VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomým pomáhají kráčet životem čtyři pomocné tlapky

Havlíčkův Brod – Ukázku výcviku vodících psů pro nevidomé nabídl v pořadí již třetí ročník Veletrhu sociálních služeb v havlíčkobrodském KD Ostrov.

12.10.2013
SDÍLEJ:

Zkuste si to. Odvážní návštěvníci Veletrhu sociálních služeb měli možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké to je být nevidomým, odkázaným na pomoc čtyřnohého kamaráda.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

I my jsme se rozhodli vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je, stát se na chvíli zcela nevidomým člověkem, odkázaným na pomoc někoho druhého, v tomto případě na pomoc čtyřnohého kamaráda. A byla to zkušenost k nezaplacení.

Už okamžik, kdy nám cvičitelka vodících psů Eva Bendová nasadila na oči škrabošku, byl zvláštní. Najednou se ocitnete v úplné tmě, první, co pocítíte, je okamžik bezradnosti. V první chvíli nevíte přesně, kde jste a možná se vám i trochu zatočí hlava. „Slepeckou hůl si vezměte do pravé ruky, nedržte ji jako lyžařskou hůl, ale jen lehce, jako tužku. Nedržte ji přímo před sebou, ale trochu víc vpravo," radí Eva Bendová. A pak už hurá na pochod napříč plným sálem.

Dočasným slepcem

Dostal nás na starost asi roční černý labrador Kanto. Hned  od začátku nabírá svižné vycházkové tempo, které by zkušeného nevidomého  z míry nevyvedlo, ale my, „dočasní slepci", máme co dělat, abychom mu stačili. Naštěstí brzy pochopíme, že se na psa můžeme zcela spolehnout. Nemusíme za ním „vlát vzduchem" a dokonce ho brzdit, ale nechat se jím skutečně vést. A kupodivu se začíná dařit.

Pocit „dočasného" slepce je zvláštní. Najednou daleko víc vnímáme zvuky kolem, to, po čem šlapeme i fakt, že jsme prakticky bezbranní.  Ani to, že cvičitel kráčí vedle nás, nám v první chvíli jistotu nepřidá. Protože jsme to my, kteří nevidí a musíme se v prostoru nějak zorientovat. Naštěstí je po pár minutách konec a my zjišťujeme, že jsme s vodícím psem bezpečně prošli téměř celý sál mezi davem lidí a řadami stolů, aniž bychom někde zakopli, něco povalili, poškodili, nebo se sami o něco přerazili. Pravda je, že škrabošku z očí snímáme s úlevou. Máme štěstí, my se své „dočasné" slepoty můžeme zbavit, skutečně nevidomí nikoliv. Ovšem tato zkušenost je k nezaplacení. Už víme, jakou cenu má pro nevidomého jeho vodící pes.

Středisko výcviku vodících psů sídlí v pražských Jinonicích. „V současné době máme  ve výcviku skoro patnáct psů, všechno jsou to labradoři, protože tato rasa je přítulná, klidná, nemá problém sžít se s pánem," vysvětluje Eva Bendová. Kromě labradorů chce středisko zařadit do výcviku i retrievery, vzácně se mezi vodícími psy objeví i německý ovčák. Jak zdůrazňuje Eva Bendová, výcvik dobrého vodícího psa trvá skoro rok. Stojí,  teď přijde vskutku úctyhodná suma, téměř čtvrt milionu korun!

Člověk a pes, jedna duše ve dvou tělech

„Každý den cvičíme se psem dvě hodiny, učíme ho zvykat si na městský provoz, na ruch a zmatek, učíme ho zvládnout eskalátory, vstup do hromadné dopravy. Poslední fázi výcviku absolvuje cvičitel se zakrytým zrakem, případně společně s nevidomým. Když už je pes vycvičený, následuje kontakt s budoucím pánem, aby si oba na sebe zvykli," popisuje náročný průběh výcviku Eva Bendová. Ne každý pes ale trénink dokončí. Z vybraných psů tak 30 procent výcvik nezvládne.  Pomoc vodícího psa využívá například Jana Teclová z Havlíčkova Brodu.

„Mám fenku zlatého retrievera. Už celých osm let. Původně jsem si ji pořídila s úmyslem provozovat canisterapii, ale pak jsem se dozvěděla o středisku pro výcvik vodících psů. Tak jsem s ní absolvovala trénink, dnes je z ní vodící pes, " říká Jana a popisuje, jak za těch osm let, kdy ji pes doprovází, dochází pozvolna k duševnímu propojení pána a jeho psa.

„Vedeme spolu prakticky nonverbální komunikaci, jako kdybychom byly jedna duše ve dvou tělech. Mohu se na svého psa ve všem spolehnout, rozumíme si naprosto ve všem a beze slov,"zdůrazňuje Jana.

Zákon umožňuje vodícímu psovi doprovázet pána do obchodu, restaurace, do všech typů školy, do zdravotnických zařízení, do úřadů a všech kulturních i sportovních zařízení. Ovšem ne všude tento zákon znají a bohužel ne vždy jsou ho v oněch zařízeních ochotni respektovat.

„Ještě se mi nestalo, že by nás, mě a psa odněkud vypověděli, až na jeden případ. V Havlíčkově Brodě na vlakovém nádraží je jeden obchod s pečivem. Vždycky jsme tam nakupovali bez problémů, ale pak se asi změnil personál. Jednou ráno jsem tam přišla a byla jsem i se psem prodavačkou vykázána z obchodu tak hrubě, že jsem nevěřila vlastním uším. Od té doby tam nejdu, nemám chuť se nechat urážet. Ta příhoda ve mně zanechala velmi nepříjemné vzpomínky. Paní prodavačka zkrátka nezná zákon o vodících psech. Přitom, jak jsem slyšela, mají tam pečivo nikoliv volně na pultě, ale pod sklem, tak nevím, jak by ho mohl můj pes během pár minut nákupu nějak znečistit. Nehledě na to, že na nádraží občas bývají velmi zvláštní existence nedbající na hygienu, ale ty by si paní prodavačka z obchodu asi vykázat nedovolila," posteskne si Jana.

Středisko pro výcvik vodících psů SVVP SONS ČR je profesionální pracoviště. Zabývá se výcvikem a výchovou vodících psů pro těžce zrakově postižené.

Tvrdá výchova

Štěňata od dvou měsíců (středisko má vlastní chovy), procházejí roční výchovou v rodinách dobrovolníků, kteří mají za úkol vychovat ze štěněte spolehlivého a tolerantního psa, ukázněného v bytě i na ulici. Během výchovy je vývoj štěněte bedlivě sledován z hlediska zdraví i jeho povahových vlastností. Pak následuje odborný výcvik. Pes ve výcviku musí zvládnout až 30 různých povelů. Dvojici, kterou je budoucí nevidomý majitel a pes, vždy středisko pečlivě vybírá, aby si oba vzájemně rozuměli a vyhovovali si navzájem i povahově. SVVP SONS je členem Mezinárodní federace vodících psů se sídlem ve Velké Británii.

Působnost má ve všech vyspělých zemích světa. Od roku 1997 je tato organizace plnohodnotným členem Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Pravidelné audity zajišťují jeho vysoce profesionální úroveň.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení