VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravy Humpolecké komplikují život obyvatelům v Dolíku

Havlíčkův Brod – Přímo pod okny jim projíždějí denně stovky aut vysokou rychlostí. Ohrožují jejich bezpečnost a devastují jejich pozemky. Petici za bezpečnou cestu proto sepsali a podepsali obyvatelé místní části Dolík u Havlíčkova Brodu.

12.4.2017 3
SDÍLEJ:

Dvě osobní auta jedoucí proti sobě nemají na cestě Dolíkem šanci se bez problémů vyhnout.Foto: Miroslav Eisenvort

Petici podepsalo asi tři desítky obyvatel z Dolíku ale i sousedního Petrkova. Autoři petice a obyvatelé lokality Dolík, kteří petici podepsali, požadují do Dolíku oboustranný zákaz vjezdu motorových vozidel vyjma místní dopravní obsluhy, oboustranné omezení rychlosti a instalování zpomalovacího pásu pod železničním přejezdem v obytné oblasti před místem křížení cesty s cyklotrasou.

„Poté, co město položilo asfalt na původní polní cestu směrem od dřívější Selské jizby do Dolíku, s jasným záměrem vytvořit tak objížďku Havlíčkova Brodu ve směru Jihlavská – Humpolecká výpadovka, stala se situace neúnosnou. Letos již třetím rokem, kdy se provádí stavební práce na Humpolecké ulici a jejím okolí, projíždí Dolíkem ve špičce pět až sedm set aut denně," říká za čtyřčlenný petiční výbor Jana Eisenvortová z Dolíku. Jak vysvětluje, polní cesta je dva a půl metrů široká, není stavěná pro oboustranný provoz. Proto dochází k devastaci okolních pozemků.

Projíždějící vozidla se nemohou vzájemně jak vyhnout než vjet na cizí pozemky. „Komunikace kříží v nepřehledné zatáčce trasu pro cyklisty a vede přímo u vchodů do domů místních obyvatel, projíždějící auta ohrožují jejich bezpečnost. Kontrola ze strany městské či státní policie je minimální," zdůrazňuje Eisenvortová. Jak podotýká, klidný Dolík je a vždycky byl využíván obyvateli Havlíčkova Brodu k vyjížďkám na kolech, procházkám i sportování. Školy navštěvovaly často zdejší zvířecí farmu. Ale teď je s klidem konec.

Nebezpečné místo

„Několikrát jsme upozorňovali na nebezpečí. Jen za minulý rok tady několikrát zasahovala záchranka i policie. Auto spadlo do rybníka, když se vyhýbalo protijedoucímu vozidlu," popisují situaci další členové petičního výboru Karel Kocman, Ivana Těsnohlídková a Josef Prchal.

„Loni, v červenci 2016 jsme podali žádost na město o zpomalovací pás v místě, kde se kříží komunikace s cyklotrasou pod železniční tratí. Letos v únoru nám bylo po urgencích sděleno, že žádost byla zamítnuta. A to bez sdělení důvodu, ačkoliv jsme se ho domáhali," stěžuje si Eisenvortová. Jak dodává, situaci nepomáhá ani instalace různých dopravních značek, která je podle obyvatel Dolíku zmatečná. Ve směru od silnice na Humpolec k Dolíku je značka zákazu vjezdu nákladních aut, o osobních autech ani slovo. Dále po asi 150 metrech, už po vjezdu na cestu Dolíkem, byla na konci března instalována značka, průjezd zakázán.

„Takže po vjezdu se řidiči již samozřejmě neotočí, nemají kde. To samé na druhé straně. Ve směru u silnice na Jihlavu není nebezpečný výjezd na hlavní silnici nijak značený. Kolem obytných stavení není omezená rychlost. Je tu značka zákaz vjezdu nákladních vozidel, po zhruba 150 metrech opět značka zákaz vjezdu nákladních vozidel delších než 10 metrů. Logiku značek bychom asi hledali marně, dodržování nekontroluje nikdo. Po oslovení šéfa městské policie, zda by byla možná kontrola řidičů, nebyla odezva nejdříve žádná, po čase a urgenci jednoho zastupitele nám ředitel sdělil, že řešení dopravy je okrajová náplň práce městské policie," popisuje aktuální stav Eisenvortová.

Jak dodává, musí obyvatelé Dolíku doufat, že na radnici bude vůle situaci řešit. Na Humpolecké se opět pracuje. „Petici za bezpečnou cestu Dolíkem jsem ve čtvrtek 30. března spolu s dalšími zástupci obyvatel předala starostovi Janu Teclovi," upřesňuje Eisenvortová.
Podle ředitele brodské městské policie Jana Pavlíka je problém s dopravou v lokalitě Dolík záležitosí rok starou. „Je pravda, že řešení dopravní situace není v kompetenci městské policie, ale Policie ČR. Městská policie jen přispívá k zajištění dopravy," konstatuje ředitel Pavlík.

„Se zástupci petičního výboru se sešlo vedení města ve čtvrtek 30. března. Na této schůzce byla předložena petice, jejíž obsah byl projednáván. S peticí bude nakládáno standardním způsobem, to znamená, že budou vyžádána stanoviska dotčených odborů a institucí. Poté bude předložena radě města k projednání. Zástupce petičního výboru bude o výsledku písemně informován," vyjádřila se k této záležitosti za město Havlíčkův Brod mluvčí Alena Doležalová.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podél Dalešické přehrady vede nová zelená turistická značka. Turisty zavede přímo k vodě, na místa s poutavými výhledy.
23

Podél přehrady vede nová turistická trasa. Prošli jsme ji za vás

Ilustrační foto.

Rampušáci se přetahovali s Řevnickými, letos rekord slaví deset let

Jsem překvapen, že sem lidé chodí, a dokonce i nakupují, říká majitel Cirkussu

Jihlava – Skoro sto padesát let se v domě na křižovatce dvou jihlavských ulic Žižkovy a Hradební pekl chleba. Od sedmdesátých let pak prostor sloužil jako zverimex. Dnes je v něm Cirkuss.

Vysočinská ODS zná první pětici do voleb

Vysočina - Nominační konference ODS v Jihlavě, která se uskutečnila v sobotu 29. dubna, odhalila první pětici kandidátů do voleb do Poslanecké sněmovny. Ty se mají uskutečnit letos na podzim.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Napadení mezi rybáři v Ledči, jeden druhého hodil do řeky

Ledeč nad Sázavou - Jako „tiší blázni" se rozhodně nechovali dva rybáři, kteří na sebe narazili v pondělí 24. dubna na břehu řeky Sázavy v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies