VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pletená stezka připomene slavné osobnosti Brodska, malíře Zrzavého a Reynkovi

Havlíčkův Brod - Po stopách významných osobností Havlíčkobrodska, malíře Jana Zrzavého a básníka a grafika Bohuslava Reynka a jeho synů Jiřího a Daniela, povede nová „pletená" stezka, kterou připravují ženy ze spolku Motanice.

23.5.2017
SDÍLEJ:

Pletou pro dobrou věc. Ženy ze spolku Motanice se začaly scházet ke společnému pletení. Při tom je napadlo, jak svým umem podpořit kulturu ve městě. Háčkovanými vitrážemi ozdobily třeba okna v kostele sv. Kateřiny. Pletáže zase získaly některé stromy v pFoto: Spolek Motanice

Stezka bude mít 13 zastavení a turisté i místní se z ní dozvědí třeba to, kam slavní umělci rádi chodili, nebo která místa jsou s nimi úzce spjatá.

Prvotní myšlenkou, která vedla až k realizaci pletené stezky, byla pro ženy z Motanice lítost, že místní velikáni nemají tolik prostoru, kolik by zasluhovali. „Říkaly jsme si, že město úplně nevyužívá velký kulturní potenciál svých osobností. Takovou celistvou informaci o významných osobnostech, které tady žily, při procházení městem nedostanete,“ říká zakladatelka spolku Motanice Michaela Krpálková.

Nápad podpořil i finanční grant Nadace Via ve výši 51 tisíc, který spolek na svůj projekt získal. „Lidí, o kterých by se dalo napsat, je tady opravdu hodně. Vybraly jsme ty, kteří jsou v paměti lidí usídleni nejživěji, protože tady ještě relativně nedávno chodili. Stále jsou tu lidé, kteří je pamatují. To jsou pro nás Reynkovi a Jan Zrzavý,“ doplnila Krpálková.

Dalším cílem žen z Motanice bylo podpořit vztah lidí k jejich městu. Vzbudit v nich větší hrdost. „Aby nechodili jen do trafiky, do práce a zase domů, ale aby si také uvědomili, že to tady má nějakou kulturu. Skryté příběhy. Že z tohoto města vzešli lidé, kteří se dokázali prosadit i ve světě,“ dodala iniciátorka pletené stezky.

Ta nebude stezkou v pravém slova smyslu, ale spíše propojením míst, kam umělci rádi chodili. Ta ženy dávaly dohromady s pomocí pamětníků, v muzeu nebo s hromadou knih, které o umělcích načetly. Třináct zastavení nabídne biografické i místopisné informace s barevnou pletáží, turistické vizitky, pohledy a rozkládací mapy. „Předpokládáme, že sem přijedou i lidé, kteří nikdy o Reynkových neslyšeli, takže tam bude informace o nich, o jejich díle, fotografie a QR kód, díky kterému si budou moci stáhnout informace z internetu,“ zmínila Krpálková.

Ženy ze spolku Motanice chtějí mít stezku hotovou do letních prázdnin. Teď mají plné ruce práce. Shání fotografe, shromažďují informace a připravují pletáže. Na projektu spolupracují také zdejší mateřské a základní školy. Stezku podpořili i místní podnikatelé.

Život Jana Zrzavého a Reynků připomene zastavení u vlakového nádraží, budovy Rossin, Hotelu U Lva, na Smetanově náměstí, u Trnkovy vily, u Kláštera nebo v Parku Budoucnost. Malíř Jan Zrzavý se narodil v Okrouhlici a studoval na brodském gymnáziu. Byl jedním z nejdůležitějších členů meziválečné české avantgardy. Nacisté jeho dílo označili za zvrhlé umění a zakázali mu vystavovat. 

Básník a grafik Bohuslav Reynek se narodil v Petrkově, kde také strávil velkou část svého života. Po roce 1948 byl jeho statek zestátněn a Reynek na něm pracoval jako zemědělský dělník. Synové, které měl s básnířkou Suzanne Renaud, podědili umělecký talent po rodičích. Zprvu je však čekala profesní dráha řidiče náklaďáku a krmiče prasat.

Mladší Jiří veřejnost poprvé zaujal svými překlady francouzské literatury. Dlouhá léta byl také kostelníkem ve Svatém Kříži. Starší Daniel s otcem tiskl grafiky a ve 20. letech začal fotografovat. Od devadesátých let měl výstavy na několika místech v Čechách i ve Francii.

Autor: Veronika Hošková

23.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení