VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pestalozziho centrum dává nové šance už deset let

Havlíčkův Brod - Jsou mladí. Odešli z dětského domova, výchovného ústavu nebo z vězení.

22.6.2014
SDÍLEJ:

Nácvik pracovních dovedností při pravidelné ergoterapii.Foto: Archiv Centra J. J. Pestalozziho

Potřebují někoho, kdo by jim pomohl najít místo ve společnosti. Právě pro ně je tu už celých deset let Centrum J. J. Pestalozziho a jeho dům na půl cesty.

„Každý z našich klientů je individualita a vyžaduje jiný osobní přístup," zdůraznila sociální pracovnice Lenka Nedbálková. Centrum J. J. Pestalozziho pečuje o klienty ve věkové skupině od osmnácti do šestadvaceti let. Většina z nich pochází z nefunkčních rodin nebo jim rodinné zázemí zcela chybí, někteří mají za sebou traumatizující zážitky z neúspěšné pěstounské péče.

„Klientům nabízíme možnost ubytování, pomáháme jim najít práci, všichni mohou využívat odbornou psychoterapeutickou pomoc. Nabízíme jim různé resocializační programy, učíme je vést domácnost a hospodařit s penězi, protože některým to dělá veliké problémy," upřesnila Nedbálková.

Klienti pocházejí většinou z řad obyvatel dětských domovů a výchovných ústavů. Centrum J. J. Pestalozziho pomáhá i mladým rodinám s dětmi. Například loni využily tuto pomoc tři matky. „Pomocnou ruku nabízíme všem, kteří mají chuť a snahu se s naší pomocí začlenit do života. Ovšem ne vždy se nám to daří, s některými klienty jsme se museli nakonec rozejít, neboť neměli o naši pomoc opravdový zájem a opakovaně porušovali pravidla," vysvětlila Nedbálková. Za dobu své existence Centrum pomohlo s úspěchem již 103 mladým lidem.

„V současné době provozujeme dva byty s kapacitou pro osm klientů v centru města Havlíčkův Brod. S každým klientem je třeba pracovat individuálně, doslova krok za krokem. Někdo se přizpůsobí rychle, jinému to trvá měsíce, než začne akceptovat domovní řád a společenská pravidla. Mnozí obyvatelé ústavních zařízení nevědí, co je to být samostatný. Jsou zvyklí, že za ně rozhoduje někdo jiný. Teď se samostatnosti učí," konstatovala sociální pracovnice. Někteří klienti se po čase dokonce vracejí, aby se pochlubili, že se jim podařilo v životě uspět. „Vzpomínám si na jednu dívku, která mi řekla, že teprve u nás měla příležitost si něco sama zařídit a sama o sobě rozhodovat, protože přišla z dětského domova, kde všechno za ni vyřizovaly hodné tety a kde neměla možnost poznat, jak vypadá skutečný život venku," uvedla jeden z příkladů sociální pracovnice.

Klienti obtížně hledají vhodné zaměstnání. Často nemají ukončené středoškolské vzdělání, nedostudovali ani učební obor, neznají cizí jazyky, neumějí pracovat s počítačem. Nevědí jak komunikovat se světem dospělých, nedokáží si správně říkat o práci. Kromě toho je Vysočina, co do počtu pracovních příležitostí obecně, velmi chudá.

V posledních letech proto Centrum J. J. Pestalozziho provozuje také dílnu ručních prací, kde klienti při výrobě dekorativních předmětů získávají potřebné pracovní návyky.

Za celých deset let existence Domu na půl cesty v Havlíčkově Brodě považuje Lenka Nedbálková za nejdůležitější mezníky například skutečnost, že se zařízení podařilo v roce 2010 získat druhý byt od města Havlíčkův Brod na Smetanově náměstí. V roce 2012 prošel výraznou rekonstrukcí byt v Trčkově ulici, na jehož opravách se částečně podíleli rovněž klienti. V roce 2011 byla v domě na půl cesty provedena inspekce kvality sociálních služeb, ze které Centrum Pestalozziho vyšlo s vynikajícím výsledkem. „Velmi nám záleží na tom, aby se naši klienti podíleli na údržbě a opravách bytů, aby se naučili vážit si práce a uvědomili si, že nic není zadarmo," podotkla Nedbálková.

Kdo to byl J. J. Pestalozzi
Jan Jindřich Pestalozzi žil na přelomu 18. až 19. století ve Švýcarsku. Významný pedagog a odborník, který se věnoval hlavně speciální pedagogice a výchově mládeže ze sociálně narušeného prostředí.

Autor: Štěpánka Saadouni

22.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení