VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Partyzáni zničili nejen tanky a děla, ale také letadlo

Havlíčkobrodsko – V českých zemích začíná na podzim 1944 velký rozmach partyzánského hnutí. Jeho základnu představují paravýsadky brigád, které v krátké době získávají tisíce spolupracovníků.

18.4.2015 2
SDÍLEJ:

Jeden z oddílů partyzánské brigády Mistr Jan Hus. Repro: Foto: Archiv Jaroslava Hladíka

Významnou partyzánskou oblastí byla i Českomoravská vysočina. Zejména partyzánská brigáda Mistr Jan Hus vytvořila silnou síť spolupracovníků. V Čechách a na Moravě působila sedm měsíců.

Z dvanácti parašutistů se rozrostla na 444 partyzánů a měla pět samostatných bojových oddílů a kolem 120 spolupracovníků.

Zorganizovala 103 ilegálních národních výborů a tři okresní národní výbory. V boji pobila 78 německých vojáků a důstojníků. Příslušníci brigády také vykolejili 14 vlaků s válečným materiálem. Zničila i letadlo FOKE – WULF 190, 138 aut, 27 motocyklů, čtyři goniometrické stanice, čtyři tanky, deset pancéřových vozů, jedno motorizované a dvě protiletadlová děla. Partyzáni vypustili 4 755 litrů benzínu a 25 500 litrů nafty a zásoby lihu ze čtyř lihovarů.

Útoky na železnici

Poškodili tři železniční mosty a jeden most silniční. Ve dvou případech poškodili železniční trať a dvanáctkrát přerušili telefonní spojení.

Hlavním střediskem činnosti brigády byla oblast kolem Krucemburku. Štáb brigády zakládal ilegální národní výbory, v lednu 1945 také v Německém Brodě a Přibyslavi. Při těchto výborech byly zřízeny také takzvané civilní partyzánské skupiny. Na brodském okrese vznikla zásluhou ing. Šenfelda taková skupina přímo v okresním městě. Dělila se na dvě skupiny; jednu vedl Jan Hlaváč, druhou Václav Baloun.

V březnu 1945 se štáb brigády přesunul k obci Leškovice. Zde se zastavil k ránu 26. března k odpočinku. V důsledku vysílání došlo goniometrickým zaměřením k odhalení vysílačky. V odpoledních hodinách obklíčily silné jednotky německé branné moci tábor partyzánského štábu v lese „Na Dlouhé".

Několik hodin urputného boje

Došlo k urputnému a nelítostnému boji, který trval od 18. 40 hodin do čtyř hodin následujícího rána. Padlo v něm sedm partyzánů.

Na památku tohoto hrdinného boje byl v Leškovicích postaven důstojný památník. Zahynulí partyzáni a partyzánsky byli převezeni do Pardubic, před zpopelněním však byli statečnými a nebojácnými zaměstnanci vyfotografováni. Také jejich popel byl po kremaci zachován a uložen do uren.

Kromě brigády Mistr Jan Hus operovaly na Brodsku i partyzánské brigády Jan Kozina a Zarevo. Obě brigády úzce spolupracovaly. Střediskem jejich činnosti byl Peršíkov u Borové, ale hlavně Samotín na Žďársku. Na samotínské samotě se „Záře" zdržovala dva a půl měsíce. Obě brigády podnikly četné sabotážní akce a přepady menších německých posádek a četnických stanic. V březnu 1945 se přesunuly na Tišnovsko.

Není bez zajímavosti, že v prostoru Melechova u obce Kouty na Ledečsku byl 25. března vysazen i patnáctičlenný oddíl Za Prahu, který se do tohoto prostoru přesunul z oblasti Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku.

Jaroslav Hladík, Havlíčkův Brod

Autor: Redakce

18.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Základní škola Konečná se zapojila do celorepublikové akce Rosteme spolu se stromy.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Havlíčkobrodsko - Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální, na jejich podporu mj. poskytujeme finanční prostředky ze SFŽP ČR. Dnes byla vyhlášena již druhá výzva v této oblasti,“ říká Petr Valdman ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení