VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od Zerussna k Jeřišnu je cesta dlouhá 610 let

Jeřišno – Rovných 610 let uplývá od první písemné zmínky o obci dnešního názvu Jeřišno.

20.7.2016
SDÍLEJ:

Pod jednou střechou v domku na návsi se nachází pošta a obecní úřad. Foto: Ivo Havlík

V roce 1406, kdy byla připomínaná v souvislosti s vilémovským klášterem a Přibíkem ze Sázavy, se psala Zerussna. Než se název ustálil, proměnil se zejména ve staročeštině ještě několikrát – Zerzyssno (1578), Ržeržissno (1623), Gerissno (1654), Geržicžno, Giržičcno (1787), Jerischno, Geřižno, Giřižno (1843), Řeřišno (1854).

„Základem jména naší obce je známá rostlina řeřicha. Proto máme grafické vyjádření zlaté větévky řeřichy o třech listech a pěti hroznech květů i ve znaku obce. Staročeské žeřucha se změnilo přehláskou v žeřicha. V novém tvaru se již řeřicha v dialektu dále změnila na jeřicha. Nakonec Jeřišno vzniklo příponou a později přešlo do středního rodu. Psali jsme se pod tvary Žeřušna, Žeřišno až se konečně ustálil dnešní název," osvětluje dlouhý vývoj názvu obce a někdy její obtížný pravopis starostka Jeřišna Dagmar Vaňková.

Kdo by váhal, jaká je spisovná podoba příslušného přídavného jména, může nahlédnout do jazykové příručky Naše místní jména a jak je užívat. Autorka Alena Polívková v ní za správný tvar přídavného jména považuje „jeřišenský" a dokládá to, co nás může napsadnout i nad vývojem názvu citované obce, že totiž – „česká a moravská místní jména jsou důležitá pro poznání našich národních dějin, neboť jejich prostřednictvím můžeme zjistit např. údaje o osídlení našeho území, mohou nám prozradit také mnohé ze života našich předků".

PĚT ČÁSTÍ OBCE

Aby názvosloví okolo Jeřišna nebylo málo, obec má ještě pět místních částí, původních vesniček – Heřmaň, Podhořice, Vestecká Lhotka a Chuchel, který má další dvě části Strakov a Chalupy, a ke všemu ještě pod Jeřišno patří chatová osada Rackovice na břehu Sečské přehrady. Všechny leží v Chráněné krajinné oblasti Železné hory a v povodí řeky Doubravy v základní nadmořské výšce 375 metrů.

Shodou okolností je tomu letos 55 let, co se Jeřišno stalo součástí okresu Havlíčkův Brod. Do roku 1961 patřilo do tehdejšího okresu Chotěboř. V obci žije zaokrouhleně tři sta lidí. Současným nejznámějším občanem je akademický malíř Josef Mathias Minařík. Rodák z Ronova nad Doubravou má v osadě Heřmaň ateliér.

Do povědomí společenského života České republiky se hodně zapisuje jeřišenský sbor dobrovolných hasičů.

S dobře udržovanou dřevěnou čtyřkolovou stříkačkou na ruční pohon tlaku vody patří k pravidelným účastníkům celostátního barvitého setkání historické požární techniky v Litoměřicích.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

20.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení