VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová Ves oslaví výročí, chce vlastní znak, bude na něm lví hlava

Nová Ves u Světlé - V roce 2018 si Nová Ves připomíná 640 let od první doložené písemné zmínky o obci. Oslavy výročí chce obec spojit s udělení vlastní vlajky a obecního znaku.

27.1.2017
SDÍLEJ:

Vítězný návrh.Foto: www.novavesusvetle.cz

„Proto obec oslovila heraldika a vexiologa Jana Tejkala, aby zpracoval návrhy znaku a vlajky naší obce," informoval obyvatele obce starosta Václav Kopic s tím, že se jedná o velmi důležitý krok, neboť znak a vlajka budou Novou Ves reprezentovat. Heraldik zpracoval pro obec celkem deset návrhů, o kterých měli v Nové Vsi rozhodnout sami obyvatelé v anketě. Vybraný návrh obec zašle spolu s žádostí Podvýboru pro heraldiku a vexiologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Návrh znaku obce Nová Ves u Světlé se člení do 10 variant. Podle Tejkala vychází především z historické pečeti obce z 19. století. Velmi často se na návrzích znaků objevuje lev, snop či mlýnské kolo. „Dvojice lvích tlap, nebo čelně hledící hlava lva, připomínají především místní památník padlým v první světové válce. Zároveň však tyto figury připomínají také erb Nelechovských z Dobré, majitelů někdejšího sídla v Dobré nad Sázavou, a rovněž erb Jiřího Tumpergára z Nové Vsi, jehož součástí byl i sedící lev v klenotu. Mlýnské kolo symbolizuje někdejší mlýny v obci mlýn v Dobré a Ředkovský," vysvětlil heraldik Jan Tejkal. Podle předběžných výsledků zatím vede znak v červené a černé barvě se symbolem lva. Hlasovalo pro něj asi 92 obyvatel. „Nakonec jsme se rozhodli vybrat právě tento znak," informoval starosta Kopic.

„Tvorba nových obecních symbolů znak a vlajka musí respektovat soubor více či méně pevně stanovených heraldických a vexilologických zásad a musí rovněž vykazovat zřetelný významový vztah k lokalitě, kterou reprezentují. Při tvorbě znaku se vychází z historické pečetní či razítkové symboliky obce, odkazuje se na význačné události nebo pověsti a mýty v dějinách obce, připomínají se erbovní motivy někdejších feudálních majitelů obce či panství," popsal systém tvorby obecních znaků heraldik Tejkal. Vlajka obce by měla odpovídat podobě či symbolice znaku obce. Existence historické pečeti obce Nová Ves u Světlé je doložena otisky pečeti z let 1837 a 1838 v archivních fondech Národního archivu v Praze - konkrétně v Indikačních skicách a v Popisech hranic katastrálních území Stabilního katastru. Pečeť obce měla vertikálně oválný tvar. Uprostřed pečetního pole se nacházel nápis „OBEC NOWAWES" převýšený šestihrotou hvězdou a nápisem „PANSTWI SWIETLA" po obvodu pečetního pole označujícím příslušnost novoveského zboží k panství Světlá. Pod nápisem pak bylo vyobrazení vyjadřující zemědělskou povahu obce a obsahující položený převázaný obilný snop se srpem podložený zkříženými hráběmi a kosou a ratolestmi. Pečeti s téměř totožným obrazovým obsahem a nápisovou kompozicí jsou doloženy také u některých dalších vsí tehdejšího světelského panství, například u obce Příseka.

Autor: Štěpánka Saadouni

27.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení