VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Najít lékaře specialistu je pro brodskou nemocnici problém

Havlíčkův Brod – Požadavky na odbornost zdravotníků rostou, ovšem ne platy. Najít lékaře pro určitou specializaci je problém, konstatoval ředitel havlíčkobrodské nemocnice David Rezničenko.

28.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„Situace v českém zdravotnictví se ohledně platových podmínek pro zdravotníky posouvá mírně k lepšímu. Pětiprocentní navýšení mezd pro rok 2015, které jsme uskutečnili, snad bylo prvotním krokem. Ekonomická situace českého zdravotnictví je však stále neradostná, ale podle slov ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka jsou si na ministerstvu vědomi, že k udržení kvality péče v českých nemocnicích se budou muset peníze přidat," uvedl ředitel Rezničenko.

Jestli se to stane prostřednictvím státních pojištěnců, nebo nějakou jinou formou, to je podle Rezničenka otázka do budoucna. Do zdravotnictví podle čísel a statistik proudí více peněz, přesto však dává Česká republika na zdravotnictví, jež má špičkovou evropskou úroveň, pouhých 7,5 procenta hrubého domácího produktu, medicína pokročila na vysokou úroveň.

„My, zdravotníci, ale pociťujeme spíše tu rutinní práci, které přibývá, a požadavky na znalosti, erudici a vzdělávání lékařů i sester, jež stále rostou. Starost nám dělá systém vzdělávání lékařů, je neadekvátní k aktuální situaci," zdůraznil Rezničenko.

„S obavami jsme sledovali výsledek chystaných návrhů, jejichž definitivní podobu budeme znát až v průběhu letošního roku. Nicméně realita nám ukazuje svoji tvrdou tvář: sehnat lékaře některých specializací je a bude problém. Taktéž již řada nemocnic zaznamenává nedostatek sester v některých odděleních. Jsem rád, že se nám ještě stále daří sehnat mladé lékaře do našich řad a že ošetřovatelský personál je stabilní a máme nové zájemce o práci," dodal ředitel.

Schází asi desítka lékařů

V havlíčkobrodské nemocnici chybí asi desítka lékařů. Konkrétně na plicním oddělení, částečně také na interně, ortopedii a také v odděleních nukleární medicíny a neurologie. Zájemcům o obsazení postu primáře a lékaře plicního oddělení nemocnice nabízí i náborový příspěvek, nemocnice hledá také zástupce primáře pro dětské oddělení.

Hlavní snahou vedení nemocnice v uplynulém období bylo podle Rezničenka vytvořit dobré pracovní podmínky pro všechny zaměstnance, pokračovat v modernizaci prostor a také v nutné obnově zdravotnické techniky na jednotlivých odděleních.

„Jsem rád, že jsme za podpory Kraje Vysočina sehnali finanční prostředky na tyto akce a doufám, že letos zahájená rekonstrukce pavilonu číslo 13 bývalé ortopedie přinese moderní prostředí pro oddělení plicní a stanici dlouhodobě nemocných, které pobývaly již v neutěšených prostorách pavilonu 10," zdůraznil ředitel Rezničenko.

Za zbourání stoletého nemocničního pavilonu číslo 10 zaplatí Kraj Vysočina více než 21 milionů korun. Moderní pavilon, který na jeho místě vyroste, by měl sloužit hlavně pro seniory se zvláštním režimem, tedy lidi, kteří trpí například Alzheimerovou chorobou.

„V novém domově pro seniory vznikne sto devět nových lůžek a mateřská škola 
s provozní dobou nastavenou tak, aby vyhovovala pracovníkům nemocnice," řekla již dříve místostarostka Havlíčkova Brodu Ivana Mojžyšková. Podle ní město již dlouhodobě trápí nedostatečná kapacita v domovech pro seniory, přičemž jsou evidovány stovky žádostí o umístění.

Na přelomu minulého a letošního roku se však ve městě ozývaly hlasy proti demolici pavilonu.

Havlíčkobrodská radnice ale nakonec krajský projekt podpořila, a to i za cenu bourání. Sporná budova je totiž v majetku Kraje Vysočina a není zapsaná v registru chráněných památek a ani nestojí v památkové zóně.

Stavba nového pavilonu vyjde na částku okolo dvou set milionů korun, přičemž sto milionů korun tvoří státní dotace a zbylou část uvolní ze svého rozpočtu kraj.

Autor: Štěpánka Saadouni

28.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení