VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pečovatelský dům ve Slavíkově provozuje obec

Slavíkov – Jak účelně využít prostory Domu s pečovatelskou službou (DPS), to dělá v současné době starosti obci Věžnice na Havlíčkobrodsku.

24.2.2015
SDÍLEJ:

Dům s pečovatelskou službou vznikl na místě bývalé školy. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

PStejný dům provozuje také Slavíkov v Podoubraví, ovšem tamním provozovatelem je obec. V současné době je prakticky celý obsazený, volný je jen jeden byt. Příklad Slavíkova tedy může být dobrým příkladem.

Za ubytování v DPS se žádný vstupní poplatek nehradí, v zařízení je k dispozici pětadvacet bytů.

„Dům s pečovatelskou službou je určen pro starší občany, jejichž zdravotní stav nevyžaduje komplexní ústavní péči. Obec Slavíkov zřídila pečovatelskou službu pro občany ze Slavíkova a z jeho místních částí, případně z dalších obcí, kteří rozhodně uvítají, že se nemusejí stěhovat za odbornou péčí někam daleko, ale mohou zůstat v obci, kde jsou zvyklí a kde mají přátele," konstatoval místostarosta Jiří Benák.

Podle obyvatel pečovatelského domu poskytuje zařízení veškeré potřebné služby na patřičné úrovni a co je hlavní, provoz DPS není pro obec zas tak vysoká finanční zátěž.

„Hlavně vytápění jsme vyřešili za pomoci sousedního zemědělského družstva. Celý objekt je vytápěn z tamní bioplynové stanice," vysvětlil místostarosta.

Dům s pečovatelskou službou ve Slavíkově byl otevřen již v roce 2006. Investiční akce, na kterou obec získala 20 miliónů korun ze státního rozpočtu, má do obce přivést nové obyvatele, ale zároveň zajistit pro místní seniory odpovídající zařízení zabezpečující celou řadu sociálních služeb.

Původní plány na pouhou přestavbu bývalé měšťanské školy bohužel překazil její technický stav, který nesplňoval statické požadavky.
Během dvou dnů byla tedy stará budova zdemolována a na původních základech během jednoho roku vyrostla nová budova.

„Šestnáct let bývalá škola chátrala, záměr přeměnit ji na dům s pečovatelskou službou v letech 2002 - 2003 ztroskotával na absenci finančních prostředků. V roce 2005 se nám podařilo dotaci získat a dnes tu stojí nový domov pro 25 našich spoluobčanů," shrnul stručně historii tehdejší starosta obce Václav Němec.

V případě zajišťování sociálních služeb obec Slavíkov našla společnou řeč i s Krajem Vysočina.

Obce nová zařízení stavějí a provozují je, Kraj Vysočina se podílí na financování služeb v těchto zařízeních poskytovaných.

Velikost obytných jednotek se pohybuje od 24 do 37 metrů čtverečních, šest bytů je větších, z toho jeden byt v přízemí je vyprojektován jako bezbariérový.

Právě fakt, že provozovatelem zařízení pro seniory je obec, je podle starosty z Věžnice Josefa Málka velkou výhodou a znamená to především snadnější přístup k různým státním a krajským dotacím.

Dům s pečovatelskou službou provozuje například i obec Lipnice nad Sázavou.

Autor: Štěpánka Saadouni

24.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení