VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezapomenutelná. Taková byla Rubešova škola pro tisíce žáků

Havlíčkův Brod – Základní škola Rubešova, nacházející se poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie, připravila do života za dobu bezmála 120 let svého funkčního trvání  tisíce nejen Broďáků, ale i „přespolních“.

30.3.2012
SDÍLEJ:

Rubešova škola, která se chlubí dlouhou historií, už v lavicích žáky nevítá. Po nákladné rekonstrukci ale slouží nadále vzdělávání. Sídlí zde brodské AZ Centrum.Foto: Deník/Libor Plíhal

V posledních desetiletí se jí trochu hanlivě přezdívalo „Myšárna“, ale my všichni školou povinní, kteří jsme prošli výukou v historických prostorách tajemné budovy, jsme na ni nedali dopustit. Byla to naše škola a byli jsme v ní rádi. Měla sice malou tělocvičnu a absence šaten nás nutila svoje kabáty věšet na háčky ve vlastních třídách, byla to však škola, která měla  svoji zvláštní autentickou atmosféru a plno kvalitních pedagogů. Jmenujme například  ze druhé poloviny dvacátého století jména, Dočekal, Holoubek, Hanuš, Karbanová, Hiršová, Veselský, Med a mnoho dalších, která jsou pro spoustu bývalých žáků stále pojmem, a instituce také měla nezapomenutelného školníka, pana Berana.

Rubešova škola se jakoby chlubila svým duchem místa, měla totiž  na co navazovat. Postavena byla v roce 1890 v populárním novorenesančním stylu (viz letopočet na jižním štítu stavby, pozn. red.), ale vyučování bylo zahájeno až o rok později, v říjnu 1891, kdy byly dokončeny ještě dílčí, zejména venkovní úpravy.

Prastará historie

Postavena byla známou německobrodskou stavební  firmou J.Šupicha , která stavební práce zahájila v polovině roku 1889, poté co musela být zbourána původní stará partikulární škola. I ta byla velmi slavná, podle některých úvah a podkladů dokonce existovala již v šestnáctém, či snad dokonce patnáctém století.

Možná nejslavnějším pedagogem, který v Brodě kdy učil, byl slavný slovenský humanista, jazykovědec a básník, Vavřinec Benedikt z Nedožer (1555-1615), který se stal v letech 1600-04 správcem brodské školy. Pravděpodobně zde v Německém Brodě (a možná i v této škole) dokončil v roce 1603 své nejvýznamnější dílo – latinsky psanou českou gramatiku. O Benediktovi je také známo, že vypracoval školský řád, kde prosazoval názornost, spojení teorie s praxí a  četbu a vyučování v českém jazyce.

Vraťme se ale k historii současné budovy. Stísněné podmínky k výuce a nevyhovující stav staré školy a sousední původní kaple sv. Barbory, která byla v průběhu devatenáctého století přestavěna na učebny, nutilo v osmdesátých letech devatenáctého století situaci rychle řešit.

Zpočátku nebylo radnici jasno, kde novou školu obec nechá postavit. Uvažovalo se hned o několika lokalitách ve středu města. Například u mostu v Dolní ulici,  V Rámech a nebo v Příčné ulici vedle sirotčince, ale nakonec se jako již mnohokráte v historii realizoval nápad stavitele Šupicha a škola zaujala své dnešní místo. Za zmínku stojí i přísně symetrická a velmi kvalitní fasáda s bohatou  štukovou  výzdobou od známého pražského sochaře Františka Vlašiny.

V průčelí školy nad vstupními dveřmi jsou umístěny dvě busty významných českých učitelů, Jana Ámose Komenského a Gustava Adolfa Lindnera.  Lindner (1828-1887) je mezi odborníky považován, po Komenském, za druhého nejvýznamnějšího českého padagoga, který zemřel krátce před zahájením výstavby brodské školy. Své právo na umístění busty na čestném místě fasády školy si tedy jistě i on zasloužil.

Po rekonstrukci

V současné době v „Myšárně“ neprobíhá již klasická základní výuka, ale budova je po loňské náročné, čtyřicetimiliónové rekonstrukci sídlem příspěvkové organizace Města AZ CENTRUM, což je instituce pro vzdělávací a volnočasové aktivity.

S trochou nadhledu lze říci, že Rubešova škola nadále slouží vzdělávacímu procesu. Popřejme této pěkné a upravené budově ještě desítky let, po které bude sloužit k výchově brodských i přespolních, jak tomu bylo odnepaměti. 

Libor Honzárek, Jakub Janáček

Autor: Jakub Janáček

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení