VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří členové sboru z Rozsochatce pomáhali zakládat i hasičské muzeum

Rozsochatec – O titul Dobráci roku v soutěži vysočinského Českého rozhlasu Region, v níž je Deník mediálním partnerem, se uchází také sbor dobrovolných hasičů z Rozsochatce na Havlíčkobrodsku.

7.12.2015
SDÍLEJ:

Sbor dobrovolných hasičů z Rozsochatce na Havlíčkobrodsku vznikl již v roce 1905, a letos tak oslavil 110 let od svého založení. V současné době je ve sboru 108 členů, přičemž věkový průměr je okolo třiceti let. Foto: SDH Rozsochatec

Ten má v současné době 108 členů a letos oslavil 110 let od svého založení.

„Náš sbor má velmi dlouhou historii, byl založen již v roce 1905. Příčinou bylo zřejmě to, že velkostatek měl vlastní stříkačku a majitel Otto Mettal dal svolení k tomu, že v případě požáru v obci se může použít," uvedl starosta dobrovolných hasičů z Rozsochatce Jakub Dobrovolný a dodal, že po velkém požáru 2. ledna 1905 v pan-ském dvoře rozhodlo obecní zastupitelstvo založit hasičský sbor. „Při požáru sice byla stříkačka, ale chyběla organizovaná jednotka, která by dovedla proti požáru úspěšně zasáhnout," vysvětlil Dobrovolný. Zároveň podotkl, že původní sbor měl pouhých šest zakládajících členů.

Dobrovolní hasiči z Rozsochatce se také věnují hasičskému sportu. „Snažíme se pravidelně trénovat na zdejším fotbalovém hřišti. V zimním období se pak přesouváme do tělocvičny v místní základní škole. Ve sboru máme také třicet dva mladých hasičů a dorostenců, kteří navštěvují náš hasičský kroužek," popsal Dobrovolný.

Mladé hasiče má ve sboru na starosti Eva Jelenová.

„Kromě toho, že trénují na různé soutěže, děti a dorostenci také pomáhají při různých obecních akcích, například čistí obec od odpadků, nebo pořádají dětský den," konstatovala Jelenová.

Podle ní však pozadu nezůstávají ani dospělí, kteří pravidelně v lednu pořádají tradiční hasičský ples v místním kulturním domě. „Výjimkou není ani pálení čarodějnic a spolupořádání dalších akcí, které má pod záštitou obecní úřad," řekla Jelenová s tím, že kroužek funguje již od roku 1971.

V poslední době hasiči z Rozsochatce zasahovali především u lokálních povodní, kde pomáhali s čištěním silnice, odřezáváním spadlých stromů či odčerpávali lidem ze sklepů vodu. „Požár jsme tu již dlouho neměli, což je samozřejmě dobře," nechal se slyšet Dobrovolný. Ten dodal, že sbor má dvě stříkačky, tedy jednu speciálně upravenou na sport a druhou pro ostrý zásah. „Kromě toho máme také jedno klasické skříňové hasičské auto.

Sbor hasičů se může rovněž pochlubit tím, že jejich starší hasičské stříkačky a jedno auto jsou dokonce vystaveny v hasičském muzeu v Přibyslavi. „Na vybudování přibyslavského hasičského muzea se dokonce podíleli někteří naši členové," pochlubil se Dobrovolný.
Ten podotkl, že tři členové, kteří prošli jejich sborem, se stali dokonce profesionálními hasiči.

„Ve sboru máme také dvacet šikovných žen, které se stejně jako muži a dorostenci účastní okresních soutěží v hasičském sportu.
V současné době hasiči rekonstruují zbrojnici. „Chceme, aby byla v lepším kabátě, takže jsme natřeli fasádu a opravili vrata. Stejně tak doděláváme hasičskou klubovnu, která bude určena především pro děti v zimním období, aby se měly kde scházet," pokračoval Dobrovolný s tím, že do konce roku se snad vše podaří zdárně dokončit, jelikož chybí pouze nábytek.

Jak lze hlasovat

V tomto kole posílejte SMS 
ve tvaru DOBRACI ROZSOCHATEC na číslo 900 11 04. Cena jedné SMS je 4 koruny. Počet hlasů z jednoho telefonního čísla není omezen. Hlasovat pro SDH Rozsochatec 
lze až do pátku 
11. prosince do 15 hodin.

Autor: Filip Brož

7.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení