VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší parťák mezi hasiči? Podpořte finalistu z regionu

Praha – V pořadí již třetí ročník celorepublikové soutěže Hasič roku je v plném proudu.

8.8.2015
SDÍLEJ:

O nominaci Lukáše Davida rozhodla „rodinná rada“. Jinými slovy polovina výboru Sboru dobrovolných hasičů ve Vísce. Lukáš do finálového hlasování vstupuje s číslem 4. Foto: Jan Tůma a Martina Melisová

Na konci června byli vybráni čtyři finalisté, kteří se během letošního podzimu utkají o titul Fernet Stock Hasič. Zcela nová kategorie byla vyhlášena s cílem najít a ocenit hasiče, který je pro své jednotky silným tahounem, dobrým kamarádem pro ostatní vzorem a inspirací. Najít takové hasiče, kteří se nejen vrhají do nebezpečných situací, ale také na úkor svého volného času pomáhají druhým. Takovéto hrdiny všedních dnů mohli do soutěže nominovat zástupci jejich hasičských jednotek, přátelé a kamarádi. O vítězi rozhodne spravedlivé hlasování, do kterého se může zapojit široká veřejnost. Dnes představujeme finalistu číslo 4, Lukáše Davida z Vísky.

Lukáši, jak jste k hasičství dostal? Byl to váš dětský sen?
Jestli to byl zrovna můj dětský sen, to nevím, ale když se narodíte do rodiny, kde je prakticky každý dobrovolným hasičem, máte to tak nějak geneticky dané. Tohle „postižení" se totiž obvykle dědí z generace na generaci. Už můj děda dělal v našem sboru pokladníka, po něm to převzal táta, který pak do sboru naverboval moji mamku. Postupně se přidali i moji sourozenci a já. Dnes už je u sboru i moje žena a můj malý syn, který byl dokonce svého času nejmladším hasičem na okrese.

Pamatujete si na svůj první zásah?
Je třeba přiznat, že jednotka z tak malé obce, jako jsme my, se k opravdovému zásahu dostane jen velmi sporadicky, a spíš se zaměřuje na pomoc a práci pro obec. Pomáháme například při povodních, které bohužel míváme přímo ve vsi. Za posledních několik desetiletí naštěstí hořelo ve Vísce jen párkrát, já sám jsem zasahoval u dvou požárů. Oba si velmi dobře pamatuji, jsou věci, na které člověk opravdu nezapomene.

Co vám hasičství dalo?
Mezi hasiči mám spoustu dobrých přátel a kamarádů po celé republice, se kterými, i když je třeba vídám jen občas, si mám vždycky co říct. Při soutěžích mám rád adrenalin, napětí a zároveň pohodu a legraci. Tohle všechno totiž k požárnímu sportu a hasičům patří. Člověk tam nikdy není sám za sebe, ale za celou partu, kde se jeden na druhého může spolehnout.

Vzalo vám i něco?
Nejsem si vědom, že by mě hasičina o něco připravila, nebo mi něco vzala, spíš naopak. Snad jen v sezoně občas postrádám svou ženu, která dělá rozhodčí požárního sportu jak u dospělých, tak u dětí a dorostu, a tak se o víkendech příliš nepotkáváme.

Naplňuje vás hasičství?
Nejvíc mě těší naši junioři, hasičata. Jejich snaha, úsilí, zapálení a srdíčko, se kterým jdou do všech soutěží a jiných aktivit. Jsem moc rád, že máme ve sboru nadšené vedoucí mládeže, které se dětem intenzivně věnují a vychovávají nám další generaci víseckých hasičů. Nesmírně si vážím všech, kteří s mládeží pracují, protože v dnešní době počítačů a jiných vymožeností není lehké děti nadchnout pro něco takového.

Jak dlouho patříte k hasičské jednotce ve Vísce?
Do sboru jsem vstoupil v osmnácti letech a záhy jsem byl zařazen i do výjezdové jednotky. V roce 2010 jsem byl jmenován velitelem jednotky a tím jsem dosud.

Řekněte nám popravdě, byl jste nominací do soutěže o nejlepšího hasičského kolegu překvapen?
Vzhledem k tomu, že mě k účasti v soutěži Hasič roku přemlouvala moje žena už v roce 2012, kdy byla jednou z finalistek soutěže Miss Hasička členka našeho sboru, tak mě to vlastně ani nemohlo překvapit. Byl jsem zkrátka po třech letech udolán a přihlášen.

Tušíte, proč právě vás vybrali zástupci vaší hasičské jednotky?
Po dlouhém přemlouvání mě vybrala rodinná rada, která je zároveň polovinou výboru našeho sboru a nezbývalo mi nic jiného, než souhlasit. Chtěli jsme navázat na úspěch Veroniky Košťálové z roku 2012 a znovu dostat Vísku a dobrovolné hasiče do povědomí ostatních.

Co byste vzkázal ostatním finalistům?
Teď bych měl asi ostatním klukům popřát hodně štěstí. Ale na druhou stranu, kdo by nechtěl vyhrát? Oni jsou ještě mladí a budou mít případně ještě spoustu dalších příležitostí, ale já už mám vzhledem k mému věku nejvyšší čas…(smích).

Poslední otázka se týká nedávno realizovaného průzkumu, který byl proveden pro značku Fernet Stock agenturou SC&C. na téma sexy muži v uniformách. Podle něj jsou pro ženy právě hasiči nejvíce atraktivní. Čím to podle vás je? Pozorujete tento jev i u žen ve svém okolí?
Každá uniforma má své kouzlo a něco do sebe. A vůbec nezáleží na tom, jestli ji má na sobě muž nebo žena. Pokud ji nosíte s grácií a úctou, vždycky budete přitahovat pozornost. A vždyť i pokutu od milé a sexy policistky rozdýcháte mnohem snáz…

Pro více informací a možnost hlasování navštivte www.hasicroku2015.cz.

Martina Vokrouhlíková

Autor: Redakce

8.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení