VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O titul Vesnice roku 2017 soutěží pět obcí z Havlíčkobrodska

Havlíčkobrodsko - Celkem 212 obcí z celé České republiky se přihlásilo do třiadvacátého ročníku soutěže Vesnice roku. Mezi nimi je také pět obcí z Havlíčkobrodska. Ministerstvo pro místní rozvoj každoročně poskytuje oceněným obcím až 32 milionů korun na jejich další rozvoj.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Loňským vítězem Vesnice roku se stala obec Lípa na Havlíčkobrodsku.Foto: Deník/archiv

„Tato tradiční soutěž každoročně ukazuje jedinečnost a bohatství našeho českého, moravského a slezského venkova. Přeji všem obyvatelům soutěžících obcí hodně štěstí a komisařům spoustu energie a inspirativních zážitků," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

O titul Vesnice roku chce letos na Havlíčkobrodsku soutěžit obec Dolní Město, Okrouhlička, Sobíňov, Vepříkov a Věžnice. Přitom Sobíňov má za sebou již úspěch z loňského roku soutěže. Obec získala oranžovou stuhu za dobrou spolupráci obce s místními zemědělci. Hlavním vítězem na Vysočině se v soutěži Vesnice roku 2016 stala obec Lípa. Rovněž obec Dolní Město, která uspěla v loňském ročníku soutěže, se do soutěže hlásí i letos.

„Naše obec získala při první účasti v soutěži Vesnice roku ocenění Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově v duchu Programu obnovy venkova. Konkrétně byla oceněna rekonstrukce naší návsi s důrazem na použití místních materiálů,“ informoval starosta Pavel Chlád. Do kategorie Zlatá cihla se obec hlásí i letos. „Chceme se pochlubit výstavbou nových chodníků nebo moderní komunální technikou,“ prozradil starosta Chlád, s tím, že hlavní motivací není finanční obnos pro vítěze, ale možnost ukázat, že i na venkově se může žít v moderním duchu.

Ani pro obec Věžnice není hlavní motivací pro přihlášku do soutěže finanční výhra. „Na různé soutěže jsme už rezignovali. V soutěži Vesnice roku jsme ani jednou neuspěli. Pro nás je hlavní motivací dokázat, že i na venkově se může žít hezky,“ zdůraznil starosta obce Josef Málek. Obec Věžnice se chce v soutěži, obrazně řečeno, pochlubit například novým mateřským centrem, novou školní třídou či novou knihovnou.

Měsíc květen a červen je podle pořadatelů ve znamení hodnocení krajských kol. Celostátní kolo proběhne na začátku měsíce září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2017 bude vyhlášen 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

„Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k účasti na rozvoji svého domova a vyzdvihnout aktivity obcí,“ zdůraznila mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Přihlášené obce jsou hodnoceny v následujících oblastech: společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry, informační technologie obce a koncepční dokumenty.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podél krajského úřadu v Jihlavě se objevily přes noc trenýrky, které odkazují na návštěvu hlavy státu v Kraji Vysočina.
4

OBRAZEM: Zemana vítají na krajském úřadě trenýrky

Ilustrační foto.

V Havlíčkově Brodě se bude hrát o Znojmo

Přežili zásah elektrickým proudem. Teď varují ostatní

Havlíčkův Brod – Je léto, sluníčko svítí a parta kluků se baví adrenalinovými kousky na střechách garáží. Brzy se ale začnou nudit, a tak je napadne zkusit větší výzvu. Vylézt na železniční vagon. Udělat si selfíčko, které jen tak někdo nemá. Co by se mohlo stát, když se nedotknou drátu?

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

OBRAZEM: Kruhový objezd v Havlíčkově Brodě je uzavřen

Havlíčkův Brod - Obrnit trpělivostí by se měli v těchto dnech řidiči projíždějící směrem do centra v úseku ulice Nádražní. Nejenom že se již několik dní opravuje ulice Nádražní, ale nyní k ní přibyl i kruhový objezd, nejstarší v Havlíčkově Brodě.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies