VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O titul Vesnice roku 2017 soutěží pět obcí z Havlíčkobrodska

Havlíčkobrodsko - Celkem 212 obcí z celé České republiky se přihlásilo do třiadvacátého ročníku soutěže Vesnice roku. Mezi nimi je také pět obcí z Havlíčkobrodska. Ministerstvo pro místní rozvoj každoročně poskytuje oceněným obcím až 32 milionů korun na jejich další rozvoj.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Loňským vítězem Vesnice roku se stala obec Lípa na Havlíčkobrodsku.Foto: Deník/archiv

„Tato tradiční soutěž každoročně ukazuje jedinečnost a bohatství našeho českého, moravského a slezského venkova. Přeji všem obyvatelům soutěžících obcí hodně štěstí a komisařům spoustu energie a inspirativních zážitků," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

O titul Vesnice roku chce letos na Havlíčkobrodsku soutěžit obec Dolní Město, Okrouhlička, Sobíňov, Vepříkov a Věžnice. Přitom Sobíňov má za sebou již úspěch z loňského roku soutěže. Obec získala oranžovou stuhu za dobrou spolupráci obce s místními zemědělci. Hlavním vítězem na Vysočině se v soutěži Vesnice roku 2016 stala obec Lípa. Rovněž obec Dolní Město, která uspěla v loňském ročníku soutěže, se do soutěže hlásí i letos.

„Naše obec získala při první účasti v soutěži Vesnice roku ocenění Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově v duchu Programu obnovy venkova. Konkrétně byla oceněna rekonstrukce naší návsi s důrazem na použití místních materiálů,“ informoval starosta Pavel Chlád. Do kategorie Zlatá cihla se obec hlásí i letos. „Chceme se pochlubit výstavbou nových chodníků nebo moderní komunální technikou,“ prozradil starosta Chlád, s tím, že hlavní motivací není finanční obnos pro vítěze, ale možnost ukázat, že i na venkově se může žít v moderním duchu.

Ani pro obec Věžnice není hlavní motivací pro přihlášku do soutěže finanční výhra. „Na různé soutěže jsme už rezignovali. V soutěži Vesnice roku jsme ani jednou neuspěli. Pro nás je hlavní motivací dokázat, že i na venkově se může žít hezky,“ zdůraznil starosta obce Josef Málek. Obec Věžnice se chce v soutěži, obrazně řečeno, pochlubit například novým mateřským centrem, novou školní třídou či novou knihovnou.

Měsíc květen a červen je podle pořadatelů ve znamení hodnocení krajských kol. Celostátní kolo proběhne na začátku měsíce září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2017 bude vyhlášen 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

„Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k účasti na rozvoji svého domova a vyzdvihnout aktivity obcí,“ zdůraznila mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Přihlášené obce jsou hodnoceny v následujících oblastech: společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry, informační technologie obce a koncepční dokumenty.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení