VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Sobíňov musí vystačit se sedmi miliony korun ročně

Sobíňov – Zhruba se sedmi miliony korun ročně musí vystačit v rozpočtu obec Sobíňov a k tomu splácí úvěr.

16.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

Velké investice proto letos v úvahu nepřipadají. Obecní zastupitelé šetří pokladnu, proto se vzdali svých finančních odměn.

„Až do roku 2019 budeme splácet úvěr, který jsme si vzali na stavbu kanalizace v obci, a čističku odpadních vod. 
V současné době zbývá splatit asi milion korun," upřesnil starosta Miloš Starý. Snad největší výdaje z obecního rozpočtu, 570 tisíc korun, čítá provoz a údržba základní školy. „Naštěstí škole se daří, máme plný počet žáků, takzvanou výjimku nepotřebujeme," podotkl starosta. Škola v Sobíňově má mezi tamními žáky velmi dobrou pověst, byť se jedná o školu venkovskou, využívá tato škola bez problémů i nejmodernější komunikační techniku. Celý pátý ročník používá od loňska při vyučování tablety, do budoucna se sobíňovští školáci v některých hodinách obejdou zcela bez učebnic.

Sobíňov je rovněž obcí, kde se tamní zastupitelé rozhodli, že za svoji práci nebudou pobírat žádné finanční odměny. „Zastupitelé by neměli pobírat odměny za práci pro obec po celé funkční období," sdělil na zasedání zastupitel Aleš Málek. „Zastupitelé se pro tento krok rozhodli sami a odhlasovali ho. Tím, že jim obec nebude vyplácet odměny, ušetří v rozpočtu zhruba 300 tisíc korun, a to není malá částka. V reálu je to pěkný kus opravené obecní silnice," konstatoval starosta Starý.

Odpadové hospodářství podle starosty v obci funguje bez problémů. Na odpady doplácí obec z rozpočtu 150 tisíc korun ročně. „Je důležité, že se obyvatelé Sobíňova naučili odpady třídit. U obecního úřadu je kontejner na sběr elektroopadu. Za obecním úřadem je improvizovaný sběrný dvůr. Sběr bioodpadu provádí obec již delší dobu, vyvážíme ho do kompostárny v Krucemburku," upřesnil starosta s tím, že se Sobíňov chystá do budoucna sbírat také použité oleje. „Během měsíce března zavedeme v naší obci systém na sběr potravinářského oleje a tuku. Potravinářský olej a tuk se do separačních nádob vkládá v zavřených použitých PET lahvích, nebo v jiném obalovém materiálu z PVC. Označené nádoby budou umístěny u obecního úřadu a u prodejny potravin," upřesnil starosta.

V letošním roce plánuje obec pouze menší investiční akce. „Pokusíme se vybudovat cvičnou louku pro hasiče, kterým stále chybí tolik potřebné zázemí. Sportovcům pomůžeme s rekonstrukcí kabin, které již dávno neodpovídají jejich potřebám. Pokusíme se zrekonstruovat víceúčelové hřiště, připravit projekt na celkovou rekonstrukci parku u hřbitova včetně odpadového hospodářství, parkování a hřbitova samotného. Čeká nás rekonstrukce školní kuchyně a jídelny. Budeme pokračovat v dalších rekonstrukcích silnic a cest. Realizace všech těchto akcí bude ale závislá na finančních možnostech obce," konstatoval starosta Starý.

Autor: Štěpánka Saadouni

16.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení