VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Pohleď odhalí na své návsi pomník císaře Františka Josefa I.

Pohleď – Obec Pohleď na Světelsku se do turistických průvodců zapíše nejen vesnickým skanzenem Michalův statek.

20.7.2016
SDÍLEJ:

Z obecní kroniky: V roce 1908 byly na návsi v Pohledi zasazeny lípy k 60. výročí panování Františka Josefa. Foto: Jindřich Holub

Od srpna Pohleď, zřejmě jako jediná obec v moderní historii republiky, nechá na návsi vztyčit pomník s bustou rakousko-uherského císaře a krále Františka Josefa I. Za financováním celého projektu stojí Spolek pro obnovu Českého království a loajální občané se svými dary.

„Máme k tomuto kroku několik důvodů. Za prvé je to připomínka letošního 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa, který zemřel 21. listopadu 1916. Navíc v roce 1908 byly na návsi v Pohledi zasazeny lípy k 60. výročí panování Františka Josefa. V obecní kronice je o tom zápis," informoval starosta Pohledi Jindřich Holub.

Do dnešních dnů se dochovala pouze jedna lípa, a právě v její blízkosti bude pomník s bustou stát.

Jak starosta Holub upřesnil, lip bylo zasazeno celkem šest.

V roce 1918 byly přejmenovány na Lípy republiky, ale v padesátých letech je někteří občané nechali skácet, kromě té jediné, aby na jejich místě vybudovali školní záhonky. V roce 1992 byly po uvedení návsi do dřívějšího stavu vysazeny na původních místech nové dvě lípy. „Celou srpnovou akci pojímáme jako seriózní a vážně myšlenou věc. Rozhodně se nejedná o žádnou recesi či švejkovinu. Věříme, že stejný pohled zaujme i veřejnost," zdůraznil Holub.

Proč zrovna pomník rakousko-uherskému mocnáři?

„Je to vyznání úcty a omluvy člověku, který naší zemi vládl skoro sedmdesát roků a několik generací našich předků ho hluboce uctívalo. Do jisté míry je tato akce také naší reakcí na odstranění všech pomníků a podobných památek, ke kterým v minulosti v českých zemích došlo," vysvětlil starosta Holub.

Kamenný podstavec s nápisem zhotovil světelský kamenosochař Petr Šebesta.

Bronzová busta byla odlita v pražské slévárně Šilhanových dle modelu akademického sochaře Zdeňka Josefa Preclíka z Prahy. Ten také model zdarma k tomuto účelu věnoval. Celý pomník bude vysoký 2,20 metru.

K slavnostnímu odhalení dojde 20. srpna 2016 v 10 hodin dopoledne. K tomuto datu se váže hned několik významných výročí.

NENÍ TO NÁHODA

„Datum nebylo vybráno náhodně. Protože 17. srpna 1887 si připomeneme narození posledního císaře a českého krále Karla I. Habsburského. Hned nato, 18. srpna 1830 se narodil císař a český král František Josef I, 7. září 1836 si připomínáme 180. výročí poslední české korunovace Ferdinanda, zvaného Dobrotivý. Tento císař a český král téhož dne, ale v roce 1848, přijal patent o zrušení poddanství a roboty v Rakouském císařství," vysvětlil Holub.

Při slavnosti dojde také ke krátké rekapitulaci panovníkova života a k vysvěcení pomníku.

Císařskou hymnu v českém jazyce budou zúčastnění moci vyslechnout stejně jako při slavnosti v roce 1908. Tentokrát v podání světelského pěveckého sboru Gaudeamus.

Příznivci obnovy Českého království a samozřejmě i ostatní návštěvníci oslavy si budou moci v průběhu akce zakoupit různé drobnosti s motivy českých panovníků a symbolů Českého království. František Josef I., manžel legendární císařovny Alžběty zvané Sissi, se narodil 18. srpna 1830 ve Vídni, kde také zemřel 21. listopadu 1916. Vládl Rakousko-Uherské monarchii neuvěřitelných 68 let.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení