VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborné školy se chtějí vrátit 
k tradičním učebním oborům

Pelhřimov – Na tradiční obory, které bývaly pýchou českého průmyslu, ale v nedávných letech stály stranou zájmu, lákají pelhřimovské odborné školy.

13.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Michaela Hasíková

Jedna ze škol chce co nejdříve po letech naplnit 
a poté pravidelně naplňovat obor Oděvní technik – návrhář. Jiná střední škola se pro změnu chystá nabízet vyučení v tradičním oboru, který hodlá odtajnit později.

Zatím se záměr realizovat moc nedaří. To platí především pro obor, který nabízí Střední průmyslová škola 
a Střední odborné učiliště (SPŠ a SOU) Pelhřimov. 
O obor Oděvní technik – návrhář je velmi malý zájem. „Jedná se o čtyřletý obor s maturitou a ve školním roce, který začne po prázdninách, se v něm bude připravovat na svoji budoucí profesi pouze pět děvčat ve čtvrtém ročníku a šest ve třetím ročníku. Dvakrát za sebou se obor vůbec nepodařilo naplnit," popsala Dagmar Marešová, učitelka odborného výcviku na zmíněné škole.

Střední odborné školství 
v textilních oborech prošlo v nedávné minulosti podobným vývojem jako celé odvětví. Český textilní průmysl neobstál v souboji 
s levnou asijskou konkurencí, přesun výroby do Číny a dalších asijských států vypadal dokonce jako definitivní a nevratný krok.
Jenže časy se změnily 
a výroba se částečně začíná vracet zpět do Evropy. 
A navíc, firmy, které se sázkou na kvalitu v těžkých dobách uspěly, začínají pociťovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to přinejmenším kvůli generační obměně zaměstnanců. „Odborníci v oboru stárnou a nová generace chybí," přitakala Marešová.

Obnova textilních oborů na středních odborných školách nejrůznějšího typu ale není zatím úspěšná. SPŠ a SOU Pelhřimov má ve všech typech studia, oborech a ročnících na šest stovek studentů a učňů.

Pouze zmíněných jedenáct dívek se tam připravuje v textilním oboru. „Děvčata, která se k nám hlásí, chtějí být pořád hlavně kadeřnicemi. Přitom z hlediska budoucího uplatnění na trhu práce je dnes studijní obor Oděvní technik – návrhář rozhodně perspektivnější," zhodnotila preference zájemkyň při volbě studijních oborů učitelka odborného výcviku.

Navíc jde o obor, v němž se spojuje tradiční řemeslo 
s využíváním moderní techniky. A maturitní zkouška prestiž absolventa, přesněji řečeno absolventky, 
určitě zvyšuje.

O uplatnění na trhu práce ani nemluvě. „Absolventky oboru oděvní technik – návrhář jsou žádané ve firmách v Pelhřimově i v okolí. Oděvní a kožedělné firmy jim nabízejí nejen práci hned po dokončení školy, ale rovněž odbornou praxi během studia," přiblížila zájem firem v regionu Marešová.

Rovněž Hotelová škola Pelhřimov reaguje přípravou nového oboru na vývoj na trhu práce. Od školního roku 2017/2018 plánuje otevřít obor, který ze středních škol obdobného zaměření prakticky zmizel.

V tuto chvíli vedení školy ale nechce být zatím konkrétní. O okolnostech zavedení nového oboru právě jedná, jasno by mohlo být 
v horizontu týdnů.

Autor: Jiří Jíra

13.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení