VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Partyzáni zničili nejen tanky a děla, ale také letadlo

Havlíčkobrodsko – V českých zemích začíná na podzim 1944 velký rozmach partyzánského hnutí. Jeho základnu představují paravýsadky brigád, které v krátké době získávají tisíce spolupracovníků.

18.4.2015 2
SDÍLEJ:

Jeden z oddílů partyzánské brigády Mistr Jan Hus. Repro: Foto: Archiv Jaroslava Hladíka

Významnou partyzánskou oblastí byla i Českomoravská vysočina. Zejména partyzánská brigáda Mistr Jan Hus vytvořila silnou síť spolupracovníků. V Čechách a na Moravě působila sedm měsíců.

Z dvanácti parašutistů se rozrostla na 444 partyzánů a měla pět samostatných bojových oddílů a kolem 120 spolupracovníků.

Zorganizovala 103 ilegálních národních výborů a tři okresní národní výbory. V boji pobila 78 německých vojáků a důstojníků. Příslušníci brigády také vykolejili 14 vlaků s válečným materiálem. Zničila i letadlo FOKE – WULF 190, 138 aut, 27 motocyklů, čtyři goniometrické stanice, čtyři tanky, deset pancéřových vozů, jedno motorizované a dvě protiletadlová děla. Partyzáni vypustili 4 755 litrů benzínu a 25 500 litrů nafty a zásoby lihu ze čtyř lihovarů.

Útoky na železnici

Poškodili tři železniční mosty a jeden most silniční. Ve dvou případech poškodili železniční trať a dvanáctkrát přerušili telefonní spojení.

Hlavním střediskem činnosti brigády byla oblast kolem Krucemburku. Štáb brigády zakládal ilegální národní výbory, v lednu 1945 také v Německém Brodě a Přibyslavi. Při těchto výborech byly zřízeny také takzvané civilní partyzánské skupiny. Na brodském okrese vznikla zásluhou ing. Šenfelda taková skupina přímo v okresním městě. Dělila se na dvě skupiny; jednu vedl Jan Hlaváč, druhou Václav Baloun.

V březnu 1945 se štáb brigády přesunul k obci Leškovice. Zde se zastavil k ránu 26. března k odpočinku. V důsledku vysílání došlo goniometrickým zaměřením k odhalení vysílačky. V odpoledních hodinách obklíčily silné jednotky německé branné moci tábor partyzánského štábu v lese „Na Dlouhé".

Několik hodin urputného boje

Došlo k urputnému a nelítostnému boji, který trval od 18. 40 hodin do čtyř hodin následujícího rána. Padlo v něm sedm partyzánů.

Na památku tohoto hrdinného boje byl v Leškovicích postaven důstojný památník. Zahynulí partyzáni a partyzánsky byli převezeni do Pardubic, před zpopelněním však byli statečnými a nebojácnými zaměstnanci vyfotografováni. Také jejich popel byl po kremaci zachován a uložen do uren.

Kromě brigády Mistr Jan Hus operovaly na Brodsku i partyzánské brigády Jan Kozina a Zarevo. Obě brigády úzce spolupracovaly. Střediskem jejich činnosti byl Peršíkov u Borové, ale hlavně Samotín na Žďársku. Na samotínské samotě se „Záře" zdržovala dva a půl měsíce. Obě brigády podnikly četné sabotážní akce a přepady menších německých posádek a četnických stanic. V březnu 1945 se přesunuly na Tišnovsko.

Není bez zajímavosti, že v prostoru Melechova u obce Kouty na Ledečsku byl 25. března vysazen i patnáctičlenný oddíl Za Prahu, který se do tohoto prostoru přesunul z oblasti Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku.

Jaroslav Hladík, Havlíčkův Brod

Autor: Redakce

18.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Zdeněk Svěrák v zajetí fanoušků

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Na ledečském hradě se natáčela nová pohádka, bude mít čertovské téma

Ledeč nad Sázavou – Ledečským hradem se několik dní proháněli filmaři. Natáčela se zde pohádka Čertí Brko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení