VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Našim zemědělcům řetězce diktovat nesmí

Petrkov – O hlasy  voličů „středolevého" volebního spektra bude v nadcházejícím volebním klání usilovat i někdejší ministr zemědělství a poslanec Petr Zgarba.

16.10.2013
SDÍLEJ:

Farmář. Petr Zgarba se chce zasadit také o legislativní podporu regionální zemědělské a potravinářské výroby.Foto: Archiv Petra Zgarby

Který z volebních programových cílů ČSSD je podle vás pro občany nejdůležitější?

Odpovědět na tuto otázku není jednoduché, každý z cílů ČSSD je pro občany neméně důležitý. Pokud bych měl přesto vybrat pouze jeden jediný, pak bych zvolil cíl, kterým je obnovení fungujícího demokratického státu. Tento cíl v sobě dle mého názoru v podstatě zahrnuje všechny ostatní naše cíle, protože jedině dobře fungující demokratický stát všechny tyto cíle dokáže zabezpečit! Ať už jde o pořádek a spravedlnost při výběru daní, možnost pracovat za odpovídající mzdu, podporu mladých rodin, důstojné stáří či další cíle, není možné jich dosáhnout, pokud nezastavíme rozklad solidárního a zároveň dlouhodobě udržitelného státu, kterého jsme v posledních letech svědky.

Pokud budete zvolen, které legislativní oblasti byste se chtěl nejaktivněji věnovat?

Jsem zemědělec, a proto se chci samozřejmě nejaktivněji věnovat právě zemědělství, potravinářství a dozoru nad kvalitou potravin v ČR. Usiluji o to, aby byl legislativně podpořen rozvoj regionální zemědělské a potravinářské výroby v naší zemi. Nepřipustím, aby české zemědělství, především prvovýroba a potravinářství, bylo podřízeno gigantickým nadregionálním či nadnárodním společnostem a diktátu řetězců. Chci řešit také situaci lidí, kteří v těchto odvětvích pracují. Zasadím se o to, aby tito lidé pracovali s hrdostí a byli důstojně odměňováni za svoji práci. Rád bych navázal na svoji dosavadní práci ve výboru pro životní prostředí a v zemědělském výboru. Na rozdíl například od doktorských a učitelských profesí nejsou opravdoví zemědělci v parlamentu téměř vůbec zastoupeni, což by se mělo změnit.

Jak hodnotíte probíhající kampaň ČSSD? Měl jste možnost nějakým způsobem zasáhnout třeba do tvorby volebních hesel a sloganů? Zúčastníte se nějakého volebního mítinku na Vysočině?

Velmi kladně hodnotím střídmost volební kampaně ČSSD. Jako člen krajského výkonného výboru ČSSD a volebního štábu tuto střídmost kampaně, slušnost i pozitivitu aktivně prosazuji. Do tvorby volebních sloganů jsem zasahoval již daleko méně. Osobně heslům a sloganům příliš nedůvěřuji. Namísto toho se snažím potkávat s lidmi na Vysočině v rámci kontaktní kampaně a zaujmout je vlastními myšlenkami. To znamená, že se volebních mítinků účastním často a rád. Právě zde mám možnost se s lidmi osobně setkat, vyslechnout jejich názory, porozumět jejich problémům i sdělit jim, jaký názor prosazuji já a strana, které jsem členem. Toto se nikomu na billboardu, plakátu ani psaním článků do novin nepodaří.

Kolikrát jste byl zvolen do Poslanecké sněmovny?

Zvolen jsem byl celkem třikrát. Členem PSP ČR jsem byl v období 2002-2006, 2006-2010 a 2012-2013 s tím, že v posledním volebním období jsem postoupil jako náhradník.

Co byste vzkázal voličům?

Přijďte k volbám! Je to jednoduchý vzkaz, který nejspíš nepřekvapí, rád bych k němu ale ještě přidal své osobní doporučení.: Myslím si, že před tím, než člověk vhodí svůj volební lístek do urny, měl by zhodnotit práci politických stran za celé předchozí volební období, neměl by se nechat ovlivnit často planými hesly či negativní kampaní v období těsně před volbami. Dále se domnívám, že taktéž není dobře nechat se zcela zlákat pozlátkem nových politických stran a hnutí s megalomanskou kampaní.

Co budete dělat, pokud se do Sněmovny nedostanete?

Pokud nebudu zvolen, budu se dále věnovat zemědělství, konkrétně rostlinné a živočišné prvovýrobě. Je to moje profese, kterou mám rád. Pouze by mne mrzelo, že bych tím ztratil možnost napomáhat rozvoji českého zemědělství a potravinářství v širším rámci. V každém případě však zůstanu především zemědělcem, a to tělem i duší.

Kdy jste vstoupil do ČSSD a proč jste do této strany vstupoval?

Členem ČSSD jsem se stal v roce 2001, ve vypjaté situaci, ve které se tehdy naše zemědělství nacházelo vzhledem k plánovanému vstupu České republiky do Evropské unie. Mým cílem tehdy bylo a dodnes je udržet a podporovat v naší zemi prosperující zemědělství a potravinářství, které dokáže odolat tlaku zahraničních producentů, udrží si svoji kvalitu a regionální původ jak surovin pro výrobu, tak výsledných produktů. Můj vstup do ČSSD podpořila řada mých kolegů – zemědělců a potravinářů, se kterými jsem se setkal v průběhu let své profesní činnosti v zemědělské prvovýrobě i jako pracovník Agrární komory ČR. ČSSD mi byla a je blízká vzhledem k ideálům, jako je mimo jiné podpora slušných a pracovitých lidí, mezi něž patří i většina lidí pracujících v zemědělství a potravinářství.

Vykonával jste, nebo ještě vykonáváte nějakou stranickou funkci?

Již dlouhou dobu jsem místopředsedou Krajského výkonného výboru (KVV) ČSSD. Jiné stranické funkce nevykonávám. Nejsem člověk, který by hromadil funkce pro svůj osobní prospěch. Jako místopředseda KVV jsem neustále spjat s místem svého domova – s Vysočinou a mám možnost pracovat ve prospěch zdejší ČSSD a zdejších občanů. Právě toto považuji za velmi podstatné.

Autor: Jaromír Kulhánek

16.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Klokan Kuki skončil po odchytové akci v jihlavském útulku, kde si ho v pátek dopoledne vyzvedl šťastný majitel Radek Helekal.
8

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Demolice mostu na silnici I/34 mezi Ždírcem nad Doubravou a Novým Ranskem.
8

Most nad Doubravkou je už minulostí

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Malí táborníci se stanou Robinsony

Havlíčkův Brod - Příměstské tábory jsou pro mnohé pracující rodiče dobrým řešením, když nechtějí nechávat děti doma samotné, a zároveň by si přáli, aby jejich ratolesti strávily volný čas aktivně a smysluplně. Přestože v Havlíčkově Brodě je nabídka rozsáhlá a pestrá, je o ně takový zájem, že kapacity někdy nestačí.

Pumpař z Brodu má olympijský bronz. Medaili si můžete potěžkat i vy

Havlíčkův Brod - Na přímou otázku o zakázaných látkách na podporu výkonnosti u soupeřů neodpověděl. O konkurenci se prý nestaral. Bývalý český zápasník v řecko-římském stylu Marek Švec z Havlíčkova Brodu se krátce poté, co získal do svých rukou olympijský bronz namísto dopingového hříšníka, nevědomky zachoval podle principu omerty, kolektivního mlčení známého zejména z éry nechvalně proslulého cyklisty Lance Armstronga.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení