VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Omlazení zeleně pokračuje

Ledeč nad Sázavou – Velké omlazení zeleně v Ledči nad Sázavou pokračuje.

27.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

V současné době skončily práce v parku Josefa Toufara. Na řadě je zeleň na náměstí Svobody, u pomníku Šeptouchov a na zimním stadionu.

Podle Břetislava Dvořáka z odboru výstavby a životního prostředí města Ledeč je dokončení těchto lokalit závislé na dodání sazenic, které bývají ze školek expedovány v polovině října. Nicméně k výsadbě by mělo dojít během následujících 14 dnů, a to nejen na náměstí Svobody, u pomníku a u stadionu, ale rovněž kolem základní školy Nádražní.

„V souladu s projektovou dokumentací bylo dokončeno ošetření všech navrhovaných stromů. Byly provedeny zdravotní, bezpečnostní a stabilizační řezy, byly instalovány bezpečnostní vazby. Hlavové řezy stromů a tvarovací řezy jsou plánovány na únor příštího roku," informoval odbor životního prostředí.

Přibudou nové parkovací plochy

Průběžně probíhá výsadba na předzahrádkách bytových domů na sídlištích a obnova některých travnatých ploch. Také se začalo s přípravou nových parkovacích ploch a popelnicových stání. Práce provádí odborná firma z Chomutova. „Předmětem prací je kompletní revitalizace zeleně v Ledči. Bude probíhat na 15 lokalitách. Dojde postupně ke kácení nemocných, deformovaných a jiných  nevhodných stromů a keřů. Dále ke konzervačním ošetřením stromů stávajících, novým výsadbám keřů a stromů a v neposlední řadě také k obnově a založení nových travnatých ploch," informoval starosta Petr Vaněk. Jak následně  upřesnil, městu se podařilo získat dotaci na regeneraci městské zeleně z operačního fondu životního prostředí. Z celkových předpokládaných nákladů ve výši 12,9 milionu měla činit spoluúčast města pětadvacet procent. Jak ale zdůraznil starosta Vaněk, podařilo se městu ve veřejné soutěži výrazně snížit cenu zakázky, a to zhruba o třicet procent.

V souvislosti s revitalizací zeleně se na město obracejí ledečští občané s různými dotazy a připomínkami. Ne vždy ale město může připomínkám vyhovět. Vůbec nejčastější dotazy se týkají například kácení a ořezu dřevin v blízkosti bytových domů.

Občané argumentují tím, že jim strom stíní a  padá z něj listí.

„Musíme konstatovat, že program regenerace zeleně řeší dané území jako celek a jak je uvedeno v názvu projektu. Jedná se o regeneraci zeleně, nikoli její úplné odstranění," konstatoval odbor životního prostředí.

Samozřejmě mnoho stromů bylo podle úředníků v minulosti, a to se týká hlavně sídlišť, vysazeno zcela bez rozmyslu. Právě tyto neuváženě vysazené dřeviny dnes působí největší obtíže. Nicméně  nelze všechny tyto stromy pokácet najednou.

Další připomínky se týkaly ošetření dřevin, kde někteří obyvatelé nebyli spokojeni s konečným výsledkem, jak z důvodů estetických, tak  z nedostatečného ořezu ošetřovaných stromů. Všechny práce byly ale podle úředníků z odboru životního prostředí provedeny  v souladu s projektovou dokumentací certifikovanými arboristy, kteří jsou kvalifikovanými odborníky a za svou práci plně odpovídají.

„V neposlední řadě se setkáváme také s námitkami ohledně úpravy zeleně v těsné blízkosti bytových domů. Nejčastěji se jedná o použití mulčovací kůry," uvedli další příklad úředníci z odboru životního prostředí.

Mulčování keřových skupin ihned po výsadbě a jeho pravidelná kontrola a doplňování je však jedna z nejdůležitějších součástí povýsadbové péče.

Mulčování zabraňuje prorůstání plevele a v neposlední řadě také udržuje v záhoně vlhkost, která je pro rostliny velmi důležitá.

Autor: Štěpánka Saadouni

27.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení