VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory, polemiky, komentáře

Havlíčkův Brod - Minulou středu jsem byla na besedě, která se v Havlíčkově Brodě konala za účelem výstavby nového domova pro seniory, kde vedení kraje Vysočina podmiňuje realizaci budovy demolicí pavilonu B bývalé okresní nemocnice.

14.1.2016
SDÍLEJ:

Je rozhodnuto - pavilon č.10 brodské nemocnice bude zbourán.Foto: Deník/Filip Brož

Pravdou je, že setkání s lidmi bylo naplánováno na odpolední hodinu, která pro nás pracující byla menší komplikací.

Rovněž oznámení o besedě, kterou svolala místostarostka města, bylo podle mého názoru pozdní a nedostatečné. Ale zájem z mé strany byl natolik veliký, že jsem se přesto dostavila. Ovšem nepřítomnost starosty, místostarostů, radních města a mnoha zastupitelů města mě překvapila! Myslím si, že při tak závažných otázkách týkajících se města by měli být přítomni. Takto jsem jménem ČSŽ Květinov na průběh sezení následující den zareagovala a dala to na vědomí různým osobnostem našeho státu:

Vážení, byla jsem na „besedě" k výstavbě nového domova pro seniory (budova bývalé okresní nemocnice postavené v letech 1896 – 1897 v Havlíčkově Brodě), která se konala na radnici v Havlíčkově Brodě. Na tomto sezení bylo zastoupeno město, kraj, ředitel nemocnice a někteří z těch, co se k tomuto tématu mohli vyjádřit. S politováním musím konstatovat, že průběh této diskuse mě velice zklamal. V tomto případě nejsem pro bourání „staré budovy"bývalé okresní nemocnice. Postoj k tomuto tématu mám stále stejný. A proto jsem snad doufala, že se v toto odpoledne mnohé vyřeší pro dobro nemocnice, města Havlíčkův Brod i Kraje Vysočina. Myslela jsem si, že půjde o vůli najít řešení, jak z takovéto situace „kulantně vybruslit", aniž by to někoho dostalo do nevýhodné pozice. Přece jenom je dobré si uvědomit, co za tímto stojí. Hlavním problémem záležitosti je špatná komunikace mezi krajem a městem Havlíčkův Brod!
V zastoupení obhajoby projektu byli hlavně lidé z ČSSD - vedení města, kraje (proto níže zmiňuji tuto stranu). Forma diskuse mě překvapila. Nestačila jsem se divit tomu, jak se vše odehrálo. Mnoho času se věnovalo představení a obhajobě projektu. Což jsem nepochopila. Zda-li jsem byla na tomto sezení dobře informována, tak demolice objektu je schválena. Takže proč se občané města Havlíčkův Brod měli seznámit s materiály až nyní? To asi ne. V tomto případě jsem spíše očekávala diskusi. Odpovědi občanům na jejich otázky od začátku až do konce jednání. A tím by se vše mohlo obhájit, a třeba i vyřešit. Ale místo toho jsem slyšela výhrůžky - domov nebude, budova chátrá, peníze nejsou, nebudou – nesmyslné argumenty a podcenění celé záležitosti. Možná bylo málo času na přípravu této diskuse.

Nevím. Ale celkový dojem byl špatný. Měla jsem pocit, že se nejedná s dospělými občany, nýbrž s dětmi, co zlobí. Ty, Ty, Ty! A tento přístup si žádný z nás nezaslouží! Pokud se dáme touto cestou a budeme si diktovat a dominantně obhajovat zájmy jednotlivců, dojde k nedemokratickým postupům a nástupu úplně jiného režimu! Pro mě ČSSD byla strana, která hájí zájmy všech občanů naší země, váží si vytvořených hodnot a věcí důležitých pro kulturu našeho státu a občanů samotných! Tak proč tento přístup? Něco se změnilo? Ti, co zastupovali obhajobu projektu, mluvili hodně podobně včetně pana ředitele nemocnice v Havlíčkově Brodě (zřizovatel nemocnice je kraj). Jakoby na to neměli ani svůj vlastní názor. Prostě za každou cenu OBHÁJIT! Je to tak správně? Každý si musí o tom udělat obrázek sám. Věřím, že rozum zvítězí a vše se vyřeší pro dobro města a jejich občanů. V příloze opět posílám články z novin a odkazuji ještě na jeden článek v týdeníku Cesta Vysočinou – Rozum a zločin ( ročník 2, číslo 1, vydání 5.1.2016). Vzhledem okolnostem, která nastala, jsem nucena tento článek (náš názor) zveřejnit.

ČSŽ Květinov od začátku vystupuje samostatně jako pobočný spolek, který byl a je proti bourání budovy B bývalé okresní nemocnice. Nikdy jsme nezastávaly postoj proti rekonstrukci a následného využití budovy pro zkvalitnění zdravotnických nebo sociálních služeb občanům. V tomto případě je dobré zvážit mimo jiné také polohu místa, kde by měla nová, moderní budova s nadstandardními službami pro seniory stát. Chybí mi zde příroda, možnost různých moderních terapií, která se poskytují venku v klidném prostředí. Dále umístění MŠ v tomto objektu bude určitě krásné, ale nejsem si jista zda-li bezpečné. Pokud jsem to dobře pochopila, měli by zde být umístěni lidé s těžší formou demence, což vyžaduje zvýšený režim péče. Dále nerozumím potřebě písemného vyjádření členů vedení krajské organizace ČSŽ Vysočina, okresní organizace ČSŽ Vysočina a Klubu žen ČSŽ Havlíčkův Brod, kde jménem ostatních členů ČSŽ uvedly na pravou míru to, že zaujímají jiný názor než náš pobočný spolek ČSŽ Květinov. Přece to, že na určité věci jsou odlišné názory je přirozené a normální! Doufám, že jsme našim postojem a názorem neuškodily výše zmiňovaným organizacím a nenabouraly jsme jejich spolupráci s krajem Vysočina a městem Havlíčkův Brod.

Pavlína Vencová a ČSŽ Květinov

Autor: Redakce

14.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení