VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postrach německé Luftwaffe. To byl rodák ze Svatého Kříže

Svatý Kříž – V pondělí tomu bylo už 97 let, kdy se ve Svatém Kříži u Havlíčkova Brodu narodil jeden z nejúspěšnějších stíhačů druhé světové války, Karel Kuttelwascher.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Karel Kuttelwascher.Foto: Archiv

Prý velice zdvořilý a disciplinovaný Karel absolvoval obchodní školu a později se přihlásil do letectva.

Ve smutném roce 1938 byl se svojí letkou, která byla vyzbrojena Aviemi, na východě Československa, kde měl bránit vzdušný prostor proti Maďarům a brzy po okupaci emigroval přes Polsko do Francie.

Tady vstoupil do cizinecké legie a později se připojil do řad francouzského letectva. Není však zcela jisté, kolika sestřelů se dočkal během marných bojů o Francii, pravděpodobně však celkem tří.

Po kapitulaci hrdé Francie se dostal do anglického královského letectva, kde na jaře 1941 dosáhl prvního potvrzeného sestřelu. Poté, co byl Kuttelwascher nasazován během nočních útoků nad Francií začaly jeho úspěchy rychle přibývat a jeho černě natřený  Hurricane se stal postrachem německých bombardérů.

„Byl nasazován v akcích s názvem Night Intruder, což znamená Noční vetřelec. Během náletu německých bombardérů byly nad okupované území poslány osamocené stíhačky, aby je při přistávání sestřelily a útočilo se i na vzlétající bombardéry," popsal jednu z taktik boje ve vzduchu historik Michal Kamp.

Úspěšný letec se pak dokonce v Anglii oženil a po převelení do Spojených států, kde přednášel americkým pilotům, se těšil obrovské popularitě. Dokonce o něm vznikl i komiks.

Po návratu do Anglie už pak sloužil rodák ze Svatého Kříže jako testovací pilot. Po konci války se stíhač vrátil nakrátko do vlasti a působil jako letecký vojenský instruktor. Ale již roku 1946 opustil armádu, vrátil se do Anglie za rodinou a létal u British European Airways. To ho dost pravděpodobně uchránilo od osudu mnoha západních letců, kteří se po únorovém převratu stali ve vlasti nežádoucí.

Karel Kuttelwascher, kterému bylo potvrzeno osmnáct sestřelů (někdy se udávají ještě dva další z působení ve Francii), zemřel v srpnu 1959 na selhání srdce. Jako důvod jeho úmrtí se uvádí latentní důsledky válečného selhání. Kuttelwascherův hrob se nachází v Uxbridge u Londýna.

Slavný letec byl in memoriam povýšen v roce 2000 do hodnosti brigádního generála.

Autor: Jakub Janáček

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení