VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezastavěný volný pozemek bude darem příští generaci

Havlíčkův Brod – Komorní jarní slavnost Okrašlovacího spolku Budoucnost se v úterý v poledne konala u Šupichova altánku v městském parku.

8.5.2012
SDÍLEJ:

Vysazení spolkových stromů 2012.Foto: Deník/Petr Stránský

Za hudebního doprovodu dixielandového orchestru TATA band z Nového Města na Moravě členové brodského spolku zasypali hlínou kořenový bal nově zasazené lípy u altánku. Druhý letos zasazený stromek se nachází za budovou školní jídelny u základní školy V Sadech.

„Členové původního spolku na přelomu 19. a 20. století vysázeli v brodském parku desetitisíce stromů a keřů, takže v této tradici chceme pokračovat," sdělil předseda Okrašlovacího spolku Budoucnost, Jan Schneider.

Předseda spolku naznačil, že tehdejší okrašlovací spolek měl k dispozici mnohem více prostředků, než mají jeho následovníci nyní. „V současné době je všechno o penězích, takže jsme začali skromně jedním stromečkem, letos dvěma, příští rok bychom chtěli zasadit tři nebo čtyři," nastínil Schneider.

Jazzové písně lidé odměnili potleskem

Jak Schneider dodal, nápad spojit slavnostní vysazení spolkových stromů s jazzovými šlágry linoucími se z altánku se vyplatil. Dokládala to i hojná účast veřejnosti.

„Coby sponzorský dar převzalo péči o nově vysazené stromky Zahradnictví Křesťan. O další náklady se postarala dotace města Havlíčkův Brod, od něj máme na celý rok  10 tisíc korun, zbytek pokryjí  dotace od města a členské příspěvky," nastínil finanční situaci spolku Jan Schneider.

„Snažíme se přednášet názory a návrhy občanům z Brodu, aby město mělo nějakou drobnou oponenturu ke krokům, které provádí. Hlavně se to vždycky týkalo Havlíčkova náměstí, teď má revitalizační komise co říci k rekonstrukci Smetanova náměstí, která se připravuje," informoval místopředseda spolku Jiří Vízek.

„Výsadba stromů je podpůrnou akcí, aby lidé viděli, 
že existuje sdružení občanů, které má zájem zahýbat životem ve městě a pozitivně se 
na něm podílet," dodal Vízek. „Smetanovo náměstí je takovým zvláštním neurčitým prostorem a nás zajímá, co se 
s ním bude dít, a neměli bychom žádnou radost, kdyby z něj zmizela zeleň. Podobně jako z Havlíčkova náměstí," řekl předseda okrašlovacího spolku Jan Schneider.

Ten vnímá současné tendence o historizaci náměstí do původní, „kamenné" podoby spíše jako akademickou zajímavost. „Když v létě přijdete na rozpálené náměstí, je to rozdíl oproti náměstí, kde je zeleň. Je tam větší vlhkost, menší prašnost i menší hlučnost. Revitalizované brodské náměstí trochu ztratilo sociální funkci," posteskl si Schneider.

Vzácný dar

„Původně jsem si myslel, že by Havlíčkovo náměstí mělo být zeleným  sociálně-kulturním prostorem, kdežto u Smetanova náměstí by mi nevadilo, kdyby bylo hodně živé a obchodní, protože tam není z architektonického hlediska co zkazit. Ale teď to vypadá, že se nepovede ani jedno," podotkl Schneider. „Možná díky tomu, že nejsou peníze, se podaří příští generaci předat vzácný dar, a to je volný nezastavěný pozemek uprostřed města po zbouraném paneláku. Je to lepší, než tam postavit něco špatného.  Současná ekonomická recese přispěje k tomu, že budoucí generace bude mít prostor pro tvůrčí vyjádření," uzavřel Schneider.

Autor: Petr Stránský

8.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení