VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborníci: Majitelé domů podceňují péči o hromosvody

Havlíčkobrodsko – Dobrý a kvalitní hromosvod je potřeba. Na tomto se shodli všichni oslovení technici na Havlíčkobrodsku.

20.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Internet

Z jejich slov vyplývá, že se technický stav hromosvodů na Havlíčkobrodsku za poslední tři roky rapidně zlepšil.

Přesto lze ve městech a obcích nalézt domy či paneláky, které jsou z hlediska kvality hromosvodů výrazně zanedbané. „Rozdělil bych to na dvě skupiny. První skupina jsou soukromníci, tedy různé firmy a organizace. Ty si kontrolu hromosvodů pečlivě hlídají včetně termínů a kvality odvedené práce. U druhé skupiny je to už mnohem horší, protože jde o domácnosti," uvedl revizní technik hromosvodů, Ivan Krajmer z Havlíčkova Brodu.

„Většina lidí, se kterými jsem se setkal během své dlouholeté praxe, si myslí, že kontrola hromosvodů je zbytečná věc a ztráta času. Rovněž jsem se setkal s tím, že lidé nejsou dostatečně informováni o lhůtách kontroly, možných závadách, a především o rizicích, která z toho vyplývají," dodal Krajmer.

Jednou za pět let

Nejdelší možná časová lhůta, kdy by si měl každý majitel domu či paneláku nechat zkontrolovat hromosvod, je pět let. Revizní technici však doporučují, že by to mělo být mnohem častěji.

„Havlíčkobrodsko patří v zemi do střední bouřkové oblasti. Lidé by tedy na kontrolu hromosvodů neměli zapomínat především v období letních bouřek. Osobně doporučuji nechat si zkontrolovat hromosvod po každé bouřce, kdy blesk uhodil v blízkosti mého domu, či dokonce přímo do hromosvodu," vysvětlil Krajmer.

Podobná situace a zkušenost s kontrolou hromosvodů panuje také u panelových a cihlových domů. Na Havlíčkobrodsku se nachází mnoho panelových domů, které spadají pod správu okresního bytového družstva.

„Všechny domy, které spravuje Okresní bytové družstvo v Brodě, jsou z hlediska kontroly a revizí hromosvodů v pořádku. Pravidelně si hlídáme termíny všech kontrol, a pokud se vyskytne nějaká závada, je vždy neprodleně odstraněna," řekl bytový elektrotechnik Miloslav Čivrný z Okresního bytového družstva v Havlíčkově Brodě.

Podle Čivrného je opačná situace je u společenství vlastníků jednotek, což je zvláštní právnická osoba, která má na starosti zejména správu a opravy takzvaných společných částí domu. To může být například již zmíněný hromosvod, ale i třeba střecha, výtahy, schodiště či kotelna. Má tedy na starosti vše mimo bytů či nebytových prostorů.

„Společenství vlastníků jednotek nespadá pod správu bytového družstva. Musí si tedy všechny opravy včetně revizí hlídat samo. Zde je kámen úrazu. Ředitel bytového družstva samozřejmě vždy nabízí lidem, kteří odkoupí byty do osobního vlastnictví, naše služby. Sami si pak vyberou, zda je chtějí. Může to být například pojištění bytu, různé druhy oprav a v neposlední řadě i revize hromosvodů. Bohužel se setkávám s tím, že lidé chtějí ušetřit a říkají, že si to zařídí sami. Z toho vyplývá, že sice možná ušetří, ale pravděpodobně zapomenou na včasnou revizi a kontrolu," konstatoval Čivrný.

Bez revize není odškodnění

Připomeňme jen, že bez záznamu o revizní kontrole hromosvodů není možné si nárokovat finanční odškodnění v případě nehody, způsobené úderem blesku. Velký problém jsou velmi staré domy. Odborníci přes montáž hromosvodů apelují na všechny majitele, aby si nechali svůj hromosvod zkontrolovat. Každý hromosvod obsahuje různé části, které potřebují pravidelnou kontrolu. Například zemnící tyč u hromosvodů na starších domech má tendenci hnít a je pak nefunkční. V případě, že do takového domu udeří blesk, může dojít k nehodě, která způsobí zbytečné škody.

„Samotná cena za revizi hromosvodu se velmi liší. Vždy záleží na rozsahu kontroly a kolik elektrovybavení má majitel na střeše. Revizní kontrola na obyčejném rodinném domku, kde nejsou žádné satelity či radiotechnika, může vyjít na pár stovek korun. Opačná cena bude u paneláku, kde jsou satelity a vysílače, které musejí rovněž projít kontrolou. Revize takového domu se může vyšplhat až do řádek tisíců korun," uzavírá revizní technik Krajmer.

Filip Brož

Autor: Redakce

20.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení