VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památná lípa střeží Klokočov skoro tisíc let

Klokočov – „Tisíc skoro let přeletělo přes moji hlavu a jsouc nejstarší v království, mohu vypravovat o slávě Žižkově a Jiříkově i o ponížení lidu svého po bitvě bělohorské. Stáří moje nechť zírá vstříc jen šťastným dnům příštím", stojí na desce umístěné před lípou.

17.8.2014
SDÍLEJ:

Lípa v Klokočově.Foto: Deník/archiv

Do listopadu 2007 byla deska mosazná. Poté, co ji někdo ukradl, je nahrazena deskou plastovou.

Klokočovská lípa roste na svém místě již od dob knížete Václava I. Pravděpodobně sloužila jako významný orientační bod na trase středověké obchodní stezky zvané Libická.

Vypráví se, že se pod ní zastavil Karel IV. se svou družinou při cestě z královského hradu Lichnice, který roku 1334 vyplatil ze zástavy. Lípa je tak někdy nazývána Královská nebo Karlova.

Devět a půl metru v obvodu

Kmen stromu měří téměř devět metrů v obvodu, je dnes dutý a zjizvený. Aby se vahou svých hlavních větví nerozlomil, svírají ho od roku 1923 železné obruče. V roce 1935 byl strom ošetřen. Od té doby však došlo k jeho dalšímu poškození. Lípa si sice vytvořila v dutině takzvané vzdušné kořeny, její rány se zahojily vytvořením kalusu, ale jedna z hlavních větví se vylomila a otevřela narušený kmen.

V roce 1995 tak musela být znovu opravena. Byla ošetřena dutina kmene, došlo k uvolnění ocelového pásu a zakrytí stříšek nad dutinami jedné z hlavní větví šindelem a laminátem. Kolem stromu byl také vybudován plot, který ochraňuje kořenové náběhy proti odírání.

Roku 2008 navrhly Iva Čechová a Eva Jirsová Klokočovskou lípu do ankety Strom roku, ve které se probojovala do finále a získala díky rovným 2 700 hlasům šesté místo. Podle dobového průvodce po Chotěboři z roku 1935 se do lípy vešlo 13 dospělých osob nebo 20 dětí.

Lípě v Klokočově byl věnován prostor i v televizním pořadu Paměť stromů, především v dílu nazvaném Stromy královské.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál Na Losích v Havlíčkově Brodu.

V Havlíčkově Brodě mají fotbalisté novou umělou trávu

Dům v Brixenu, kde Karel Havlíček Borovský žil po většinu doby svého vyhnanství.

Vysočinu a Jižní Tyrolsko možná spojí partnerství

Ve Světlé vystavují amatérští výtvarníci

Světlá nad Sázavou - Každoročně v jarních měsících obohacuje bohatou kulturní nabídku města Světlá nad Sázavou tradiční akce v sále Společenského domu - výstava výtvarníků neprofesionálů.

Trenér Petr Vlk: O postupu rozhodl hned první zápas baráže

Jihlava – Je dalším z havlíčkobrodských rodáků, kteří se podíleli na úspěších jihlavského hokeje. Třiapadesátiletý trenér Petr Vlk, bývalý útočník a československý reprezentant, získal s Duklou jako aktivní hráč dva mistrovské tituly. Po přesunu na post kouče už podruhé dovedl tým přes baráž do nejvyšší soutěže. „Samozřejmě, když se něco takového povede, nemůže se sezona hodnotit jinak než úspěšně," říká po konci sezony spokojený jihlavský stratég.

Na lékařskou pohotovost padne víc peněz

Jihlava – Každá z pěti nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina dostane jako příspěvek na fungování lékařských pohotovostních služeb přibližně dvacet milionů korun.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies