VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce bojovaly o večerní spoj, teď s ním téměř nikdo nejezdí

Oudoleň - Autobusem do Oudoleně cestují večer průměrně pouze jeden až dva lidé.

12.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ MIchal Bílek

Za dobrotu na žebrotu. O poslední večerní autobus z Havlíčkova Brodu do Oudoleně se před časem velmi tvrdě bojovalo, občané psali dokonce petice. Obecní úřad v Oudoleni se nakonec rozhodl prodělečný spoj přece zachovat. Jenže, jak se nyní ukazuje, nejezdí večerním autobusem reálně téměř nikdo.

O problému se zajištěním spojení psal Deník vloni v prosinci. Poslední večerní autobus z Havlíčkova Brodu, který v pracovních dnech zajišťuje dopravní obslužnost více než desítce vesnic, byl od nového roku z finančních důvodů zrušen.
Tím obyvatelům některých obcí, kteří pracují v Brodě a nemají auto, hrozilo, že se večer nedostanou z práce domů. Situace byla o to horší, že těmito obcemi neprojíždí ani vlak. Postižena zrušením posledního večerního spoje byla třeba Česká Bělá, Oudoleň, Havlíčkova Borová, Jitkov a další menší vesnice.

Příliš drahý autobusový spoj

Například ředitelka ZŠ Nuselská v Havlíčkově Brodě Jana Hartmanová označila rušení posledního večerního autobusového spoje za návrat do středověku.
„S autobusovým dopravcem Veolia jsme se dohodli na znovuobnovení autobusového spoje z Havlíčkova Brodu do Havlíčkovy Borové. V pracovní den bude jezdit stejně, jako tomu bylo před jeho zrušením," informoval starosta obce Oudoleň Ivo Béna s tím, že provoz autobusu a hlavně jeho vytíženost bude obec pečlivě sledovat.

Jak se věci doopravdy mají  starosta obce Oudoleň Ivo Béna zjistil v okamžiku, kdy obec dostala od východočeské dopravní společnosti Veolia na stůl vyúčtování za poslední měsíc.
V té chvíli se mu zřejmě pořádně orosilo čelo. „Z tohoto vyúčtování vyplývá, že za dobu dvaceti pracovních dnů cestovalo večerním autobusem konkrétně do Oudoleně asi 30 lidí, což je v průměru tak jeden až dva lidé za den," konstatoval starosta.

Přitom cena tohoto autobusového spoje je  opravdu vysoká. Za tento jediný večerní autobus zaplatí obec za období deseti měsíců více než 16 tisíc korun. Přitom náklady obce Oudoleň na celou roční dopravní obslužnost činily vloni celkem 24 300 korun. Starosta Ivo Béna neskrývá rozčarování.

„Jestli se zájem o cestování tímto autobusem nezvýší, pak ho budeme muset od příštího roku tentokrát definitivně zrušit," vzkazuje starosta občanům. Oudoleň nemá dle jeho slov tak vysoký rozpočet, aby si mohla dovolit vydat z pokladny za rok skoro dvacet tisíc korun, v podstatě pro nic za nic. Tyto peníze budou podle starosty okamžitě chybět jinde.

„Do obnovy autobusového spoje jsme vstoupili proto, že jsme chtěli být solidární s obcemi Jitkov a Havlíčkova Borová, kde si občané také stěžovali, že se bude poslední večerní autobus rušit," vysvětluje starosta. Sledovat vytíženost posledního večerního autobusu z Havlíčkova Brodu budou podle starosty Petra Kubáta i v obci Jitkov. Podobně jako Oudoleň je na tom zřejmě i městečko Havlíčkova Borová. „Bylo to jen spousta povyku pro nic. Tím autobusem z Brodu do Borové jezdí večer tak dva lidi," míní paní Jitka z Borové.

Masivnost stížností  a petice nutně budily dojem, že se dotyčné obce bez posledního večerního autobusu neobejdou.

„Zpočátku to tak samozřejmě vypadalo. Jak se ukazuje, petici ale podepisovali zřejmě i lidé, kteří posledním večerním autobusem vůbec nejezdí. Možná nechtěli autory petice odmítnutím urazit," krčí rameny starosta. Jak říká, bude tuto skutečnost konzultovat během roku i se starosty dalších obcí, kde je zřejmě situace podobná. Jestli se vytíženost spoje nezlepší, poslední večerní autobus z Havlíčkova Brodu od nového roku zanikne.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení