VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádrž Švihov musí mít dál kvalitní vodu

Jihlava – Je potřeba založit pracovní skupinu, ve které budou zastoupeny nejen ministerstva a Povodí Vltavy, ale i dotčené kraje, organizace, firmy a obce.

24.1.2017
SDÍLEJ:

Kraj Vysočina ve spolupráci s Povodím Vltavy uspořádal seminář věnovaný vodní nádrži Švihov.Foto: Deník/Filip Brož

To je hlavní výstup ze semináře Hospodaření s vodou v regionu vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce, který se konal včera v Kongresovém sále Krajského úřadu v Jihlavě.

Besedy se zúčastnil mimo jiné generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala či ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Společným cílem je udržení kvality vody. Je také potřeba zvýšit spolupráci se zemědělci a hledat nástroje, jak mohou žít společně s vodní nádrží a stanovenými ochrannými pásmy. Není naším cílem vše zatravnit a jít pryč," uvedl na úvod Kubala a podotkl, že probíhá i revitalizace ochranného pásma. „Hlavním spotřebitelem vody je Praha. Z toho důvodu je nutné, aby se úzce spolupracovalo i se Středočeským krajem," konstatoval Kubala.

Oblast v okolí vodní nádrže přitom trápí hned několik dlouhodobých problémů. Do regionu více než čtyřicet let nikdo neinvestoval. Výsledkem je postupné vylidňování, nedostatek čističek odpadních vod, zákazy a další restrikce.

„Aktuálně se připravuje projekt na úpravu vody Želivka. Čistička by mohla začít fungovat již za tři až čtyři roky. Větší obce také mohou využít projekt na domácí čistírny odpadních vod, které jsme schopni až z osmdesáti procent dotovat. Malé obce naopak mohou využít programy okolo prohloubení stávajících zdrojů pitné vody," řekl ministr Brabec.

Povodí také pravidelně monitoruje stav a kvalitu vody v nádrži. „Největším zdrojem znečištění jsou pesticidy, farmaka, dusičnany a také negativní faktory eroze půdy," vysvětlil Kubala.

Semináře a následných přednášek se zúčastnil také předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch, který přislíbil svoji účast v pracovní skupině.

„Vytvoření skupiny je naprosto nezbytné. Diskuse okolo vody a vodní nádrže se vedou již dlouho, ale různé skupiny mají i různé zájmy a hovoří jiným jazykem," zdůraznil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Autor: Filip Brož

24.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Stonařovská palírna má práci už od července. Pálí zde všechno možné, nejvíce však jablka, švestky, meruňky, hrušky a třešně. Pokud se ovšem urodí.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení