VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Areál hřbitova v Pohledu prošel obnovou

Pohled – Náročnou obnovou prošel areál hřbitova v Pohledu na Havlíčkobrodsku. Trvala několik let. Obec Pohled zahájila ve spolupráci s římskokatolickou farností Pohled už v roce 2013 celkovou obnovu areálu. Práce probíhaly v několika etapách.

15.9.2017
SDÍLEJ:

Obec Pohled obnovený areál hřbitova přihlásila dokonce letos do soutěže o Zlatou jeřabinu. Foto:Deník/Štěpánka SaadouniFoto: Deník / Saadouni Štěpánka

Jak napsal Havlíčkobrodský deník, v roce 2013 byla jako první provedena obnova venkovní fasády kaple Panny Marie a márnice. V období 2014- 2016 zajistila římskokatolická farnost Pohled odvodnění základů kaple Panny Marie a pokračovala obnova hřbitova postupnou opravou ohradních zdí. V poslední etapě v roce 2016 byly vybudovány chodníky a přibylo veřejné osvětlení. V dalších letech chce pohledská farnost opravit vnitřek kaple. Celkové náklady na obnovu areálu celého hřbitova přesáhly dva miliony korun. Na obnově se finančně podílela obec Pohled, římskokatolická farnost, Ministerstvo kultury a Kraj Vysočina.

Hřbitov s kaplí Panny Marie se nachází před vjezdem do obce Pohled. Kapli nechal v roce 1840 vystavět hrabě Evžen Silva-Tarouca Unwerth. V té době také hřbitov dostal kamennou zeď s vestavěnou márnicí. Kolem roku 1925 hraběnka Klotilda Festetičová nechala hřbitov rozšířit a kolem nové části vystavěla zeď cihlovou. V roce 1971 byla při tehdejší „akci Z“ organizované MNV, provedena generální oprava kaple, která je v současné době ve vlastnictví Římskokatolické farnosti Pohled. Obec Pohled obnovený areál hřbitova přihlásila dokonce letos do soutěže o Zlatou jeřabinu. Nezískala první cenu, ale umístila se v pěkné první dvacítce.

Autor: Štěpánka Saadouni

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Další kámen zmizelých tentokrát významné osobnosti prvorepublikové sociální demokracie Josefu Šantovi položili členové olomoucké sociální demokracie.

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Golčův Jeníkov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 20. září pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení