VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat města Přibyslavi: téma, o kterém se diskutuje

Přibyslav – Tvorba územního plánu města Přibyslav spěje do finále. Na to, aby se občané měli možnost k jeho podobě vyjádřit, mají už jen několik dnů. Někteří se ale už ozvat stačili, důvodem je kontroverzní obchvat města.

7.3.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ivo Havlík

V územním plánu města Přibyslav je pro stavbu obchvatu vyčleněn padesátimetrový koridor na silnici z Havlíčkova Brodu do Žďáru nad Sázavou. Schválena byla takzvaná jižní varianta obchvatu. Ten se sice západní části města vyhne, ale na východě bude ústit na stávající silnici ještě ve městě, a sice hned za historickým přibyslavským zámkem. V lokalitě U Barevny by měl dokonce vést přímo mezi domy.

„My jsme sice zpočátku proti takto vedené trase protestovali, ale nebyli jsme schopni trasu změnit,“ říká starosta města Jan Štefáček. Stavba obchvatu samozřejmě podle vedení radnice omezí provoz v dané lokalitě. V budoucnu se zde omezí i možnosti výstavby. Z toho majitelé stávajících nemovitostí budou mít sotva radost.

Obavy z hluku a prašnosti

Další obavy panují ze zvýšené hlučnosti, prašnosti a v neposlední řadě i zápachu z projíždějících automobilů. Ale nejen to. Téměř nad jejich zahradami by měla vést trasa obchvatu po mostních pilířích, nad železnicí i nad řekou Sázava. To v některých obyvatelích lokality vyvolává další nelibost a obavy.

Přitom zatím nikdo přesně neví, kdy se obchvat Přibyslavi bude stavět a jestli ke stavbě vůbec dojde. „Může to být za třicet let, nebo co nejdřív, záleží na tom, jak se rozhodne vláda,“ konstatuje starosta Štefáček.

Stavba by se měla uspíšit v tom případě, že by se vláda rozhodla, že nová trasa bude záložní komunikací pro dálnici D1, kde dochází k častým haváriím a dálnice často bývá neprůjezdná i několik hodin.

Jenže územní plán se stavbou musí počítat už nyní, aby se v budoucnu zabránilo případným dohadům nad odkupy nemovitostí nebo jejich demolicí. Obyvatelé těchto nemovitostí jsou tak prakticky uvrženi do trvalé nejistoty s omezenou možností se svými majetky nakládat.

Silnice z Havlíčkova Brodu do Přibyslavi patří zatím k těm poměrně nejklidnějším. Podle průzkumů jí denně projedou tak čtyři tisícovky aut. Přeložka hlavní silnice by podle současných plánů měla začínat před Keřkovem. Obloukem by se stočila k jihu, k řece Sázavě a železniční trati. Podél ní by vedla až k lokalitě U Barevny, kde by na pilotech pokračovala dál, až by vyústila na stávající silnici ve směru na Žďár nad Sázavou u benzinové pumpy.

Obchvat města Přibyslavi ale není jedinou velkou dopravní stavbou, která by v budoucnu měla změnit dopravní mapu havlíčkobrodského okresu. „Rádi bychom propojili lokality sklárny a vlakového nádraží a odklonili dopravu z centra ve směru na Habry,“ uvedl například místostarosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. Po změně volá také úsek silnice I/34 mezi Havlíčkovým Brodem a obcí Pohled – Rouštany. Ředitelství silnic a dálnic tam plánuje i narovnání dnes velmi nebezpečné ostré zatáčky před odbočkou na Pohled.

Nový územní plán města Přibyslavi ale nezahrnuje jenom obchvat. Počítá i s dalšími lokalitami pro stavbu rodinných domků, které by měla mít nejen Přibyslav, ale prakticky všechny její místní části. Územní plán zahrnuje i přestavbu základní školy.

Poslední projednání územního plánu bude 10. března, na veřejném zasedání zastupitelstva. Ještě tam je možné vznést připomínky.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K Hradozámecké noci se připojí i kostel sv. Víta v Zahrádce.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení