VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podlipnické kostely a Svatojiřská pouť v Řečici

Havlíčkobrodsko – Letos se koná již 31. den pro podlipnické kostely se Svatojiřskou poutí v Řečici.

25.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Leška Vlastimil

Občanské sdružení Přátelé podlipnických kostelů vzniklo v roce 2001 na podporu tří polozapomenutých středověkých vysočinských kostelů se vzácnými malbami ze čtrnáctého století, které se nacházejí nedaleko hradu Lipnice – kostelů sv. Martina v Dolním Městě, sv. Markéty v Loukově a sv. Jiří v Řečici.  V pořadí již 31. den pro podlipnické kostely a Svatojiřská pouť v Řečici proběhne tento rok v sobotu 26. dubna.

Farnost Lipnice nad Sázavou a občanské sdružení Přátelé podlipnických kostelů pořádají v sobotu 26. dubna 31. den pro podlipnické kostely se Svatojiřskou poutí.  Mezi jedenáctou a čtvrtou hodinou budou pro veřejnost zpřístupněny k prohlídkám tři polozapomenuté středověké vysočinské kostely se vzácnými malbami ze čtrnáctého století – kostel sv. Martina v Dolním Městě, sv. Markéty v Loukově a sv. Jiří v Řečici. Všechny kostely se nacházejí nedaleko hradu Lipnice.

Kulturní program je u příležitosti blízkého svátku sv. Jiří tentokrát situován do prostor svatojiřského kostela v Řečici.

Ve čtrnáct hodin zde začne poutní mše svatá ke cti svatého Jiří, kterou bude celebrovat lipnický farář P. Pavel Veith.

Program bude pokračovat v šestnáct hodin benefičním koncertem s názvem „Jarní hudební setkání", který provede pražský pěvecký sbor Imbus pod vedením sbormistra Víta Novotného. V pestrém jarním programu zazní vedle sebe renesanční písně anglických mistrů Thomase Tallise a Johna Farmera, moderní duchovní hudba norského skladatele Ola Gjeilo či svatojiřská balada z repertoáru kapely Asonance.

V sedmnáct hodin naváže na koncert komentovaná prohlídka prostor svatojiřského kostela s odborníkem na dějiny umění.

Od dvaceti hodin na stejném místě začnou starokřesťanské nešpory s lucernariem s promluvou jáhna Jana Rückla.

Po celý den bude k vidění  také putovní výstava „Necháme to tak?" pořádaná občanským sdružením Zelené srdce, která seznamuje s osudy církevních památek a naším vztahem k nim.

Návštěvníci 31. dne pro podlipnické kostely budou mít příležitost přispět ve veřejné sbírce na další opravy kostelů.  Více o kostelech i činnosti sdružení na www.kostelniduch.net23.net

Jak bude vypadat program? 31. den pro podlipnické kostely a Svatojiřská pouť v Řečici u Humpolce se koná v sobotu  26. dubna 2014.

V 11:00 –  16:00  hodin budou otevřeny k prohlídkám kostely sv. Martina v Dolním Městě, sv. Markéty v Loukově a sv. Jiří v Řečici.

V kostele  sv. Jiří v Řečici je ve 14:00  poutní mše svatá ke cti svatého Jiří , celebruje: P. Pavel Veith. V 16:00 je Jarní hudební setkání – benefiční koncert . Hraje pražský pěvecký sbor Imbus; sbormistr: Vít Novotný. V pestrém jarním programu zazní vedle sebe renesanční písně anglických mistrů Thomase Tallise a Johna Farmera, moderní duchovní hudba norského skladatele Ola Gjeilo či svatojiřská balada z repertoáru kapely Asonance. V 17:00  je komentovaná prohlídka kostela sv. Jiří . Ve 20:00  je Poděkování za světlo – Starokřesťanské nešpory s lucernariem,  modlitbu povede jáhen Jan Rückl. K vidění bude také putovní výstava pořádaná občanským sdružením Zelené srdce „Necháme to tak?", která seznamuje s osudy církevních památek a naším vztahem k nim.. Pořádá o. s. Přátelé podlipnických kostelů a farnost Lipnice nad Sázavou.

Během dne pro podlipnické kostely bude probíhat veřejná sbírka na další opravy kostelů.

Vlaďka Bartáková

Autor: Redakce

25.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení