VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parcely pro rodinné domky prodala jak Přibyslav, tak Brod

Havlíčkobrodsko – Dražbu šestnácti nových stavebních parcel pod Osivou uskutečnila Přibyslav. Prodalo se jich třináct za celkovou sumu zhruba 9,1 milionu korun.

18.4.2017
SDÍLEJ:

Přibyslav vydražila 13 parcel. Zbylé tři plánuje město prodat v druhém kole dražby. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Nové parcely nabídl i Havlíčkův Brod, který se navíc chystá pustit do stavby komunitního domu pro seniory.

Parcely se prodávaly ve veřejné dražbě takzvanou obálkovou metodou v Přibyslavi vůbec poprvé. „Sešlo se 15 zájemců, kteří nabídli dohromady 44 obálek se dvěma stovkami nabídek. Dva zájemci ale museli být nakonec ze soutěže vyloučeni, protože nesplnili podmínky. Podmínkou byla například osobní účast na dražbě, případně vyslání zákonného zmocněnce. Dražba trvala hodinu a půl, na zdárný průběh dohlížela komise, kterou byla rada města. Základní cena parcel byla 600 tisíc korun včetně DPH za jednu parcelu, bez ohledu na velikost. Každý zájemce mohl koupit jen jednu parcelu, aby nedocházelo ke spekulacím," popsal stručně průběh celé dražby starosta Přibyslavi Martin Kamarád (ODS). Přepočet na čtvereční metry se pořadatelům dražby zdál moc komplikovaný. „Navíc nejsme velké město, jako například Havlíčkův Brod, a musíme vzít v úvahu místní podmínky," podotkl starosta.

Lokalita pod Osivou leží na východ od centra s vyhlídkou na město. Zájemci o stavební parcely nabídli částky v rozpětí od 605 tisíc korun do 851 tisíc korun. V městské pokladně tak skončilo přes 9,1 milionu korun. „Prodalo se 13 parcel. Tři zbyly. Plánujeme proto uspořádat druhé kolo dražby, ale zřejmě až na konci letošního roku," doplnil starosta. Nyní je na programu, co se týče parcel pod Osivou, stavba inženýrských sítí, veřejné osvětlení a vrchní pokrývka komunikací. Náklady činí přes 17 milionů korun, a to včetně výkupu vhodných pozemků a projekčních prací. „Pozemky jsme vykoupili za necelé tři miliony," upřesnil starosta Kamarád. Město na zasíťování parcel žádnou dotaci nemá.

Postavit se musí do sedmi let

Zasíťované parcely by měly být zájemcům o stavbu k dispozici koncem léta. Přibyslav si rovněž stanovila podmínku, že na nové parcele by měl stát rodinný domek do sedmi let od koupě parcely. Kromě parcel pod Osivou budou zájemcům o výstavbu rodinných domků k dispozici čtyři parcely v Dolní Jablonné a čtyři parcely v Dobré, kde se město o cenu inženýrských sítí se zájemci podělí. Další parcely v dohledné době Přibyslav neplánuje. Podle starosty nejsou pozemky, navíc by nebylo šťastné neustále zastavovat zemědělskou půdu, když se v posledních letech začínají vylidňovat místní části, dokonce i v Přibyslavi přibývají prázdné nemovitosti vhodné k prodeji.

Nejenom Přibyslav, ale i Havlíčkův Brod prodal, a to poslední volné parcely v obytné zóně Rozkoš. Jedna z nich je určená i pro výstavbu komunitního domu. Ten by měl mít až dvě desítky malých nájemních bytů a jednu velkou společenskou místnost, kde by se obyvatelé domu mohli scházet. Pokud plány vyjdou, půjde o první komunitní bydlení nejen ve městě, ale i na Vysočině. Dům bude určen starším lidem, kteří jsou aktivní a nepotřebují tolik pomoci.

„Byty budou mít rozlohu do čtyřiceti pěti metrů čtverečních. Nájemné za jeden metr čtvereční by přitom bylo nejvýše padesát sedm korun," sdělil starosta Brodu Jan Tecl (ODS). Kromě společenské místnosti by tu senioři měli také k dispozici park se zahradou a dům by byl bezbariérový.

Autor: Štěpánka Saadouni

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hasiče zaměstnaly nehody a padlé stromy

Ilustrační foto.

Přívaly dešťové vody v Chotěboři zkrotí retenční nádrž

Na havíře v centru Jihlavy dohlíželi pyšní rodiče

Jihlava – V sobotu krátce po desáté hodině už byla horní část Masarykova náměstí téměř zaplněná. Nejen rodiče a babičky čekali na své ratolesti, až se vynoří z jihlavského podzemí přímo u morového sloupu. Ale i celá řada dalších přihlížejících si i přes vysoké teploty našla chvilku, aby se podívala na letošní havířský průvod Jihlavou.

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Rok od zmizení cestovatele Jiřího Váni. Nikdo netuší, co se mu mohlo stát

Havlíčkův Brod – V těchto dnech uplynul přesně rok od zmizení cestovatele Jiřího Váni z Havlíčkova Brodu. Po osmatřicetiletém zkušeném cestovateli bylo vyhlášeno pátrání loni 22. června poté, co se nevrátil do vlasti z cesty po bulharských horách. Vrátit se měl 18. června. Jenže se tak nestalo a od té doby o něm příbuzní ani kamarádi nemají žádnou novou zprávu.

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Dukovany – V pátek 23. června nebyly na Vysočině na rozdíl od předcházejících dnů tropické teploty zaznamenány na žádné stanici, denní maxima zůstala pod hranicí 30 stupňů Celsia. Meteorology naopak zaujaly nárazy větru, který provázel bouřky přecházející regionem ze čtvrtka na pátek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies