou mzdu u nás dělat nebudou, částečný invalidní důchod a podpora je pro ně výhodnější. Jiní se vykrucují, slibují, ale už nikdy víc nepřijdou,"  konstatoval Aleš.

Autor: Štěpánka Saadouni

1.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení