VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostrůvek v Nové Vsi u Chotěboře neplní svůj účel

Nová Ves u Chotěboře – „Zpomalovací ostrůvek na silnici před naším domem neplní svůj účel. Mám strach, že nám nějaké auto či kamion, protože se mu musí vyhýbat, vletí do domu. Navíc se díky němu nedostaneme na část našeho pozemku," říká Jana Málková, která s rodinou bydlí hned na začátku Nové Vsi u Chotěboře.

4.7.2016
SDÍLEJ:

Problematický silniční ostrůvek v Nové Vsi u Chotěboře a dům rodiny Málkových.Foto: Deník/Filip Brož

Několik měsíců se již snaží o to, aby ostrůvek byl odstraněn, jinak stavebně řešen, nebo zabezpečen.

„Je pravda, že jsme trochu zaspali a nepřečetli jsme si veřejnou vyhlášku. Na druhou stranu jsme nemohli tušit, že rekonstrukce silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem se nás tak razantně dotkne. Situaci jsme tak začali řešit, až když byl silniční ostrůvek u našeho domu postaven," připustila Málková.

ČERNÁ STAVBA

Od března letošního roku si dopisuje s Krajem Vysočina, který byl hlavním investorem zmíněné opravy silnice a financoval ji i z evropských peněz, avšak zatím bez výsledku. „V březnu došlo také na našem pozemku k nelegálnímu položení kabelového vedení. Naštěstí měsíc na to, došlo k jeho odstranění, jakmile jsme se ozvali," pokračovala Málková.

U ostrůvku, jehož výstavbu si vyžádala obec, došlo již k pěti lehčím dopravním nehodám. Leží totiž v klesání lehce pod horizontem v pravém pruhu ve směru na Golčův Jeníkov a do poslední chvíle ho řidiči nevidí. V místě také není žádné dopravní značení.

Při stavbě ostrůvku v loňském roce nebyla nejen rozšířena silnice, ale dokonce došlo i k zasypání původního mostku na pozemku rodiny Málkových, a tím jim byl zamezen vjezd na zahradu.

„Můj otec je v invalidním důchodu, a když chce vjet autem na zahradu, musí se složitě otáčet a porušuje dopravní předpisy, jelikož v místě vjezdu je vyznačené šrafování," konstatovala Málková. Ta podotkla, že přímo u ostrůvku proběhlo i místní šetření.

„Od kraje jsme dosud nedostali žádné vyjádření. Nejlepší by bylo, kdyby bylo možné ostrůvek vyjmout z dotace a následně ho zrušit, či kompletně předělat. V tomto stavu ohrožuje nejen nás, ale i řidiče," zdůraznila Málková s tím, že by možná pomohlo i úsekové kamerové měření.

Z KRAJE ZATÍM NIKDO NEODPOVĚDĚL

O problematickém ostrůvku jednalo i zastupitelstvo obce. Podle starosty Miloše Uchytila není umístění ostrůvku optimální. „Navíc došlo i k uvolnění krajnice a na silnici se vytvořila vlna. Viditelnost ostrůvku směrem od Chotěboře není dostatečná a vlastní provedení není bezpečné," řekl starosta. Ten potvrdil, že díky ostrůvku je omezen přístup na soukromí pozemek manželů Málkových, i když byl původně přístupný.

„Na kraj jsme již zaslali dopis, ale dosud nám nikdo neodpověděl," konstatoval Uchytil a podotkl, že v blízké době by se u ostrůvku měla objevit příslušná dopravní značka, jejíž umístění již bylo kompetentními úřady schváleno," poznamenal starosta.

„Stavba jako taková byla provedena podle schváleného projektu za prostředky Evropské unie," zareagovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Mluvčí hejtmanství podotkla, že ostrůvek byl do vhodného místa umístěn a v souladu se schválenou dokumentací realizován na výslovné přání samosprávy obce.

„Případná změna postoje obce po dokončení, zkolaudování a uvedení díla do užívání nás trochu překvapuje, a to proto, že šlo o velice důležitý stavební počin v této lokalitě, který byl s obcí konzultován. Pokud nejsou v obci dodržovány dopravní předpisy, je věcí policie, aby zde provedla kontrolu, například na základě oznámení obce. V době projektování a přípravy prací byla majitelka pozemku vyzvána, aby doložila legalitu mostku před svým pozemkem, tak aby mohl být stavebně řešen, nestalo se tak. V této věci už proběhlo místní šetření, vše bylo majitelce pozemků vysvětleno a postupy sděleny," uvedla mluvčí Svatošová.

S konstatováním, že kraji nebyla předložena dokumentace o legalitě mostku, ale Jana Málková nesouhlasí. „Není to pravda, všechny potřebné dokumenty jsem předložila a odeslala na Kraj Vysočina," zdůraznila Málková.

Autor: Filip Brož

4.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení