VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevitelka slavného Camembertu měla prý rodové kořeny v Čechách

Přibyslav – Až do konce září mohou návštěvníci Přibyslavi zavítat do kulturního domu na ojedinělou výstavu sýrových etiket ze sbírky Ladislava Liklera, která je celá věnována sýru Camembert.

15.9.2014
SDÍLEJ:

Camembert. Ilustrační foto:Foto: internet

Pro většinu lidí je jméno Camembert nerozlučně spjato se slavným a skvělým francouzským sýrem nazvaným po stejnojmenné vesnici v Normandii, poblíž které se podle skutečných historických pramenů tato gurmánská delikatesa vyráběla již v 18.století. Ale ještě dříve, než tento sýr získal v roce 1983 ochrannou známku svého chráněného původu A. O. C. (= Appelation d´Origine Controlée), stal se doslova „nejkopírovanějším" a nejvíce napodobovaným sýrem světa.

Také pojem Hermelín je spíše než jako bílý kožešinový plášť ze zimních kožek hranostajů, kterým se v dávné minulosti pyšnili vladaři, dnes známý především jako značka českého plísňového sýra, tedy právě jednoho z mnoha potomků svého francouzského vzoru.

Tajemství sýra prozradil mnich

Traduje se, že v jedné normandské vesnici zapomněla jistá selka ve sklepě vyrobený syreček a když ho tam po čase našla, byl na povrchu obrostlý plísní. Nejprve sýr chtěla vyhodit, ale přesto ho ochutnala a zjistila, že se nechá nejenom jíst, ale má přitom báječnou chuť. Proto výrobu syrečků opakovala, a tak se „narodil" nový sýr. Tato i podobné historky se tradují v okolí Camembertu již z období 16. století, nejstarší písemné zmínky pocházejí dokonce z roku 1554. Selkou, která sýr však skutečně proslavila, byla paní Marie la Fontaine Harelová z vesničky Roiville, jejíž předci měli dokonce kořeny v Čechách. tato odvážná žena prý u sebe po Velké francouzské revoluci ukryla mnicha z kláštera v Brie, který ji tajemství výroby Camembert prozradil.

Své plísňové sýry začala prodávat na trzích poblíž Camembertu od roku 1791. A i když patrně nebyla paní Harelová jediná, kdo podobné sýry doma vyráběl, byla to právě ona, jež tolik přispěla k rozšíření sýra. V krocích matky pokračovala později také dcera stejného jména a ta poprvé pojmenovala sýr podle nedaleké obce Camembert.

Pomník pro sýr

„Objevitelce" Camembertu se po letech dostalo opravdového uznání. Jistý americký lékař nechal v roce 1928 ve Vimoutiers nedaleko obce Camembert paní Harelové vybudovat pomník. Socha byla však ve 2.světové válce při bojích o Normandii zničena, a proto v roce 1944 vyrostl na stejném místě památník nový. Váženou „Madam Harel" připomíná i další pomník, stojící před jejím rodištěm v Roiville.
A do třetice, třetí socha paní Harelové se tyčí před největší americkou sýrárnou na výrobu Camembertu. Další významnou osobou v historii sýra byl bezesporu také jistý inženýr Ridel, který v roce 1890 „vynalezl" loubkovou krabičku, umožňující transportovat sýry bez deformací na větší vzdálenosti.

Českým sýrařům, kteří před více jak padesáti lety sýr u nás do výroby zavedli, dosud nikdo podobný pomník ještě nepostavil. Důležité však je, že sýr velmi kladně přijali spotřebitelé a že si tento „král sýrů" vydobyl za řadu let pevné místo na českém sýrovém trhu.

Autor: Štěpánka Saadouni

15.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení