VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechceme bytový dům, protestují v Houbovce

Chotěboř – Víte, že bude zapotřebí zvýšená ochrana vašeho majetku? Víte že váš majetek bude neprodejný? Anonymní letáky, které zaplavily poštovní schránky obyvatel chotěbořské Houbovy ulice vyděsily tamní občany natolik, že se rozhodli sepsat petici.

3.10.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Text letáku si přečtěte ZDE.

Sepsali dokonce petici, v níž protestují proti plánované stavbě bytového domu, který chce radnice za pomoci dotace z Evropské unie stavět v Houbově ulici namísto nevyužívaného objektu bývalé bezpečnostní agentury.

Podle neznámého autora letáku se údajně se stavbou čtyřpatrového domu připravuje i zbourání poničeného domu v lokalitě na Kozinci, kde bydlí většinou sociálně slabí obyvatelé Chotěboře. A právě tyto sociálně slabé a nepřizpůsobivé nájemníky prý radnice hodlá nastěhovat do Houbovy ulice.

Petice má přes dvě stovky signatářů

Zdejší obyvatel Lubomír Novotný si ohledně stavby nového bytového domu dopisuje i s chotěbořskou radnicí. V petici, kterou obyvatelé Houbovy ulice poslali městskému úřadu, si stěžují na nevhodnost stavby, její velikost, narušení dopravní situace a nedostatek parkovacích míst. Na petiční archy připojilo své podpisy 218 lidí.

O obavách z nastěhování sociálně problémových skupin v ní, na rozdíl od letáku, nestojí ani slovo. Proč se oficiální znění petice od anonymního varování tak liší a kde se vzaly obavy z nastěhování sociálně problémových lidí pod okna „slušných“ obyvatel? „Nic takového v petici nestojí,“ reagoval podrážděně Lubomír Novotný.

S podrážděním v hlase odpověděl také na otázku, zda náhodou netuší, kdo by mohl být autorem anonymních letáků. „O žádných letácích nic nevím. Vy nějaké máte? Nějaké existují? Ukažte mi je!“

Deník proto navštívil i další obyvatele Houbovy ulice, kteří se pod petici údajně podepsali. „Mně vadí, že chce radnice stavět v ulici, kde jsou převážně rodinné domky anebo nízké bytovky, tak velkou stavbu. Nehodí se sem. Ten architekt nemá rozum,“ řekla například Vlasta Kárníková. Sdílnější jsou už obyvatelé domu čísla popisného 800. Jména uvádět nechtěli, protože jak uvedli, jde o citlivou věc, a nechtějí mít problémy.

„Dozvěděli jsme se, že sem radnice chce nastěhovat sociálně nepřizpůsobivé jedince. Nepřejeme si to. To by snad nechtěl nikdo,“ konstatovali oslovení.

Záměrná manipulace?

Tajemník Městského úřadu v Chotěboři Jiří Fišera poskytl redakci anonymní leták, který obyvatelé Houbovky tak vyděsil, i studii stavby. Celou kauzu označuje za zbytečně rozvířený problém, nad kterým zůstává zdravý rozum stát.

„Jde možná o záměrnou manipulaci s veřejným míněním před komunálními volbami. Naskytla se nám možnost rozšířit bytovou výstavbu v Chotěboři o dva bytové domy. Jeden by měl stát v Houbově ulici, na místě, kde je v současné době prázdný objekt po bezpečnostní agentuře a nevyužitá zahrada,“ vysvětlil tajemník Fišera. Současně zdůraznil, že by mělo jít o startovací nájemní byty pro mladé rodiny, které nemají tolik možností koupit si vlastní dům. Domněnku, že by do tohoto nového domu radnice chtěla stěhovat problémové jedince, považuje za přitaženou za vlasy.

„Už podle studie je vidět, že půjde o bydlení na určité úrovni. Proto lze jen sotva předpokládat, že by byty město přidělilo někomu, kdo trvale neplatí nájemné nebo tomu, kdo by byty mohl poškodit,“ argumentoval tajemník. Zajímavá je i skutečnost, že zatím není jasně rozhodnuto, že se bytové domy vůbec budou stavět. Investorem by bylo město. To ale nemá na stavbu zatím peníze.

„Proto jsme si nechali zpracovat pouze studii, aby byla po ruce, kdybychom žádali o případné dotace. Podle rozpočtového výhledu do roku 2014 se stavět nebude. Pokud se podaří získat dotace, bude následovat žádost o stavební povolení a další úřední náležitosti. Obyvatelé Houbovky se v tom případě stanou účastníky řízení a budou se moci ke stavbě vyjadřovat. Tak, proč tolik povyku pro dům, když není jisté, zda bude vůbec někdy stát,“ divil se Fišera.

Problémové nechceme

Deník proto navštívil i další obyvatele Houbovy ulice, kteří se pod petici údajně podepsali. „Mě vadí, že chce radnice stavět v ulici, kde jsou převážně rodinné domky a nebo nízké bytovky tak velkou stavbu. Nehodí se sem. Ten architekt nemá rozum,“ říká například Vlasta Kárníková. Sdílnější jsou už obyvatelé domu čp. 800, které deník zastihl doma. Jména uvádět nechtějí, protože jak říkají, jde o citlivou věc a nechtějí mít problémy.

„Dozvěděli jsme se, že sem radnice chce nastěhovat sociálně nepřizpůsobivé jedince. Nepřejeme si to. To by snad nechtěl nikdo,“ konstatují oslovení.

Tajemník městského úřadu v Chotěboři Jiří Fišera poskytl deníku anonymní leták, který obyvatelé Houbovky tak vyděsil i studii stavby. Celou kauzu označuje za zbytečně rozvířený problém, nad kterým zůstává dle jeho slov zdravý rozum stát.

Petice občanů

Dne 13. 8. 2010 - Dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním My, níže podepsaní občané města Chotěboř, nesouhlasíme s chystanou výstavbou bytového domu v ulici Houbova.

Jedná se o záměr stavby, která velmi hrubě ovlivní kvalitu bydlení v okolí a způsobí velký pokles cen stávajících nemovitostí. Její nevhodné umístění, hlavně velikostí - 4podlaží, zcela zásadně naruší soukromí sousedních rodinných domů, připraví je o světlo z jižní strany a bude rušit hlukem. Již nyní je ulice Houbova silně předimenzována a umístit zde ještě 17 dalších rodin je nepřijatelné. Vzniká zde nebezpečí zvýšené dopravní nebezpečnosti a narušení životního prostředí. Připravovaná parkovací místa pod okna sousedního domu č.800, jsou zcela nevyhovující , pro hlučnost , benzínové výpary a ztíženou přístupnost ke stávajícím užitkovým stavbám. V územním plánu této lokality není plánována žádná sociální aktivita, je určena pouze k bydlení.
Žádáme, aby byl zachován nynější ráz této lokality s nižším rodinným domem.

Děkujeme.

Za petiční výbor:
1)Miroslav Němec, Žižkova 797, 58301 Chotěboř
2)Jaroslav Musílek, Hoffmanova 760, 58301 Chotěboř
3)Alena Vojtěchová, Houbova 800, 58301 Chotěboř
4)ing.Jaroslav Kolmaš, Houbova 1304, 58301 Chotěboř
Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn:
Miroslav Němec, Žižkova 797, 58301 Chotěboř
Petice je podpořena celkem 218 podpisy na celkem 11 podpisových arších.
Text Lubomíra Novotného s názvem Uveřejněné polopravdy
#nahled|http://g.denik.cz/33/7e/031010_hb_studie_bytovy_dum_v_houbouve_ulici_chotebor_adm350.jpg|http://g.denik.cz/33/7e/031010_hb_studie_bytovy_dum_v_houbouve_ulici_chotebor.jpg|Studie bytového domu v Houbově ulici v Chotěboři.#

Autor: Štěpánka Saadouni

3.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení