VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce u vodní nádrže Švihov požadují od státu kompenzace

Kožlí – Obce kolem vodní nádrže Švihov budou od státu požadovat finanční kompenzace za kdysi zaplavené pozemky 
a za omezení, která vyplývají z ochrany tohoto významného vodárenského zdroje. Dohodli se na tom starostové dotyčných obcí na čtvrteční schůzce v Kožlí u Ledče nad Sázavou.

11.1.2015
SDÍLEJ:

Ze schůzky v Kožlí.Foto: Jaroslav Švanda

Ti se také dohodli, že společně budou bojovat za lepší dopravní spojení, ekoturistiku a za stavbu druhého mostu přes nádrž Švihov. V pořadí již druhou schůzku svolal a vedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Očekávám od všech starostů spolupráci a zpracování podrobné koncepce toho, co od státu chceme. Navrhuji metodu postupných kroků, tedy začít od nejdůležitějších věcí až po ty méně důležité. Stávající a jediný most přes vodní nádrž Švihov je v havarijním stavu. Z toho důvodu považuji jeho opravu za prioritu číslo jedna," začal jako první svou řeč Jaroslav Poborský, ředitel zemědělské společnosti na Ledečsku.

Jeho názor sdílel i starosta Dolních Kralovic Antonín Bašta.

„Nepamatuji si za posledních čtyřicet let, že by někoho tato oblast zajímala. Na Ledečsku není dostatek pracovních pozic. Lidé odcházejí do větších měst a oblast se postupně vylidňuje. Je potřeba s tím něco udělat, včetně opravy chátrajícího mostu," konstatoval Bašta.

Mezi osmnácti účastníky čtvrtečního jednání byli kromě starostů i zástupci obecně prospěšné společnosti Čistá Želivka a Českého rybářského svazu.

„Za Český svaz rybářů požaduji, aby byl na dolním úseku vodní nádrže Švihov umožněn rybolov. V našich možnostech a silách je zajistit dostatečnou kontrolu a limitovat docházky rybářů na daném místě. Je velká škoda, že rybolov není i přes ochranné pásmo umožněn alespoň někde," komentoval situaci Pavel Vrána.

K němu se se svým názorem přidal i Josef Váša, zástupce za obecně prospěšnou společnost Čistá Želivka.

Zdevastované přítoky

„Přítoky do Želivky jsou zcela zdevastované. Když se půjdete podívat k jednotlivým potokům, uvidíte pouze zarostlou strouhu plnou bahna. Tohle všechno se pak následně vlévá do nádrže," zdůraznil Váša.
Ten pokračoval, že by bylo vhodné vybudovat čističky vod, které v mnoha menších obcích chybí.

Europoslanec Tomáš Zdechovský mimo jiné zmínil, že stát na vodě z vodní nádrže vydělává obrovské peníze a bylo by tedy na místě, aby se část financí investovala zpět do regionu.

„Zadal jsem proto k vypracování studii, z níž vyplyne, kolik peněz se vydělalo na pitné vodě ze Švihova a jaké finance plynuly do obcí kolem vodní nádrže," řekl Zdechovský.

Starostové se na čtvrteční schůzce dohodli na základním seznamu požadavků, který ještě doplní o problémy v jednotlivých obcích. Ten pak předloží ke schválení valné hromadě Čisté Želivky, protože ta sdružuje velkou část obcí v povodí řeky. Následně budou chtít zástupci regionu jednat se zástupci vlády, Povodí Vltavy, ministerstva zemědělství, Kraje Vysočina a Středočeského kraje.

Přehrada Švihov, známá víc jako Želivka, se stavěla od roku 1965 do roku 1975 s cílem zásobovat odtud Středočeský kraj a Prahu pitnou vodou.

Ochrana tohoto zdroje však výrazně limituje život i podnikání lidí žijících kolem přehrady. Obce k sobě měli dříve přirozenou spádovost, nyní je spojuje pouze jediný most, který má zároveň sníženou nosnost.

Autor: Filip Brož

11.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení