VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední večerní autobus jezdit bude

Havlíčkobrodsko: Autobus bude jezdit znovu. Obyvatelé některých vesnic na Havlíčkobrodsku si mohou oddechnout.

18.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Poslední večerní spoj 
z Havlíčkova Brodu bude obnoven. Starostové obcí se dohodli s dopravní společností Veolia na jeho opětovném zavedení, ale vytíženost spoje bude pečlivě sledována.

O problému se zajištěním spojení psal Deník loni v prosinci. Poslední večerní autobus z Havlíčkova Brodu, který v pracovních dnech zajišťuje dopravní obslužnost více než desítce vesnic, byl od Nového roku zrušen. Tím obyvatelům některých obcí, kteří pracují 
v Brodě a nemají auto, hrozilo, že se večer nedostanou 
z práce domů. Situace byla o to tíživější, že těmito obcemi neprojíždí ani vlak. Postižena zrušením posledního večerního spoje byla třeba Česká Bělá, Oudoleň, Havlíčkova Borová, Jitkov a další menší vesnice. Například ředitelka ZŠ Nuselská v Havlíčkově Brodě Jana Hartmanová označila rušení posledního večerního autobusového spoje za návrat do středověku.
„S dopravcem Veolia jsme se dohodli na znovuobnovení autobusového spoje z Havlíčkova Brodu do Havlíčkovy Borové. V pracovní den bude jezdit stejně, jako tomu bylo před zrušením," informoval starosta obce Oudoleň Ivo Béna.

Problém: peníze

Autobus bude z Havlíčkovy Borové do České Bělé odjíždět v 17.30, kde bude navazovat 
na spoj, který odjíždí do Ha᠆vlíčkova Brodu v 17.46.

„Ovšem pozor, autobus nebude zajíždět do Oudoleně, nástupní místo bude na dolní křižovatce," zdůraznil starosta Béna. Do Havlíčkovy Borové bude autobus z Havlíčkova Brodu odjíždět v 19.20. Podle tohoto jízdního řádu začne autobus jezdit od 4. března.

Tím hlavním důvodem, proč byl autobus zrušen, jsou finance. V lednu 2012 město Přibyslav provedlo vyúčtování nákladů na dopravní obslužnost a zjistilo se, že dotuje autobusovou dopravu některým okolním obcím. Šlo hlavně o ty spoje, které jsou pro dopravce prodělečné a ztrátu musejí kompenzovat obce. 
V přibyslavském regionu se na financování spojů podílí Havlíčkova Borová, Dlouhá Ves, Oudoleň, Žižkovo Pole, Jitkov, Stříbrné Hory, Modlíkov a samotná Přibyslav.

V roce 2011 například  zaplatily tyto obce celkem 502 tisíc korun, z toho Přibyslav přes 60 procent.

„Hledali jsme jiný způsob, kdy by se platby neodvíjely podle počtu obyvatel, ale podle ujetých kilometrů," konstatoval místostarosta Kamarád. Tímto přepočtem ovšem poplatky za dopravní obslužnost pro některé obce „naskočily" do neúnosné výše.

Například Jitkov měl platit přes 30 tisíc ročně, výdaje narostly i pro Oudoleň. Proto starostové obcí uvažovali o zrušení některých spojů, ale obyvatelé obcí na to reagovali peticemi a stížnostmi.

„Nakonec jsme dospěli k dohodě. Autobus jezdit bude, ale jen pro zajímavost, za tento spoj budeme platit za pouhých 10 měsíců více než 16 tisíc korun. Náklady na celou dopravní obslužnost činily vloni celkem 24 300 korun. Tato částka je tedy dost vysoká," povzdechl si starosta Béna. Proto budou v Oudoleni vytíženost spoje sledovat a podle toho rozhodne, zda ho bude i do budoucna financovat. Zhruba stejného mínění je starosta Jitkova Petr Kubát.

Omezené rozpočty

„Z původní částky přes 30 tisíc korun jsme se dostali zhruba na 10 tisíc korun. Nakonec jsme dospěli k dohodě, že se na udržení dopravní obslužnosti budeme s ostatními obcemi podílet. I tak je to poměrně vysoká částka, proto vytíženost autobusu budeme sledovat. Situace je složitá. Víme dobře, že se jedná o poslední večerní spoj, ale na druhé straně jsou finance, kterých mají obce stále méně. Mít v obecním rozpočtu dost peněz, nevidím problém," konstatoval jitkovský starosta Kubát.

Podle informací Deníku uvažovaly obce o vyřešení problému třeba objednáním minibusu u soukromého dopravce. „Ano i taková možnost tu byla, ukázalo se ale, že investice vložené do tohoto způsobu dopravy jsou srovnatelné s tím, kolik platíme za dopravní obslužnost u současného přepravce," upřesnil oudoleňský starosta.

Autor: Štěpánka Saadouni

18.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení