VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O jesle v Chotěboři je velký zájem. Město plánuje rozšíření

Chotěboř – Poptávka po městských jeslích neustále roste.

25.5.2015
SDÍLEJ:

Městské jesle v Chotěboři. Foto: Deník/Filip Brož

Důkazem je velký převis přihlášek, které evidují Městské jesle v Chotěboři. Ty jsou 
jediné svého druhu na Havlíčkobrodsku. Starosta Chotěboře Tomáš Škaryd prozradil, že radnice přemýšlí o rozšíření městských jeslích a navýšení kapacity.

„Hned vedle jeslí je mateřská školka. Vedení města uvažuje o tom, že by jednu místnost ve školce uvolnilo, 
a vznikl tak nový prostor pro městské jesle," uvedl Škaryd. Ten podotkl, že by tak mohlo dojít k navýšení kapacity až 
o osmnáct dětí.

„Klasických mateřských školek je hodně, ale další nejbližší jesle jsou až v Jihlavě. Pokud vše půjde podle plánu, tak již od září by mohla začít fungovat nová místnost," dodal Škaryd.

Současná kapacita chotěbořských jeslí je dvacet dětí, přičemž přihlášených jich je sedmadvacet.

„Některé děti chodí do jeslí nepravidelně, tedy podle toho, jak jejich rodiče chodí do práce či mají zajištěné hlídání," řekla ředitelka Městských jeslí Chotěboř Markéta Pfefferová. Ta pokračovala, že již více než tři roky eviduje obrovskou poptávku po službách jeslí.

„Rodiče nám volají až z Pelhřimova, Humpolce nebo Havlíčkova Brodu a ptají se, co mají udělat pro to, aby k nám své děti mohli vozit. Stejně tak se neustále zajímají, jak oni sami mohou otevřít své vlastní jesle," konstatovala Pfefferová.

Věk není překážkou

Chotěbořské jesle mají ve městě již dlouholetou tradici. Zařízení je určeno pro všechny děti od jednoho roku do tří let.

„Měli jsme tu i kojence, takže věk opravdu není překážkou. Jediné kritérium, které musí každé dítě splňovat, je to, že musí mít všechna povinná očkování a potvrzení od pediatra," vysvětlila Pfefferová a dodala, že jesle jsou dotované z městského rozpočtu a rodiče platí pouze menší příspěvky.

„Pokud dítě chodí každý den celý měsíc, tak rodiče zaplatí necelé dva tisíce korun. V ceně je samozřejmě zahrnuto 
i stravné," popsala Pfefferová.

V jeslích pracují celkem čtyři pracovnice včetně ředitelky. Ty pro děti každý den připravují různé programy, hry a činnosti.

„Každý den probíhá velmi podobně. Ráno máme vždy rozcvičku, svačinu a nějakou specifickou aktivitu. V jeslích je důležitá především pravidelnost a naše činnosti více připomínají rodinnou péči. Děti se tu musí cítit jako doma a mít své jistoty," uvedla zdravotní sestra Miluše Horníková.

Městské jesle po celé České republice spadaly až do roku 2013 pod Ministerstvo zdravotnictví. Postupně však byly všechny registrace zrušeny 
a aktuálně jsou provozová
ny na základě živnostenského oprávnění. Díky tomu mohou v jeslích pracovat kromě zdravotních sester také sociální pracovnice či pedagogové.

„Zaměstnanci se u nás moc nestřídají. Nově jsme přijali akorát dvě mladé sociální pracovnice, které se osvědčily, když u nás vykonávaly školní praxi," řekla Pfefferová. Ta dodala, že rodiče velmi oceňují všechny jejich služby.

„Každý měsíc vypracováváme výukový plán, podle kterého se řídíme. Zaměřujeme se na všechny důležité oblasti, které je potřeba rozvíjet a podporovat. Děti mají samozřejmě k dispozici velké množství různých hraček, stavebnic a her. Hodně také malujeme, vyrábíme nějaké výrobky, chodíme ven na zahradu nebo cvičíme," uvedla sociální pracovnice Jaroslava Lažínská.

Jesle také provozují hlídací službu.

„Kdykoliv se může stát, že rodiče potřebují pohlídat své děti nebo se stane nějaká nečekaná událost. Rodiče se tak u nás mohou zastavit nebo zavolat a společně se domluvíme na hlídání. Vždy se snažíme všem rodičům pomáhat," uzavřela Pfefferová.

Autor: Filip Brož

25.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení