VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzim podbarvuje židovský hřbitov v Habrech

Habry – Jedním z jednatřiceti dosud zachovaných židovských hřbitovů v Kraji Vysočina je „zahrada zelená" u polní cesty mezi Chrtníčem a Frýdnavou.

20.11.2012
SDÍLEJ:

Barokní a klasicistní kameny z pískovce na židovském hřbitově zvětraly a některé už nejsou čitelné. Nejstarší datum, které tady ještě lze přečíst, má letopočet 1740. Foto: Ivo Havlík

Dnes kulturní památka po tři století, od roku 1648 do roku 1940, sloužila židovské komunitě v Habrech.  Na hřbitov, který je skryt v malém lesíku poblíž přírodní památky Kysibelská alej, se vstupuje od rybníčka skrze již nezastřešenou průchozí márnici.
Na dříve kultovním místě zůstalo v obvodu chatrných zdí zachováno asi 250 náhrobků, některé jsou jako nové, většina se však již více či méně rozpadla a část je dokonce povalena.

Nebožtík nesměl nocovat doma

Na židovských hřbitovech měly velký význam právě márnice, jejichž torzo zde stojí. Žid musel být pohřben ještě v den svého skonu, jeho tělesné ostatky nesměly zůstat přes noc doma. Pokud tzv. pohřební bratrstvo organizaci posledních věcí člověka v den úmrtí nestihlo, nebožtík byl uschován v márnici.

Zatím  se kopal hrob a bez jediného hřebíku dávala dohromady rakev. Truhla musela být z nehoblovaných prken, aby si alespoň v hlíně byli všichni rovni. V márnici bylo mrtvé tělo očištěno. Muže umyli muži, ženy výhradně ženy. Z márnice se na noc nesmělo odejít. Blízcí příbuzní si před pohřbem jako výraz smutku podle starého orientálního zvyku natrhli své oblečení. Židovská náhrobní architektura měla svá pravidla. Náhrobky, hebrejsky macevy, se vztyčovaly teprve dvanáct měsíců po pohřbu. V tzv. aškenázských komunitách stojí náhrobek u nohou zesnulého, v komunitách sefardských naopak u hlavy.

Náhrobky měly v průběhu dějin různé podoby, od prostých stél až po výstavné tumby. Ve středověku bylo zvykem psát na náhrobek legendy o životě zesnulého, vyzdvihovaly se jeho zásluhy. Na haberském hřbitově se na náhrobku Luisy Pickové, manželky obchodníka Bohumila Picka, můžeme například dočíst, že se „zcela věnovala své milované rodině".

Nyní se do kamene tesá pouze jméno, datum narození a skonu. Podle tradice se na hřbitov nosí kamínky. Zvyk jejich pokládání na hroby pochází z dob odchodu Židů z Egypta. Když putovali pouští, na hroby vršili kameny, aby zvířata těla nevyhrabala.

Hroby nelze zrušit

„Základní rozdíl mezi židovskými a křesťanskými hřbitovy spočívá v tradiční židovské zásadě nezrušitelnosti hrobů. Ostatky zemřelých mají zůstat na věky na tom místě, kde byly pohřbeny. Proto v případech, kdy zaplněný hřbitov nebylo možno rozšířit, navezla se na staré hroby vrstva zeminy a další zemřelí pak byli pohřbíváni o něco výš, nad původní hroby. Náhrobky z dolní vrstvy hrobů byly přitom znovu osazeny do nasypané vrstvy země. Proto jsou na některých hřbitovech náhrobky nahromaděné hustě vedle sebe," píše Jiří Fiedler v publikaci Židovské památky v Čechách a na Moravě.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

20.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Posledním týmem krajského přeboru, který neztratil ani bod, je Chotěboř (v modrém).

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Ilustrační foto

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Souboj ambiciózních týmů vyzněl pro Pohled

Vysočina – První výhry ve fotbalové I. B třídy se dočkali fotbalisté Pohledu, kteří dvěma góly Drlíka a jedné Klementa porazili Lučici 3:1. Na bodový zisk stále čeká nováček soutěže ze Starého Ranska. Ten tentokrát doma nestačil na Herálec. Na toto kolo v dobrém nebudou vzpomínat ve Ždírci, když jejich rezerva inkasovala potupnou „desítku“ v Antonínově Dole.

Obyvatele paneláku vyděsil had ve sklepě

Chotěboř - Velký had vyděsil obyvatele panelového domu v Severní ulici v Chotěboři a tak zavolal městskou policii.

Policisté dopadli zloděje traktoru

Havlíčkův Brod – Brodští kriminalisté zahájili trestní stíhání třiatřicetiletého muže, kterého obvinili, že na začátku srpna ukradl traktor za 200 tisíc korun z areálu jedné zemědělské společnosti na Havlíčkobrodsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení