VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohled dostal další miliony za prodej zámeckého areálu

Pohled – V obci s necelými osmi sty obyvatel si konečně mohou oddechnout. Po roce se totiž Pohledským podařilo dokončit prodej rozlehlého zámeckého areálu a současně 
i rozestavené školy.

26.7.2012
SDÍLEJ:

Zámek a jeho rozlehlý areál i rozstavěná budova školy už obci patřit nebude. Foto: Deník/archiv

A Pohled peníze potřebuje na splátku dluhů, do kterých se dostal kvůli nedostavěné budově základní školy. Na ni dostala obec státní dotaci téměř pětadvacet milionů korun, které ale musela začít postupně vracet.

Kupec, je jím společnost H. H. Holding Group, nyní doplatil zbývající část ceny, což představuje devět milionů korun. V Pohledu prý nový majitel slibuje vybudovat rozsáhlé centrum zaměřené na jezdectví, sokolnictví a myslivost.

„Peníze už přišly, kupní smlouva byla podepsána 
a předložena k zápisu na katastrální úřad. Záměry zájemců o areál jsme vyhodnocovali, ale jak s ním nový majitel naloží, to nemohu předjímat," konstatoval pohledský starosta Milan Klement.

Zámek, park i rozestavěná škola

Majetek, který nový vlastník získal, je skutečně rozlehlý. Patří do něj samotná budova zámku, park, sýpka, bývalá sokolovna, rozestavěná budova školy i některá veřejná prostranství, jakými jsou například cesty.

„Ty ale máme ve smlouvě ošetřeny věcným břemenem, aby zůstaly k užívání," vysvětlil starosta obce. „Na dluh máme splátkový kalendář 
a zastupitelstvo teprve rozhodne o tom, jakým způsobem budeme se získanými penězi v tomto směru nakládat," dodal Klement.

Obec totiž trápí některé problémy. Bylo by třeba vybudovat čističku, rozvod vodovodu, opravit cesty a chybí i kulturní dům.

„Ale nelze si myslet, že najednou začneme vše budovat. Obec totiž už v podstatě nemá žádný svůj majetek, který by v případě žádosti o úvěr mohla zastavit. Budeme tedy velmi pečlivě zvažovat, do jakých akcí se v budoucnu pustíme," doplnil starosta.

Zámek a jeho rozlehlý areál i rozstavěná budova školy už obci patřit nebude. Nového vlastníka, tedy H. H. Holding Group Petra Zázvorky z Frýdlantu v Čechách, se Deník pokusil včera neúspěšně kontaktovat.
Pohled se dostal do dluhů před lety kvůli stavbě nové budovy základní školy, na kterou dostal státní dotaci. Budovu ale nedokázali v Pohledu dokončit, a museli začít peníze vracet.

Na splátky padlo i prvních šest milionů, které dostala obec za zámek zálohově před rokem.

Obecní dluh nyní ještě činí dva a půl milionu korun.

Tíživou situaci měl před rokem definitivně vyřešit prodej zámku a dalších obecních nemovitostí na několika hektarech pozemků, zájemce H. H. Holding Group ale místo slibovaných 15 milionů korun tehdy poslal jen menší část. Zázvorka to zdůvodnil tím, že peníze, které má ze správy majetku v cizině, jsou neočekávaně blokovány. Pohledští zastupitelé se pak dohodli na tom, že mu dají šanci zbývající peníze doplatit do dvou let.

Zámek v Pohledu vznikl přestavbou ženského cisterciáckého kláštera z roku 1267. Obec převzala zámek po druhé světové válce. Dlouho v něm sídlila základní škola, ale v roce 2006 byla zrušena. Nová škola nebyla dostavěna a zámek musel být uvolněn kvůli prodeji. Lidé se do zámku mohou podívat ještě příští víkend, kdy se tam bude konat jubilejní 40. ročník výstavy květin. 

Autor: Jakub Janáček, ČTK

26.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení