VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěva partnerského města Sliač na Slovensku proběhla úspěšně

Přibyslav – V pátek 16. října odjel autobus s žáky a učiteli z přibyslavské pobočky ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod do partnerského města Sliač na Slovensku s hudebním dárkem pro místní Základní uměleckou školu.

22.10.2015
SDÍLEJ:

Partnerské město Sliač na Slovensku navštivili žáci a učitelé z přibyslavské pobočky ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod.Foto: Archiv Jindřicha Macka

V proslulém lázeňském městě slaví ZUŠ v letošním roce 2015 padesátileté výročí svého založení.

Netradiční koncert byl vytvořen ze zajímavých hudebních ochutnávek, které mohla naše pobočka nabídnout. Kulturní příznivci z okolí Přibyslavi vyslechli „generálku" tohoto koncertu ve čtvrtek 8. října v sále KD od 18 hodin. Za sestavení úspěšné závěrečné dramaturgie a koordinaci příprav na oba koncerty patří poděkování vedoucí pobočky Mgr. art. Jitce Baštové. V samotném programu se střídaly profesionální vstupy pedagogů s velmi kvalitními dětskými výkony a slavnostní duch se jistě stal motivací pro další hudební vzdělávání. Přibyslav reprezentovali tito žáci: Klára Černá (příčná flétna), Adéla Vykoukalová (akordeon), Anna Šedová (klavír), Miroslav Kružík (akordeon), Jindřich Macek (klavír), Petra a Marie Sobotkovy (pěvecký duet), Milan a Vojtěch Junovi (kytarové duo) a Jan Klusáček (saxofon).

Ze strany partnerského města Sliač a místní ZUŠ měla naše hudební delegace zajištěné ubytování a stravu v „Penziónu na Rožku", a také pestrý program, který jsme mohli s našimi slovenskými přáteli prožít v sobotním čase před vlastním koncertem.

Dokonalá iluze pilotáže stíhačky

Velmi zajímavá byla návštěva Vojenské letecké základny gen. Otta Smika, neboť letiště Sliač (historický název „Tri Duby") je zároveň mezinárodním letištěm na středním Slovensku. Název nese od roku 2002, ovšem první příznivci vojenských letounů se ve Sliači objevují již roku 1934 a v období okupace bylo na tomto prostoru soustředěno až sedm tisíc sovětských vojáků. Integrovaný systém k obraně leteckého vzdušného prostoru Slovenské republiky vlastní ve Sliači dva typy letounů – Mig 29 a Albatros L 39 a k nim příslušné typy cvičných trenažerů. Žáci i pedagogové si vyzkoušeli, jaké je to řídit letoun rychlostí až 2 440 km/hod s výzbrojí a díky dokonalé iluzi vytvořené promítáním ve 3D podobě se mohli všichni vznést a vychutnat si věrný pohled na zem z „ptačí perspektivy".

Leteckou základnou na Sliači nás provedli profesionální piloti a my děkujeme za tuto mimořádnou příležitost i paní ředitelce ZUŠ Sliač Alici Hanckové, která nám tuto návštěvu zprostředkovala. Poté následovala společná prohlídka dřevěného evangelického artikulárního kostela v obci Hronsek. Památka je od 7. 7. 2008 zapsána ve světovém dědictví UNESCO, protože je jedinečnou ukázkou přechodu architektury mezi východní a západní církví. Byla postavena v první třetině 18. století a kapacita kostela (k sezení) čítá až 1 100 lidí. Samotná výstavba měla několik podmínek, např. dokončení během jednoho roku či konstrukce pouze ze dřeva bez použití jediného železného klínce. Pro nás přítomné byla zážitkem i akustika prostoru.

Termální prameny

Sobotní koncert v obřadní síni městského úřadu se nesl ve velmi slavnostním duchu za přítomnosti představitelů města Sliač a široké veřejnosti. V závěru večera byly zástupcům města a partnerské ZUŠ veřejně předány věcné dary i pozdravy z Přibyslavi s poděkováním za hezké přijetí, mnohaletou aktivní spolupráci a s přáním všeho dobrého k výročí 50 let ZUŠ.

Termín nedělního návratu 18. října se rychle přiblížil a po snídani již následoval odjezd. Krátce jsme ještě navštívili místní lázeňský komplex s termálními prameny. Obě cesty proběhly bezpečně díky profesionálnímu přístupu pana řidiče Zdeňka Kačera.

Netradiční víkend byl pro mnohé účastníky jedinečným zážitkem a jistě v nás zanechal příjemné vzpomínky na Sliač. Poděkování patří pedagogům, kteří připravovali žáky a zároveň na koncertě vystoupili: Jitce Baštové (akordeon), Šárce Baštové (klavírní doprovod), Jindřichu Mackovi (loutna, kytara), Michaele a Ondřeji Štefáčkovým (zpěv), dále učitelům připravujícím žáky: Haně Loubkové (klavír) a Luďku Novákovi (příčná flétna, saxofon) i rodičům dětí za mnohaletou podporu svých ratolestí v uměleckém vzdělávání.

Závěrem chci poděkovat městu Přibyslav, které finančně podpořilo náš zájezd, a tím zprostředkovalo možnost vystoupit i nejmladším umělcům v zahraničí.

Bc. Jindřich Macek, ředitel ZUŠ

Autor: Redakce

22.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení